Lassuló ütemben nőttek a lakbérek decemberben: országosan 0,6, Budapesten 0,4 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. A fővárosban a 2021. januári mélypontot 13 százalékkal haladták meg az árak, a kerületcsoportok közül ez idő alatt a pesti belső kerületekben volt a legnagyobb (15 százalékos) lakbéremelkedés. Decemberben az országos lakbérindex már a járvány előtti szint körül alakult, a budapesti azonban még elmaradt attól – derül ki a statisztikai hivatal „KSH–ingatlan.com-lakbérindex, 2021. december” című kiadványából.
2020-ban több hullámban csökkentek, majd 2021 februárjától újra növekedni kezdtek a lakbérek. 2021 decemberében az előző hónaphoz mérten országosan 0,6, Budapesten 0,4 százalékkal drágultak a kiadó lakások.
Országosan 13,1, Budapesten 12,7 százalékkal nőttek a lakbérek 2020 decemberéhez képest, az országos index a 2015. évi bázisidőszak 144, a fővárosi pedig a 135 százalékát érte el. Az elmúlt hónapok növekedésének eredményeként az országos lakbérindex már nagyjából elérte a járvány előtti szintet, a budapesti azonban még elmaradt attól.
A főváros budai oldalán emelkedtek a kínálati lakbérek az előző hónaphoz képest, a budai hegyvidéki kerületekben 1,5, a többi budai kerületben átlagosan 0,5 százalékkal. Hasonló mértékű változás volt a pesti belső kerületekben (0,5 százalék) is, míg a pesti átmeneti és külső kerületekben kissé (0,3, illetve 0,6 százalékkal) mérséklődtek a bérleti díjak.
A 2021. januári mélyponthoz képest Budapesten átlagosan 13 százalékkal magasabb lakbérért hirdették a kiadó lakásokat 2021 decemberében. A pesti belső kerületekben volt a legnagyobb drágulás (15 százalék); a budai hegyvidéki és egyéb kerületekben 14, illetve 10, a pesti átmeneti kerületekben pedig 11 százalékkal emelkedtek az árak. Tizenegy hónap alatt a pesti külső kerületekben nőttek legkevésbé (8,2 százalékkal) a lakbérek.
Budai hegyvidéki kerület: I., II., XII.; budai egyéb kerület: III., XI., XXII.; pesti belső kerület: V., VI., VII., VIII., IX.; pesti átmeneti kerület: X., XIII., XIV., XIX., XX.; pesti külső kerület: IV., XV., XVI., XVII., XVIII., XXI., XXIII.
A lakásbérleti piac nagyvárosokban történő koncentrációját és azon belül a főváros erőteljes túlsúlyát egyértelműen tükrözi a számításokhoz figyelembe vett hirdetések megoszlása. Országosan a kiadó lakások kínálata érdemben nem változott, ami mögött vidéken minimális csökkenés, Budapesten pedig kismértékű növekedés húzódott meg. Ennek következtében az arányok némileg eltolódtak a főváros irányába, a 2021-ben figyelembe vett hirdetések 65 százaléka fővárosi, 24 százaléka megyei jogú városban lévő lakásra vonatkozott.
A 2021-ben kiadásra meghirdetett lakások alapterülete Budapesten átlagosan 53, a megyei jogú városokban 55 m2 volt. A kisebb településeken – a nem megyei jogú városokban és községekben – általában nagyobbak a kiadó lakások, átlagos alapterületük 64 m2 volt. A legnagyobb, átlagosan 71 m2-es albérleteket továbbra is Pest megyében hirdették.
A főváros dominanciája miatt a megfigyelt hirdetések túlnyomó többsége (95 százaléka) többlakásos épületben lévő lakásokra vonatkozott, a fennmaradó 5,3 százalék esetében családi házakat hirdettek meg. Budapesten a kiadó lakások mindössze 2,6 százaléka volt családi ház. 2021-ben a fővárosban a hirdetések 38, országosan 40 százaléka származott magánszemélyektől. A hirdetések magánhirdetők és ingatlanközvetítők közötti megoszlása a 2020. évi átlaghoz képest az utóbbiak irányába tolódott el.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”