Gyakorlatilag stagnált áprilisban a befektetési alapokban kezelt vagyon.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség. A BAMOSZ 24 tagja összesen 20 600 milliárd forint vagyont kezel, ezen belül mintegy 15 600 milliárd forintot befektetési alapokban.
A befektetési alapok összességét tekintve 2024. áprilisban a tőkeáramlások eredője plusz 10 milliárd forintot mutat.
A kategóriák esetében ugyanakkor nagyon vegyes a kép. A legszembetűnőbb, hogy a kötvényalapokból ezúttal áramlik ki a tőke. A vegyes és az abszolúthozamú alapok viszont jelentős mennyiségű tőkét vonzanak. A tőkevonzás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona gyakorlatilag nem változott (6 milliárd forinttal csökkent) az év negyedik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 15 618 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban – olvasható a szövetség áprilisi hírlevelében.
A pénzpiaci alapoktól 9 milliárd forintnyi tőke távozott. A kiáramlást a hozamok némileg tompítani tudták, így összességében csak 1,1 százalékkal csökkent a kategória vagyona a hónapban.
A kötvényalapoknálaz elmúlt hónapban tőkekiáramlást tapasztaltunk, amelyiknek nagysága 43,8 milliárd. A nyilvános alapoknál ez a legnagyobb érték. A rövid futamidejű kötvények jártak az élen, ahonnan 24,1 milliárdnyi tőke távozott. A hosszú futamidejű kötvényalapok esetében a tőkekiáramlás 7,2 milliárd forint volt a hónap folyamán, míg a szabad futamidejű kötvényalapoktól 12,5 milliárd távozott. A hozamok sem tudtak hozzájárulni a vagyonnövekedéshez, így 0,9 százalékos csökkenést könyvelhetett el a kategória vagyona.
A vegyes alapokhoz 68,3 milliárdnyi tőke érkezett, amely a legmagasabb érték a hónapban. Ha az alkategóriákra ránézünk, akkor jól láthatjuk, hogy az óvatos alapok esetében volt 23,2 milliárdnyi tőkebeáramlás; míg a kiegyensúlyozott alapokhoz 33,3 milliárd érkezett. A dinamikus alapok 11,7 milliárdnyi tőkét vonzottak. A kategória vagyonát nem tudták növelni a hozamok, de a vagyon így is 2,7 százalékkal tudott növekedni az elmúlt hónapban. Megtörtént, amire számítani lehetett, azaz a kategória – a nettó eszközérték tekintetében – megelőzte az ingatlanalapokat.
A részvényalapokhoz 28.7 milliárdnyi tőke áramlott. Az árfolyammozgások nem segítették a növekedést, ám így is 2,2 százalékos növekedést láthatunk a kategória vagyonában az elmúlt hónapban. A következő hónapban a részvényalapok nettó eszközértéke nagy valószínűséggel átlépi az ezer milliárdot.
A tőkevédett alapoktól6,7 milliárdnyi tőke távozott a hónap során. A hozamok sem hozzátenni, sem elvenni nem tudtak, így a kategória vagyona 1 százalékkal csökkent az elmúlt hónapban.
Az abszolút hozamú alapokesetében 58,4 milliárd áll az értékesítési soron, amely a második legnagyobb érték. A hozamok is kedvezően alakultak, így 4,2 százalékos növekedés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során.
A származtatott alapoktól1,8 milliárdnyi tőke távozott, amely részben egy lejárt alappal magyarázható. A hozamok sem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így 5,3 százalékkal csökkent a kategória vagyona a hónapban.
Az ingatlanalapokesetében ezúttal csak alig mérhető tőkekiáramlást láthattunk, aminek nagysága 0,7 milliárdnyi volt a hónap során. A hozamokra az ingatlanalapoknál természetesen most is lehetett számítani. Végül a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték gyakorlatilag nem változott. Változott azonban a kategória helyezése a vagyon tekintetében. A kategória a dobogó harmadik helyére szorult az elmúlt hónapban.
Az árupiaci alapok esetében 4 milliárdnyi tőke érkezését láthatjuk. A hozamok is hozzá tudtak tenni a növekedéshez, így a vagyonváltozás 6,9 százalék lett a hónapban, amely a legnagyobb növekedés a kategóriák között.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban 87 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok sem alakultak kedvezően, így összességében a vagyon 5,8 százalékkal csökkent a hónap során.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.