Eppel János: A szolgáltatások bővítésével segíti a vállalkozókat a megújuló VOSZ

Eppel János: A szolgáltatások bővítésével segíti a vállalkozókat a megújuló VOSZ
2024. 08. 21., 20:10

A VOSZ folytatja vállalkozásfejlesztési irodáinak átadását, a tervek között az is szerepel, hogy az Egyesült Államoktól Ázsiáig nyújtsanak új szolgáltatásokat és segítsék a magyar vállalkozások kapcsolatépítését – mondta Eppel János, a szövetség elnöke.

A Széchenyi Kártya Programmal kapcsolatos tanácsadást végző eddigi 27 VOSZ-iroda mellett már tíz vármegyeszékhelyen (Salgótarján, Debrecen, Zalaegerszeg, Székesfehérvár, Győr, Szolnok, Tatabánya, Nyíregyháza, Miskolc, Szombathely) aktívan működnek a VOSZ új vállalkozásfejlesztési irodái, idén pedig további nyolc városban nyitnak irodát – mondta Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke a Portfolio-nak adott interjúban.

A szövetség 2022-2026-ra szóló ötéves stratégiájának elfogadásakor célul tűzték ki, hogy szervezettségben, aktivitásban előrébb lépjenek, bővítsék a szolgáltatásokat. „Ha egy cégvezető bejelentkezik valamelyik megújult irodánkban, számára a Széchenyi Kártya Program hitelfelvételi lehetőségein kívül a vállalkozása működésével kapcsolatos egyéb kérdésekben (ESG, energiaköltségek, biztosítás) a tanácsadóink megoldási javaslatokat tudnak felkínálni. A vállalkozásokkal való kapcsolattartásban, a szolgáltatásaink nyújtásában a digitalizáció korában is elengedhetetlen a személyes jelenlét. A VOSZ tervei között szerepel, hogy külföldön is irodákat nyit az Egyesült Államoktól Ázsiáig” – hangsúlyozta Eppel János.

A VOSZ egyik legnépszerűbb új szolgáltatása a 2023-ban indított díjmentes digitális vállalatirányítási platform, a VOSZPort, amelyen a vállalkozás a számlázástól az ügyfélkapcsolat-kezelésig sok mindent tud intézni. „Legkésőbb jövőre elérhetőek lesznek a mesterséges intelligencia alapú megoldások is a VOSZPort felületén keresztül. A vállalkozások automatizált eljárással tudnak majd akár weboldalt is készíteni. Készül egy főkönyvi automatizált elemzési szolgáltatáscsomag is, amellyel a cégvezetők a könyvelők megkérdezése nélkül is gyorsan választ kaphatnak aktuális pénzügyi kérdésekre” – emelte ki az elnök.

Eppel János elmondta, hogy a szövetség a tavalyi recessziós évben is növelni tudta a tagságát, a tagdíjat fizető vállalkozások száma már több mint 25 ezer, ernyőszervezetként pedig több mint 65 ezer magyar tulajdonú vállalkozást érnek el. Az elmúlt két évben több tagozat és szekció alakult vagy aktivizálta tevékenységét. A legtöbb stratégiai szervezettel sorra megújítják az együttműködést. Az ötéves stratégia részeként arculatot váltottak, megújult a kommunikációjuk, láthatóvá vált a szervezet. Tavaly elindították a hazai vállalkozások és az egyetemek közötti kapcsolatot erősíteni kívánó VOSZFESZT programsorozat. Ugyancsak tavaly óta mérik a tagvállalkozások üzleti hangulatát a VOSZ Barométer kutatással – az Egyensúly Intézettel közösen negyedévente teszik közzé az eredményeket.

„Az ESG-re, a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási megfelelésre vonatkozó előírásokra nemcsak a nagyvállalatoknak, hanem a kkv-knak is fel kell készülniük. Már képezzük azokat a tanácsadókat, akik a jövőben segíthetik a vállalkozásokat az ESG-vel kapcsolatos előírások teljesítésében. A felkészülésben a veszprémi Pannon Egyetemmel működünk együtt” – mondta az elnök.

Eppel János kiemelte, hogy a Széchenyi Kártya termékeire folyamatos a kereslet a vállalkozók részéről. Tavaly a program keretében közel 50 ezer hitelszerződést kötöttek közel 1800 milliárd forint értékben. Az idei első félévben 22 ezer hitelkérelmet fogadtak be mintegy 750 milliárd forint összegben.

A minimálbér-tárgyalásokkal kapcsolatban emlékeztetett, hogy a tavalyi reálbércsökkenés utólagos ellentételezése miatt 2024-ben sok cég erőltetett béremelést hajtott végre. „A versenyképességet támogató, inflációs veszélyt nem növelő reálbéremelésben a minimális bértételek tekintetében továbbra is partnerek leszünk, de a bérnyomás indokolatlan – termelékenységtől, a gazdálkodás bővülésétől elszakadó – fokozását meg fogjuk akadályozni, mert az a következő évben a gazdasági dinamika lassulásához és így munkahelyek elvesztéséhez vezethet” – fogalmazott a Portfolio-nak adott interjú végén a VOSZ elnöke.

(Fotó: Kaiser Ákos, Portfolio)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS