Megadealek uralják az M&A piacot – Öt százalékkal nőtt 2024-ben a globális vállalati tranzakciók összértéke

Megadealek uralják az M&A piacot – Öt százalékkal nőtt 2024-ben a globális vállalati tranzakciók összértéke
2025. 03. 04., 16:25

Bár az ügyletszám 17 százalékkal csökkent, de a nagy értékű vállalat-adásvételi tranzakciók növekedése egyértelműen a tranzakciós (M&A – felvásárlások és egyesülések) piac élénkülését jelzi – derül ki a PwC Global M&A Industry Trends 2025 felméréséből.

A makrogazdasági volatilitás enyhülése és az ügyletek számának növekedése a régóta várt fellendülést hozhatja el az M&A piacon. A globális ügyletértékek 2023 és 2024 között 5 százalékkal nőttek, az 1 milliárd dollár feletti ügyletek száma pedig 17 százalékkal emelkedett, miközben a kisebb és közepes méretű ügyletek volumene 18 százalékkal csökkent.

A regionális trendek a globálishoz hasonlóan alakultak, de országonként vannak eltérések. Az Egyesült Államokban a tranzakciók értéke 6 százalékkal nőtt; az Egyesült Királyságban több nagy ügylet eredményeként nőtt a tranzakciók összértéke, míg sok más európai országban csökkentek; az Ázsia–Csendes-óceáni térségben Japán és India teljesítménye kiemelkedő (24 és 20 százalékos növekedést elérve a tranzakciók összértékében). A tranzakciók volumenét tekintve minden régióban csökkenés volt tapasztalható a 2023-as évhez képest.

A megadealek száma jelentősen, 17 százalékkal nőtt és szélesebb körű lett: 2024-ben több mint 500 darab, 1 milliárd dollárt meghaladó értékű ügylet zajlott le, de ezek az ügyletek az 50 000 bejelentett M&A tranzakció mindössze 1 százalékát tették ki. Ezen időszak alatt 72 darab, 5 milliárd dollár feletti ügylet történt, szemben a 2023-as 61 ügylettel. A legnagyobb növekedést a technológiai szektor mutatta 2024-ben 18 nagy értékű ügylettel, míg 2023-ban a gyógyszeripar és az élettudományok domináltak 10 megadeallel. Az év második felében a biztosítási és a média- és szórakoztatóipari szektorokban is élénkült az aktivitás.

A kisebb és közepes méretű ügyletek száma 18 százalékkal csökkent 2024-ben, részben az értékelési különbségek és a nehéz helyzetben lévő magántőkepiac miatt. Jelenleg a 29 000 magántőkealap tulajdonában lévő vállalat 46 százaléka már több mint négy éve a portfólió része, ami növeli a nyomást a befektetési alapokon, hogy tőkét térítsenek vissza a befektetőiknek.

Az M&A piac növekedését ösztönző tényezők

A piac lendületének fenntartása érdekében a dealmakereknek a volatilissá váló geopolitikai környezetet, különösen az amerikai politikai irányvonalakat és azok globális hatásait is figyelembe kell venniük. 

„A Trump-adminisztráció erőteljes lépéseket tett néhány nap alatt, ami nagymértékben elbizonytalanítja a piaci szereplőket. Az adócsökkentések és a deregulációs intézkedések adhatnak kedvező jeleket, de az új vámok és a még kiszámíthatatlan kereskedelmi környezet számos kockázatot is hordoz” – hívta fel a figyelmet Polacsek Csaba, a PwC Magyarország tranzakciós tanácsadási üzletágát vezető cégtársa.

A PwC Global M&A Industry Trends szerint az M&A aktivitás új lendületét több tényező támogatja:
– Az akvizíciók célja új piacok elérése, a képességek bővítése és a működési hatékonyság javítása. A nagyobb vállalatok rendelkeznek az ehhez szükséges befektetési kapacitással, de a szigorúan szabályozott ágazatokban is, mint például a banki és biztosítási szektorban, a méretnövelést célzó ügyletek segíthetnek a szabályozási megfeleléssel összefüggő várható költségnövekedés hatékonyabb elosztásában.
– Egy másik tendencia, amelyet 2025-ben várhatóan még inkább látni fogunk, a vállalati portfóliók finomítása, mivel a szervezetek igyekeznek pótolni a kapacitáshiányokat, és megválnak a nem alapvető vagy alacsony növekedésű eszközöktől akár kiválások, akár eladások révén. Ebből fakadóan a következő években több divesztícióra lehet számítani. Többek között az energia- és szórakoztatóiparban, illetve az egészségügyben egyre többen különítik el nem stratégiai vállalataikat, ami egyrészt hozzájárul a portfóliók tisztításához, másrészt az átfogó iparági átalakulások során a cégek új értékláncokat és piaci lehetőségeket tudnak keresni.
A legutóbbi példák közé tartozik a GE három nyilvános társaságra való szétválása; a Sanofi döntése, hogy a fogyasztói egészségügyi üzletágban, az Opellában lévő irányító részesedését átadja a CD&R-nek, valamint a Comcast terve, hogy leválassza NBC Universal kábeltelevíziós hálózatait a kiegészítő digitális eszközökkel együtt.
– A mesterséges intelligencia (AI) katalizátorként hat az innovációra és az üzleti modellek átalakulására, így a digitális infrastruktúra és az adatközpontok fejlesztésére irányuló kapitalizáció is számos M&A tranzakciót generálhat. A vállalatvezetők 46 százaléka kifejezetten arra számít, hogy az AI elősegíti a profitabilitás növekedését 2025-ben.

A globalizálódó M&A piac nemcsak az egyes szektorok számára jelent új lehetőségeket, hanem a cross-border tranzakciók térnyerését is elősegíti. A PwC Vezérigazgatói Felmérése szerint a magyarországi vállalatok 29 százaléka, a világ vállalatainak 55 százaléka tervezi azt, hogy a következő három évben más vállalatokat megvásárol. Ezzel a lépéssel az érintett cégek több mint fele (54 százalék) nem evez át másik iparágba Magyarországon, a világban ez az arány 37 százalék. Míg tehát a hazai, akvizíciót tervező vállalatok elsősorban a saját jelenlegi versenytársaikat kebeleznék be, addig világszerte a felvásárlás inkább az új iparágakba való belépést segíti elő. A globális vállalatvezetőknek pedig 81 százaléka, akik az elmúlt három évben jelentős akvizíciót hajtottak végre, újabb felvásárlásokat tervez a következő három évben. 

Mi várható 2025-ben?

A globális M&A piac növekedése ellenére továbbra is számos kockázati tényező árnyékolja be a jövőt, beleértve:
– a geopolitikai bizonytalanságokat és piaci volatilitást: a nemzetbiztonsági megfontolások és a szenzitív iparágak, mint az energia, egészségügy és távközlés, különös figyelmet igényelnek a dealmakerektől;
– a hosszú távú kamatlábak emelkedését, amely befolyásolhatja a tranzakciók finanszírozását, valamint
–  az egyes piacokon magas értékeltségeket, amelyek elriaszthatják a potenciális befektetőket.

„A közép-kelet-európai (CEE) régió vállalati tranzakciós piaca vegyes képet mutatott 2024-ben. A kedvezőtlen piaci és politikai fejlemények miatt – lásd a német és francia piacok gyengélkedését, az ukrajnai háború elhúzódását, az európai gépjárműgyártók problémáit – óvatosabbá váltak a befektetők. Angolszász, különösen tengerentúli befektetői szempontból ez a térség túl közel van az orosz-ukrán háborús veszélyzónához, éles belpolitikai csetepatéktól hangosak az országok, melyeket minél messzebbről néz valaki, annál nehezebb pontosan dekódolni és a megfelelő helyiértéken kezelni” – mutatott rá Polacsek Csaba.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.