Konzultációsorozat a gazdaság helyzetéről

2022. 12. 01., 10:51

Tíz vidéki nagyvárost érintő eseménysorozaton több mint kétszáz gazdasági és politikai szereplővel, polgármesterekkel, helyi képviselőkkel, valamint kis- és közepes vállalkozások döntéshozóival folytat párbeszédet az Egyensúly Intézet és a VOSZ.

Pordán Zsigmond: a kkv-k fokozottabb támogatására lenne szükség

Az eseménysorozat tatai állomásán Pordán Zsigmond, a VOSZ Komárom-Esztergom Megyei Szervezete elnöke felszólalásában megerősítette, hogy a vállalkozásoknak energiaválsággal, magas inflációval és lassuló gazdasági környezettel kell szembenézniük. A jelenleg tapasztalható növekedés is javarészt az infláció eredménye, míg a volument tekintve valójában gazdasági visszaesést tapasztalunk.

Az eseményt kötetlen fórumbeszélgetés zárta, amelyet Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója moderált. A beszélgetés során kiderült: a vállalkozók támogatások nélkül is fejlesztenének, ám támogatásokkal nagyobb beruházások hajthatók végre, ráadásul gyorsabban és hatékonyabban is. Ezek az eszközök elősegítik azt, hogy a kkv-szektor jó úton haladjon. Többektől is elhangzott, hogy a nagyvállalatokkal szemben a kis- és közepes vállalkozások fokozottabb támogatására lenne szükség, és kiemelten fontos lenne a társadalmi környezet javítása, elsősorban az oktatás lényegesen nagyobb mértékű támogatása is.

Csizmadia Gábor: kiemelt szerepet vállalunk a Széchenyi Kártya Programban

A kaposvári rendezvényen Csizmadia Gábor, a VOSZ Somogy Megyei Szervezetének elnöke (a fotón) a rendezvény házigazdájaként elmondta: az érdekképviseleti szövetség tanácsadással segíti a tagjait, és kiemelt szerepet vállal a Széchenyi Kártya Programban is. Felszólalásában méltatta a nemzetgazdaság motorját alkotó vállalkozásokat: adófizetőkként jelentős mértékben járulnak hozzá az állam, munkáltatókként pedig a családok működéséhez. „Jelenleg komoly szerep jut a vállalkozások alkalmazkodóképességének, az együttműködésnek. Ez hozhat ugyanis olyan megoldásokat, amelyek révén fejlettebben és hatékonyabban működve kerülhetnek ki a mostani nehéz helyzetből.”

A beszélgetés során a vállalkozók kiemelték: a megnövekedett energiaárak nagyon nehéz helyzetbe hozzák a vállalkozásokat, amely nagyfokú bizonytalanságot jelent a térség cégeinek is. Ezen felül a munkaerőhiány és a bérköltségek gátolják a további növekedést. Az eseményen a kis- és középvállalati piaci szereplők a multinacionális cégekkel fennálló egyenlőtlen viszonyt is a nehézségek között említették. Felmerült, hogy a növekvő finanszírozási költségek mellett a vissza nem térítendő támogatások nagyobb arányú rendelkezésre állása lenne a legnagyobb segítség.

Lits József: közösen kell kezelni a konfliktusokat

A szolnoki fórumon Lits József, a VOSZ megyei elnöke, egyben az esemény házigazdája szintén a konzultáció, mint egyeztetési platform jelentőségét és erejét hangsúlyozta: a válsággal járó gazdasági kihívások és konfliktusok mindenkit érintenek, így azok megoldása is közös feladat.

A beszélgetés során a vállalkozók elmondták: bár árbevételek szempontjából jobb, a termelés volumenét tekintve viszont gyengébbnek ígérkezik az idei év a tavalyinál. A résztvevők szerint a kis- és középvállalkozói szektor további növekedésének legfőbb akadálya elsősorban a magas energia- és alapanyagárakban, a finanszírozási nehézségekben, a kereslet hiányában, valamint a munkaerőhiányban keresendő. A támogatási rendszerről szólva kiemelték: a brandépítés ösztönzése kulcsfontosságú lenne a vállalkozások további fejlődése érdekében.

Balogh Ádám: a sikeres stratégia alapja a párbeszéd a vállalkozókkal

Az erős gazdaság alapját az erős vállalkozások jelentik – mondta el a Zala megyei rendezvényen Balogh Ádám, a VOSZ Zala megyei elnöke. „A sikeres stratégiaalkotás alapjául pedig az informálódás, az alapadatok, a gazdasági környezet ismerete, a tendenciák felismerése szolgálnak, ahogyan az érdekképviseleti munka megalapozását is mindezek, valamint a vállalkozókkal folytatott párbeszéd, a véleményük alapján kidolgozott javaslatok adják.”

A beszélgetés során a vállalkozók beszéltek az idei év sikereiről is, ám kiemelték az energiaárak, a munkaerőhiány, az exportpiacok szűkülése és a beszerzési problémák okozta előttük álló nehézségeket is. Mindezek mellett a hatékonyság is elmarad a kívánt szinttől. Ez a folyamat pedig önmagát erősíti: a képzett szakembereknek a hazai kkv-szektor a kisebb hatékonyság miatt sem tud elegendő bért fizetni, ami elvándorláshoz, ez pedig tovább romló hatékonysághoz vezet.

A vállalkozók elmondása szerint a szakképzésben tanított ismeretek évtizedekkel maradnak el a gyakorlattól. A hatékonyság javításához magas szintű szakemberképzésre és a képzett munkaerő megtartására együtt van szükség. A jól elköltött, megfelelően felhasznált támogatások nagyon sokat segítenek ezeknek a területeknek a fejlesztésében, ezzel pedig a versenyhátrány leküzdésében.

A támogatáspolitika tanulságai

„Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is kiemelten nagy hangsúlyt kap az állami támogatáspolitika. Ugyanakkor itthon sokkal jellemzőbb a külföldi tulajdonú vállalatok támogatása - ez különösen érvényes a legnagyobb összegű támogatásokra. A vállalkozásfejlesztés tanulsága az, hogy a támogatások pozitív hatása a vártnál kisebb mértékben gyűrűzik le a hazai tulajdonú kis- és középvállalkozásokhoz” – mondta el Filippov Gábor, az Egyensúly Intézet kutatási igazgatója.

A megrendelések, a beszállítói, alvállalkozói rendszerek és a vállalati kultúra sem fejlődött, illetve nőtt olyan mértékben, mint azt a szakértők a korábbi évtizedekben remélték. A kkv-k közvetlen támogatásának egyik fő tapasztalata is az, hogy a termelékenység javult ugyan az elmúlt években, de még mindig nagyon alacsony mértékű, különösen az itt működő multikkal összevetve. Mindez ráadásul úgy is igaz, hogy az uniós és a hazai fejlesztési támogatások GDP-arányosan meglehetősen magasak.

Stagnáló gazdaság, magas infláció, de válságállóbb munkaerőpiac jön

A jelenlegi turbulens gazdasági környezetben a vállalatoknak különösen fontos a tervezhetőség, a következő hónapok döntéseinek tényalapú előkészítése. Ebben kínált segítséget az eseményen az Egyensúly Intézet azzal, hogy ismertette a magyar és globális gazdaság kilátásait. Ifj. Becsey Zsolt vezető közgazdász rámutatott, hogy a következő néhány negyedévben a növekvő árak miatt hatékony lakossági és vállalati alkalmazkodásra lesz szükség. Az infláció nem csupán idén, hanem jövőre is magas maradhat, és 2023-ban már várhatóan reáljövedelem-csökkenést is eredményez. Ugyanakkor tömeges leépítésekre, jelentős munkanélküliségre nem számít a szakember.

Összességében a gazdaság szereplői nem fogják tudni ideiglenes megoldásokkal átvészelni a következő hónapokat, sőt, akár éveket. Főként az energiabeszerzéseket tekintve kell felkészülni a környezet tartós megváltozására.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-06 16:22:00
Sokan találkozhattak már az elővásárlási joggal, különösen ingatlan adásvételi szerződések esetén. Az ingatlanok néha nem pénzbeli ellenérték, hanem más ellenszolgáltatás fejében cserélnek gazdát. Ilyen esetekben élhet a jogával az elővásárlási jog jogosultja? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS