Ilyenek a vállalkozók Magyarországon

2018. 11. 22., 10:38

Az egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó friss adatsort a KSH tette közzé.

Az egyéni vállalkozóként, illetve társas vállalkozás tagjaként végzett munka – csakúgy, mint a határozott idejű szerződés alapján vagy részmunkaidőben végzett munka – atipikusnak tekinthető, amennyiben a referenciapontot az alkalmazotti jogviszony jelenti.

A vállalkozói lét más szemléletmódot és nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot igényel, mint az alkalmazotti lét. Magyarországon 2017-ben a foglalkoztatottak mintegy 10 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, ami mintegy 4 százalékponttal kisebb, mint az uniós átlag, a hasonló történelmi hátterű uniós országokra jellemzőnek pedig mintegy 2/3-a. Az utóbbi években a vállalkozók aránya stagnált, hosszabb távon pedig némileg csökkent – olvasható a statisztikai hivatal „Munkaerőpiaci helyzetkép, 2014–2018” című kiadványában.

A vállalkozóvá válás attitűdjének jobb megismerése érdekében 2017 II. negyedévében a munkaerő-felméréshez kapcsolva az egyéni és társas vállalkozókra fókuszáló kiegészítő felvétel készült, amelynek főbb eredményei az alábbiak:

  • A 424 ezer egyéni és társas vállalkozó között nagyjából azonos számban voltak jelen az egyedül, illetve az alkalmazottak segítségével dolgozók. Az alkalmazott nélküliek mintegy fele eleve nem is akart mással együtt dolgozni. Függetlenül attól, hogy a felvétel idején volt vagy sem alkalmazottja, mindössze a vállalkozók 4 százaléka tervezte azt, hogy a közeli jövőben folyamatosan foglalkoztatandó alkalmazottat vesz fel.
  • A vállalkozók több mint kétharmada 40 éves vagy annál idősebb volt, a 40 év alatti korosztály kisebb létszámot képviselt, mint az 55. évüket már betöltötteké, ami utánpótlási gondokat vetít előre.
  • A nők foglalkoztatottakon belüli súlyuknál kisebb arányban voltak jelen a vállalkozók között, továbbá a női vállalkozók közül jóval többen dolgoztak egyedül, alkalmazott nélkül, mint a férfiak. (A férfi vállalkozók 48, a nők 62 százaléka dolgozott egyedül, alkalmazott nélkül a felvétel idején.)
  • Az egyéni és a társas vállalkozóknak is az egyharmada egyetlen megrendelőtől függött, ami nagyfokú kiszolgáltatottságot és az alkalmazottihoz közel álló állapotot valószínűsít, ezzel szemben kevesebb mint egyötödük rendszeresen együtt dolgozik más vállalkozókkal.
  • Túlsúlyban voltak közöttük azok, akik tudatosan lettek vállalkozók, közel 60 százalékuk önálló akart lenni, vagy ezt tartotta a legjobb megoldásnak. Az adott vállalkozásba „beleszületettek” aránya 9 százalék alatt, a kényszerből, más lehetőség hiányában vállalkozóké pedig 11,5 százalék volt.
  • A vállalkozók több mint 62 százaléka szembesült valamilyen, a vállalkozással kapcsolatos nehézséggel az elmúlt 12 hónapban. Az előre megadott típusválaszok közül azonban egyik sem bizonyult dominánsnak. A legnagyobb arányban az adminisztratív terhekre panaszkodtak, mivel a vállalkozók több mint 20 százalékának okozott valamilyen nehézséget, 16 százalékuknak a jövedelmezőséghez kapcsolódóan volt problémája, elsődlegesen azért, mert a vállalkozás nem tudott elég bevételt termelni.
  • A végzett munkával való elégedettség tekintetében jelentősen különböztek az alkalmazottak és a vállalkozók. Míg az előbbiek 45, addig az utóbbiak 63 százaléka nagyon elégedett azzal, amit csinál és a közepesen elégedettek aránya 45, illetve 33 százalék volt. Az elégedettek arányának alakulása a vállalkozóknál az iskolai végzettség szerint alig különbözött (kivételt ez alól csak a kevés, alapfokú végzettséggel rendelkező jelentette), miközben az alkalmazottaknál a felsőfokú végzettséggel rendelkezők 66 százaléka bizonyult elégedettnek, a középfokú végzettséggel rendelkezőknek csak 40 százaléka. A vállalkozókat és alkalmazottakat jellemző különbség vélhetően azzal magyarázható, hogy a vállalkozó a munkavégzés valamennyi jellemzője tekintetében sokkal nagyobb autonómiával rendelkezik, mint aki főnökétől, munkáltatójától függ.
  • Annak ellenére, hogy a vállalkozóként végzett munka nagyobb sikerélményt nyújthat, az alkalmazottak mindössze 9, ezen belül a nőknek mindössze 6 százaléka dolgozna szívesen vállalkozóként. A vállalkozási kedv az életkor és az iskolai végzettség mentén egyaránt csökkent.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS