Mik azok a mikrotranzakciók? Mire valók? Mik a veszélyei? Mire lehetnek jók? A kérdésekre a K&H online játékokról készített összeállítása ad választ. Többek között érdemes lehet egy keretösszeget meghatároznia a szülőknek, például a zsebpénz terhére, így a gyerekek tudatosabban „vásárolnak” majd a játék során és tisztában lesznek azzal, hogy korlátai vannak a pénzköltésnek.
Új piacot teremtettek az elektronikus pénzforgatagban a világszerte népszerű online és okostelefonos játékok, mint például a Fortnite vagy a Star Wars Battlefront 2. Ezeknél a játékoknál ugyanis újabb pályákat, kiegészítőket, jutalmakat vásárolhatnak a játékosok az úgynevezett mikrotranzakciókkal. Ez a gyakorlatban kártyás vásárlást jelent, de azok összege minimális, 1–2 ezer forint alatti, gyakorta alig pár száz forintos kiadást jelent. A játékfejlesztők azért indultak el ezen az úton, mert egy-egy programért csak egy alkalommal fizetnek a felhasználók. A játék során megvásárolható kiegészítők, aktiválható pályák által viszont folyamatos bevételhez juthatnak.
A mikrotranzakciók ma már széles körben elterjedtek, és olyan – a legkisebbek körében is népszerű – játékokba is bekerültek, mint például a Minecraft. Sok szülő vásárol karácsonyra online játékot a gyermekének, miközben ezeknek is vannak veszélyei, kockázatai. Például lehetnek olyan játékok, amelyeknél nem lehet pontosan tudni, hogy a felkínált kiegészítő „csomag” valójában mit tartalmaz: másként fogalmazva nem tudni előre, hogy előrébb jutunk-e a játékban a vásárlás segítségével (loot box). Szintén kockázatot jelent, ha gyakorlatilag korlátlan keretet ad a szülő a játékhoz, akkor fék nélküli költekezésbe kezdhet a gyerek.
Ugyanakkor körültekintő hozzáállással a mikrotranzakciók segítségével komoly pénzügyi tudatosságra ösztönözhetőek a kisebbek is.
– Minden egyes új játék vásárlásánál a szülők nézzék meg, pontosan milyen tranzakciókat tartalmaz a játék. Milyen az értékeltsége, mit írtak róla a szaklapok, vannak-e egyéb veszélyei.
– Ha belevág a gyerek a játékba, akkor első körben érdemes egy konkrét keretösszeget meghatározni, akár az adott játékra. Akár heti vagy havi szinten vagy a zsebpénz terhére. Ebben az esetben a "játékos" sokkal jobban meggondolja, hogy mit vegyen a játék során.
– Érdemes a mikrotranzakciókat felügyelnie a szülőknek, így elkerülhető, hogy a gyerekek a felesleges pénzköltés csapdájába essenek vagy éppen szerencsejáték-jellegű ügyletekbe keveredjenek.
A játékok, mikrotranzakciók világa persze csak egy dolog a gyerekek mindennapos pénzügyeiben. A K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedő keretében az általános és középiskolás diákok ezen felül megismerkedhetnek a különböző befektetési és megtakarítási formákkal; a környezetbarát, digitális készpénzmentes megoldásokkal, valamint azzal is, miért érdemes időben megkezdeniük a takarékoskodást. A verseny első fordulójában résztvevő 3–5 fős csapatoknak például korosztálytól függően befektetési, hozam és kamatos kamatszámításokat is meg kell oldaniuk.
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.