Lehet, hogy Romániában a nagyvárosok és a gazdag községek fenn tudják tartani magukat a befolyó adókból és illetékekből, ám a 2800 kisközség háromnegyedének a működését sem fedezik a saját bevételei.
„Idén nem lesz szükség a helyi költségvetések kiegyenlítésére az állami büdzséből, hiszen az önkormányzatoknál marad az adók és illetékek száz százaléka” – szögezte le Florin Cîţu miniszterelnök, akit a Krónika idéz.
A kormányfő szerint becsléseik szerint idén 2 milliárd lej folyik be az önkormányzatok kasszájába. Tavaly az állami költségvetésből kaptak újraosztással, kiegyenlítéssel pénzt az önkormányzatok, de ilyen körülmények között Cîţu szerint ebben az évben erre nem lesz szükség.
A miniszterelnök ugyanakkor álhírnek nevezte, hogy az önkormányzatoknak 2021-ben kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk, mint tavaly.
Romániában 3300 község van, ezek közül 2800 kisközség, és 2500 a saját működési költségeit sem tudja fedezni a befolyt adókból. A nagyvárosokban, ahol több tízezer alkalmazott személyi jövedelemadója marad helyben ez több tízmillió lejes bevételt jelent, viszont vannak községek, ahol az önkormányzati alkalmazottak, a pedagógusok és a rendőrök mellett csak legfentebb egy kis mezőgazdasági vállalkozás működik.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.