Hétfő délután különösebb ceremónia nélkül megnyitották az A3-as észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely melletti szakaszát.
A 4,5 kilométeres Nyárádtő-Marosvásárhely autópályaszakaszt és a 4,7 kilométeres négysávos marosvásárhelyi bekötőutat a Strabag építette, a társaság négy hónappal a megszabott határidő előtt készült el a munkálatokkal. Az osztrák útépítő áfa nélkül 192 millió lejes (15 milliárd forint) ajánlattal nyerte el a feladatot, és kilenc évi garanciát vállalt a munkáért. A költségeket az EU forrásaiból biztosították.
A most átadott pályaszakasz építését éveken át pereskedések késleltették. Az első pályázatot 2015 januárjában megnyerő cégcsoport szerződést bontott, miután a román hatóságok több mint egy évig nem adták át neki a munkaterületet. Az útszakasz megépítésére kiírt újabb pályázatot 2017 szeptemberében a Strabag nyerte, de a versenyben alulmaradt cégek megóvták az eljárást. A megismételt eljárás nyomán a román infrastruktúrakezelő társaság 2018 novemberében egy olasz-román konzorciumot hirdetett ki győztesnek, de újabb óvások és pereskedés után ismét a Strabag szerezte meg az építés jogát.
A Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést.
Jelenleg a pályából két szakasz használható, melyek hossza együttesen mintegy 102 kilométer. A két megépült szakasz közötti 15,7 kilométeres Aranyosgyéres-Maroskece szakasz nem épült még meg. E szakaszon ez év márciusában felbontották a szerződést a kivitelező román cégcsoporttal. A munkálatok befejezésére szeptember végén három cégcsoport tett le pályázatot. A pályázatok elbírálása folyamatban van.
MTI/Gazda Árpád, Kolozsvár
Bormarketing stratégia, zérótolerancia, eredetvédelem, generációváltás, szőlőtermesztés és klímavédelem, kóstolós masterclassok március 3-án, a 11. Borkonferencián.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.