2018 szeptemberében az ipari termelés volumene 0,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 2,2 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a KSH.
Az ipari export volumene 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari exportértékesítés 32 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 15,7 százalékkal visszaesett, míg a feldolgozóipari export 17 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé gyakorlatilag az előző év szintjén maradt.
Az ipar belföldi értékesítése 4,5, ezen belül a feldolgozóiparé 6,9 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest.
Az iparon belül a döntő súlyt (96 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 1,4 százalékkal csökkent, ugyanakkor a csekély súlyú bányászaté 91, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,3 százalékkal emelkedett.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében szeptemberben – 2,9 százalékos létszámnövekedés mellett – 3,7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
A régiók felében csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest: a legjobban Nyugat-Dunántúlon 8,2, a legkevésbé Észak-Alföldön 0,5 százalékkal. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Pest régióban (9,1 százalék) volt, a többi háromban 1,1 és 8,2 százalék közötti növekedést mért a KSH.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,3 százalékkal kisebb volt a 2017. szeptemberinél. Az új belföldi rendelések 4,1, az új exportrendelések 6,7 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány szeptember végén 6,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”