Komoly munkaerőhiánnyal kell megküzdeniük a romániai munkáltatóknak. A legfrissebb statisztika szerint 2018-ban több mint negyedmillió román állampolgár vándorolt ki Romániából.
Egy másik statisztika arra világít rá, hogy Romániában nagyjából 12 300 000 munkaképes polgár (18–64 év) él, akik közül 1 680 000 személy (13 százalék) soha nem dolgozott.
Ma már hamis az a kép, ami sokakban él, hogy „epret szedni”, vagyis fizikai munkát végezni távozik külföldre a román állampolgárok nagy része – írja a Krónika.
A Világbank által nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a Romániából kivándorlók csaknem 40 százaléka felsőfokú végzettséggel rendelkezik. A migráció üteme semmilyen jelét nem mutatja annak, hogy lassulásnak indulna.
A világbanki elemzés szerint a migráció alapvető okait hosszú távú politikákkal tudnák megoldani a helyi hatóságok valamennyi olyan országban, ahol gondot jelent az elvándorlás intenzitása.
Ilyenek lehetnek a munkahelyteremtés bátorítására irányuló intézkedések, a felsőoktatásba való beruházások, vagy a nők munkaerőpiaci esélyeinek növelésére irányuló lépések.
„Romániában gyakorlatilag a népesség összes szegmense érintett a kivándorlásban” – értékelte a legfrissebb statisztikai adatokat Kiss Tamás szociológus. Szerinte a statisztikák értelmezésekor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők nagyobb eséllyel jelennek meg a statisztikákban, mint a kétkezi munkások.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.