Szakmunkáshitel, minimálbér, kkv-akcióterv: „infók” a kormánytól

2024. 09. 12., 12:12

A szakmunkáshitel egyszerű és gyors, a minimálbér-emelés jelentős mértékű lesz, a kkv-akcióterv viszont még „embrionális állapotban” van.

Szakmunkáshitel

Kedvezményes szakmunkáshitelt vezet be a kormány 2025 elejétől – tájékoztatott a szeptember 12-i kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A szakmunkáshitelt, amelyről október végéig döntenek, olyan fiatalok igényelhetik, akik már 17–18 éves koruk óta dolgoznak, de nem jogosultak diákhitelre.

Minimálbér

Nagy Márton feladata lesz annak elérése, hogy mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum „jelentős mértékben” emelkedjen. (A Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumán évente 10–12 százalékos emelésről volt szó). Többéves megállapodás a cél, a tervek szerint a minimálbért a bruttó átlagkeresethez kötnék – árulta el Gulyás Gergely. A kormány olyan megállapodást vár, amely „magas, de nem fenyegeti a munkahelyeket”.

Kkv-akcióterv

A kkv-akcióterv szóba került ugyan a szeptember 11-i kormányülésen, de még „embrionális állapotú”, a részletek kidolgozása folyamatban van – mondta el Gulyás Gergely.
Az akcióterv elemei Nagy Márton korábbi tájékoztatása szerint az alábbiak:
 – a Széchényi Kártya Program kedvezőbbé tétele,
– a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram,
– a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram,
– a kkv-k kifektetéseit támogató hitel és tőkeprogram,
– a kkv-k beruházásait célzottan támogató „1+1” Program,
– a kkv-k digitalizációs csomagja, melynek célja, hogy minden kkv saját honlappal és email elérhetőséggel rendelkezzen, mert e nélkül egy versenyképes vállalkozás ma már gyakorlatilag nem létezhet,
– vállalkozásfejlesztési uniós program,
– vállalati elektromosautó-támogatási program.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS