Megadealek uralják az M&A piacot – Öt százalékkal nőtt 2024-ben a globális vállalati tranzakciók összértéke

Megadealek uralják az M&A piacot – Öt százalékkal nőtt 2024-ben a globális vállalati tranzakciók összértéke
2025. 03. 04., 16:25

Bár az ügyletszám 17 százalékkal csökkent, de a nagy értékű vállalat-adásvételi tranzakciók növekedése egyértelműen a tranzakciós (M&A – felvásárlások és egyesülések) piac élénkülését jelzi – derül ki a PwC Global M&A Industry Trends 2025 felméréséből.

A makrogazdasági volatilitás enyhülése és az ügyletek számának növekedése a régóta várt fellendülést hozhatja el az M&A piacon. A globális ügyletértékek 2023 és 2024 között 5 százalékkal nőttek, az 1 milliárd dollár feletti ügyletek száma pedig 17 százalékkal emelkedett, miközben a kisebb és közepes méretű ügyletek volumene 18 százalékkal csökkent.

A regionális trendek a globálishoz hasonlóan alakultak, de országonként vannak eltérések. Az Egyesült Államokban a tranzakciók értéke 6 százalékkal nőtt; az Egyesült Királyságban több nagy ügylet eredményeként nőtt a tranzakciók összértéke, míg sok más európai országban csökkentek; az Ázsia–Csendes-óceáni térségben Japán és India teljesítménye kiemelkedő (24 és 20 százalékos növekedést elérve a tranzakciók összértékében). A tranzakciók volumenét tekintve minden régióban csökkenés volt tapasztalható a 2023-as évhez képest.

A megadealek száma jelentősen, 17 százalékkal nőtt és szélesebb körű lett: 2024-ben több mint 500 darab, 1 milliárd dollárt meghaladó értékű ügylet zajlott le, de ezek az ügyletek az 50 000 bejelentett M&A tranzakció mindössze 1 százalékát tették ki. Ezen időszak alatt 72 darab, 5 milliárd dollár feletti ügylet történt, szemben a 2023-as 61 ügylettel. A legnagyobb növekedést a technológiai szektor mutatta 2024-ben 18 nagy értékű ügylettel, míg 2023-ban a gyógyszeripar és az élettudományok domináltak 10 megadeallel. Az év második felében a biztosítási és a média- és szórakoztatóipari szektorokban is élénkült az aktivitás.

A kisebb és közepes méretű ügyletek száma 18 százalékkal csökkent 2024-ben, részben az értékelési különbségek és a nehéz helyzetben lévő magántőkepiac miatt. Jelenleg a 29 000 magántőkealap tulajdonában lévő vállalat 46 százaléka már több mint négy éve a portfólió része, ami növeli a nyomást a befektetési alapokon, hogy tőkét térítsenek vissza a befektetőiknek.

Az M&A piac növekedését ösztönző tényezők

A piac lendületének fenntartása érdekében a dealmakereknek a volatilissá váló geopolitikai környezetet, különösen az amerikai politikai irányvonalakat és azok globális hatásait is figyelembe kell venniük. 

„A Trump-adminisztráció erőteljes lépéseket tett néhány nap alatt, ami nagymértékben elbizonytalanítja a piaci szereplőket. Az adócsökkentések és a deregulációs intézkedések adhatnak kedvező jeleket, de az új vámok és a még kiszámíthatatlan kereskedelmi környezet számos kockázatot is hordoz” – hívta fel a figyelmet Polacsek Csaba, a PwC Magyarország tranzakciós tanácsadási üzletágát vezető cégtársa.

A PwC Global M&A Industry Trends szerint az M&A aktivitás új lendületét több tényező támogatja:
– Az akvizíciók célja új piacok elérése, a képességek bővítése és a működési hatékonyság javítása. A nagyobb vállalatok rendelkeznek az ehhez szükséges befektetési kapacitással, de a szigorúan szabályozott ágazatokban is, mint például a banki és biztosítási szektorban, a méretnövelést célzó ügyletek segíthetnek a szabályozási megfeleléssel összefüggő várható költségnövekedés hatékonyabb elosztásában.
– Egy másik tendencia, amelyet 2025-ben várhatóan még inkább látni fogunk, a vállalati portfóliók finomítása, mivel a szervezetek igyekeznek pótolni a kapacitáshiányokat, és megválnak a nem alapvető vagy alacsony növekedésű eszközöktől akár kiválások, akár eladások révén. Ebből fakadóan a következő években több divesztícióra lehet számítani. Többek között az energia- és szórakoztatóiparban, illetve az egészségügyben egyre többen különítik el nem stratégiai vállalataikat, ami egyrészt hozzájárul a portfóliók tisztításához, másrészt az átfogó iparági átalakulások során a cégek új értékláncokat és piaci lehetőségeket tudnak keresni.
A legutóbbi példák közé tartozik a GE három nyilvános társaságra való szétválása; a Sanofi döntése, hogy a fogyasztói egészségügyi üzletágban, az Opellában lévő irányító részesedését átadja a CD&R-nek, valamint a Comcast terve, hogy leválassza NBC Universal kábeltelevíziós hálózatait a kiegészítő digitális eszközökkel együtt.
– A mesterséges intelligencia (AI) katalizátorként hat az innovációra és az üzleti modellek átalakulására, így a digitális infrastruktúra és az adatközpontok fejlesztésére irányuló kapitalizáció is számos M&A tranzakciót generálhat. A vállalatvezetők 46 százaléka kifejezetten arra számít, hogy az AI elősegíti a profitabilitás növekedését 2025-ben.

A globalizálódó M&A piac nemcsak az egyes szektorok számára jelent új lehetőségeket, hanem a cross-border tranzakciók térnyerését is elősegíti. A PwC Vezérigazgatói Felmérése szerint a magyarországi vállalatok 29 százaléka, a világ vállalatainak 55 százaléka tervezi azt, hogy a következő három évben más vállalatokat megvásárol. Ezzel a lépéssel az érintett cégek több mint fele (54 százalék) nem evez át másik iparágba Magyarországon, a világban ez az arány 37 százalék. Míg tehát a hazai, akvizíciót tervező vállalatok elsősorban a saját jelenlegi versenytársaikat kebeleznék be, addig világszerte a felvásárlás inkább az új iparágakba való belépést segíti elő. A globális vállalatvezetőknek pedig 81 százaléka, akik az elmúlt három évben jelentős akvizíciót hajtottak végre, újabb felvásárlásokat tervez a következő három évben. 

Mi várható 2025-ben?

A globális M&A piac növekedése ellenére továbbra is számos kockázati tényező árnyékolja be a jövőt, beleértve:
– a geopolitikai bizonytalanságokat és piaci volatilitást: a nemzetbiztonsági megfontolások és a szenzitív iparágak, mint az energia, egészségügy és távközlés, különös figyelmet igényelnek a dealmakerektől;
– a hosszú távú kamatlábak emelkedését, amely befolyásolhatja a tranzakciók finanszírozását, valamint
–  az egyes piacokon magas értékeltségeket, amelyek elriaszthatják a potenciális befektetőket.

„A közép-kelet-európai (CEE) régió vállalati tranzakciós piaca vegyes képet mutatott 2024-ben. A kedvezőtlen piaci és politikai fejlemények miatt – lásd a német és francia piacok gyengélkedését, az ukrajnai háború elhúzódását, az európai gépjárműgyártók problémáit – óvatosabbá váltak a befektetők. Angolszász, különösen tengerentúli befektetői szempontból ez a térség túl közel van az orosz-ukrán háborús veszélyzónához, éles belpolitikai csetepatéktól hangosak az országok, melyeket minél messzebbről néz valaki, annál nehezebb pontosan dekódolni és a megfelelő helyiértéken kezelni” – mutatott rá Polacsek Csaba.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).