A pozitív visszajelzések kultúrája Magyarországon a cégek többségénél nem alakult még ki, pedig rendkívül fontos ösztönző erővel bír a mindennapi munkában – mondta az Üzletemnek Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője.
Dencső Blanka fontosnak tartja a kreativitást és az innovációt, mert ezek nélkülözhetetlenek a versenyképesség fenntartásához. Úgy érzi, hogy a mesterséges intelligencia területe óriási lehetőségeket kínál a jövőben. A céggel és magánemberként is végez önkéntes munkát a „valamit mindig adj vissza” szabály alapján. Ha érdekli, hogy Blanka kitől tanulta eddig a legtöbbet, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 487. interjújában.
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Esetemben sem csúcsokról, sem völgyekről nem lehet beszélni. Azt érzem, mióta belekerültem a munka világába, hogy folyamatosan egymásra építkezik minden tapasztalat, van egy folyamatos, stabil, emelkedő íve a karrierutamnak. Hol lassabban, hol gyorsabban emelkedik ez az ív, amiben mérföldköveket is meg lehet jelölni persze, amik meghatározóak voltak. Nincs konkrét elérendő csúcs, folyamatosan fenn szeretném tartani a munkám iránti szenvedélyt, kíváncsiságot és pontosságot – ez visz előre és biztosítja, hogy ez az ív mindig pozitív irányba menjen; és ehhez a munkahelyem és a vezetőim is tevőlegesen hozzásegítenek.
– Milyen távra tervez?
– A Profession.hu-nál nagyon tisztán megfogalmazott, konkrét és több évre előremutató célok mentén dolgozunk. Mindannyian tudjuk, merre tartunk, merre „toljuk” együtt a többiekkel a projekteket, feladatokat, stratégiát.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– A szakmai bakancslistámon olyan kulcsfontosságú készségek és képességek fejlesztése szerepel, amelyek nélkülözhetetlenek a piackutatás és üzletfejlesztés területén. Ezek közé tartozik az adatelemzés mélyreható ismerete, a piaci trendek és versenytársak elemzése, a stratégiai tervezés. Emellett fontosnak tartom a kreativitást és az innovációt, hiszen ezek nélkülözhetetlenek a versenyképesség fenntartásához és a folyamatos fejlődéshez.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Mind a tudományos, mind a piaci szférában több kiváló mentorom volt, akiktől rengeteget tanultam. Szerencsés vagyok, mert évek óta olyan környezetben dolgozom, ahol a kollégák és a vezetők is egymást motiválják, ösztönzik, hogy soha ne álljunk meg a tanulásban, mindig keressük az új lehetőségeket a fejlődésre. Mivel ők maguk jó példát mutatnak ebben, így ezt az értékrendet könnyű követni.
– Mivel motiválja a kollégáit?
– Kollégáimat a közösség és a közös célok motiválják leginkább. Hiszek abban, hogy egy erős csapat mindig többet ér el, mint az egyéni erőfeszítések. Az ötletek megosztása, a problémamegoldás a közös munkában, és a csoportos eredmények folyamatos elismerése mind hozzájárul a motivációhoz. Az inspiráló vezetés és a pozitív példamutatás is fontos szerepet játszik, és arra is nagy figyelmet fordítunk, hogy folyamatosan adjunk és kapjunk pozitív és (esetlegesen) negatív visszajelzéseket. Előbbi – a pozitív visszajelzések kultúrája – az, ami szerintem Magyarországon a cégek többségénél nem alakult még ki (a financiális elismerés van inkább fókuszban), pedig rendkívül fontos ösztönző erővel bír a mindennapi munkában.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Bár a piackutatás és üzletfejlesztés területe mindig is a szenvedélyem volt, állandóan vonzódtam az innovációhoz és a technológiai fejlődéshez, ha nem is early birdként, hanem inkább followerként. Úgy érzem, hogy a mesterséges intelligencia területe óriási lehetőségeket kínál a jövőben. Így nem egy másik szakma, hanem a jelenleginek egy másik dimenzióba való emelése az, amivel szívesen fogok foglalkozni. Szerintem ezek kulcsfontosságúak lesznek a versenyképesség fenntartásához.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Büszke vagyok arra, hogy a Profession.hu-nál évek alatt felépítettünk egy olyan belső irányítású rendszert, ahol az ügyfeleinkkel (legyen az munkavállaló vagy munkaadó) közvetlen módon tudunk kommunikálni, folyamatosan a véleményüket kérdezni, visszajelzést kapni, ezáltal havonta több ezer ember és több száz cég válaszol azokra a munkaerő-piaci kérdésekre, amelyekkel folyamatosan monitorozhatjuk a piacot, megoldásokat kereshetünk problémáikra. Ebben az is benne van, hogy adatalapú döntéseket hozunk, és nem megérzésekre alapozottakat.
– Mire sajnálja az idejét?
– Pusztán időrabló tevékenységekre: a túlzott mértékű szórakoztató online platformok használatára vagy a céltalan böngészésre gondolok.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Az alkalmatlansággal és az „összecsapott”, rutinból végzett munkával. Azok a helyzetek, amikor valaki nem hajlandó megtenni a szükséges erőfeszítést vagy nem veszi komolyan a feladatait, képesek felbosszantani. Ahogy kisfiam mondaná, ha valaki „unprecíz”. A közös munka során az alapos munka és szakmai felelősségvállalás alapvető fontosságúak a sikeres együttműködéshez, és ezért nagyon zavar, ha valaki nem felel meg ezeknek az elvárásoknak.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Cégünk 2020-ban indította el Az emberi oldal nevű CSR projektet a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévők megsegítésére, amiben mindenki aktívan részt vesz. Emellett magánemberként évek óta három szervezetnek végzek állandó és ad-hoc módon önkéntes munkát sport és gyermekvédelem területén. A „Valamit mindig adj vissza!” szabály nálam mindig is fontos volt, ez egy belső késztetés.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Az egészségünkre és az utazásokra.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– Curling meccs (játszva, nem nézve).
(Fotó: Profession.hu)
Olvassa el ezt is!
Sokan kedvelik a home office-t, mégis szűkülnek a lehetőségek.
Több vállalatnál volt fizetésemelés, mint amennyinél az év elején tervezték.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.