Ötmilliárd dollárnál is nagyobb volt az aukciósház árbevétele

2020. 12. 21., 19:00

Jelentős bevételkiesést szenvedtek idén a világ nagy aukciósházai a hagyományos nyilvános árverések elmaradása miatt az elmúlt kilenc hónapban, ennek ellenére 2020-as eredményeik azt jelzik, hogy az ágazat képes rugalmasan alkalmazkodni, hosszú idő után először előzte meg a Sotheby's a Christie'st az árbevétel tekintetében.

Bár még hátravan néhány nagyobb aukció, a Sotheby's idei bevétele már meghaladta az ötmilliárd dollárt. 2019-hez képest ez 16 százalékos, 800 millió dolláros bevételkiesét jelent – adta hírül az Artnet művészeti hírportál.

A Christie's 4,4 milliárd dollár bevételről adott hírt, ami 25 százalékos csökkenés az előző évihez képest, amit főként a hagyományos aukciók elmaradásával és a koronavírus-járvány okozta műtárgyeladási kedv csökkenésével magyaráztak a szakértők.

Mindkét aukciósház jelentős aukciós bevételkiesésről számolt be: a Sotheby's teljes bevételéből 3,5 milliárd dollárt tettek ki az aukciók, ami mintegy 30 százalékos csökkenés tavalyhoz képest. A Christie's hagyományos élő aukciós bevételei idén 2,8 milliárd dollárra rúgnak, ami több mint 40 százalékos csökkenés az előző évhez képest.

Mindként aukciósház úgy véli, hogy a csökkenés főként annak a számlájára írható, hogy elmaradtak idén a magas áron kínált tételek. Idén csak két mestermű cserélt gazdát nyilvános aukción 25 millió dollárnál drágábban, míg 2019-ben kilenc ilyen volt.

Sok aukció zajlott zárt ajtók mögött, a Sotheby's 1,5 milliárd dollár forgalmat ért el a privát aukciókon, ami 50 százalékkal több 2019-nél, a Christie's 1,3 milliót, ami 57 százalékos növekedés tavalyhoz képest.

A legdrágábban eladott műtárgyak között van Francis Bacon Triptichonja, amely júniusban kelt el 84,6 millió dollárért a Sotheby'snél.

Egy 1610-ben készül kínai tekercsfestményéért, Wu Bin tájképéért 76,6 millió dollárért fizettek egy pekingi árverésen.

Roy Lichtenstein aktképe, a Nude with Joyous Painting 46,2 millió dollárért cserélt gazdát a Christie's-nél.

David Hockney kaliforniai tájképe, a Nichols Canyon 41 millió dollárért kelt el a Phillips New York-i árverésén.

A becsült ár csaknem négyszereséért, 41,8 millió dollárért cserélt gazdát egy ritka, 700 éves kínai tekercsfestmény, Ren Renfa (1255-1327) két méter hosszú alkotása a Sotheby's árverésén Hongkongban.

Cy Twombly Untitled című soroztáért 38,7 millió dollárt fizettek októberben Christie's árverésén. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-21 19:13:00
Ha Önnek van a feltételeknek megfelelő, eladó kutyája és részt kíván venni a NAV április hónapban tervezett kutyavásárán, akkor 2023. április 12-ig küldjön előzetes ajánlatot!

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS