Iskolai oktatóanyag készült a környezettudatos életvitelről

2021. 09. 15., 18:30

Újrahasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés, élelmiszer-pazarlás csökkentése – többek között ezeket a témaköröket öleli fel a Nestlé Hungária és a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. általános iskolásoknak szóló új, interaktív edukációs csomagja. A szeptemberben induló Recycling Hero kihívásban az első száz jelentkező osztály hasznos segédeszközökből álló oktatási csomagot kap, amelynek segítségével elmélyíthetik a fenntarthatóságról, szelektív hulladékgyűjtésről szóló ismereteiket. Ráadásul az erről szóló beszámolóikkal értékes nyereményért is versenyezhetnek.

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon évente lakosonként körülbelül 140 kiló csomagolási hulladék keletkezik, aminek mindössze 45 százaléka kerül újrafeldolgozásra. A probléma összetett, hiszen az újrahasznosítási arányok növeléséhez egyrészt megfelelő, újrafeldolgozásra alkalmas csomagolóanyagokra, másrészt megfelelő piaci infrastruktúrára, szelektív gyűjtési, válogatási és feldolgozási rendszerre, valamint a lakosság tudatosságára is szükség van.

A Nestlé a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalataként hatalmas felelősséggel rendelkezik, ezért folyamatosan dolgozik csomagolóanyagai fejlesztésén, hogy azok 2025-re újrahasznosíthatók vagy újrafelhasználhatók legyenek. A cél eléréshez ugyanakkor elengedhetetlen egyrészt a megfelelő szelektív gyűjtési, válogatási és újrafeldolgozási rendszerek megléte, másrészt a fogyasztók együttműködése, hogy a megfelelő szelektív gyűjtéssel növekedhessen az újrafeldolgozott csomagolási hulladék mennyisége.

„A Nestlé akár saját visszagyűjtési és újrafeldolgozási projektek indításával is támogatja, hogy minél hatékonyabb újrahasznosítási rendszerek álljanak a lakosság rendelkezésére, például a kávékapszuláink esetében. Ugyanakkor szükségünk van a fogyasztók tájékozottságára ahhoz, hogy a hulladékok a megfelelő módon, megfelelő gyűjtőbe kerüljenek. A Hogyan legyek környezettudatos vásárló? kisokos alapján egy színes és játékos oktatóanyagot állítottunk össze, melynek segítségével már a gyerekek is könnyen megtanulhatják a hulladéktípusok szétválogatását, és egész kicsi koruktól kezdve gyakorolhatják a tudatos, mértékletes fogyasztást" – mondta Hőgyész Anna, a Nestlé Hungária fenntarthatósági menedzsere. 

A fogyasztók edukációjának fontosságát felismerve a Nestlé Hungária már két évvel ezelőtt Újrahasznosítási Kisokost készített, amelyben a HUMUSZ szövetség szakmai támogatásával gyakorlati tanácsokat adott a szelektív hulladékgyűjtéshez. A kampány szükségszerűségét jól érzékelteti, hogy tavaly a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. is csatlakozott a kezdeményezéshez, így Hogyan legyek környezettudatos vásárló? címmel közös kiadvány készült, amelyben a fenntartható életmódhoz és a környezettudatos vásárláshoz kaptak tippeket a fogyasztók.

„Vállalatunk 30 éves fennállása alatt mindig is prioritásként kezelte a környezetvédelem ügyét. Fenntarthatósági törekvéseinkbe – a napi működésünk során érvényesülő újrahasznosítási, hulladékgazdálkodási, élelmiszer-pazarlást mérséklő vagy energiatakarékossági lépéseink mellett – vásárlóinkat is bevonjuk. Az együttes cselekvésben és a példamutatásban hiszünk, ezért álltunk örömmel az új, iskolásoknak szóló interaktív edukációs oktatási csomag kampánya mellé is. A Nestlé Hungáriával közösen készített információs segédanyag jó eszköz és lehetőség, hogy a gyerekek idejekorán megértsék és átérezzék a környezettudatosság fontosságát, úgyis, mint a jövő döntéshozó felnőttjei” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

Idén az iskolai kihívás elindításával új szintre lép a kezdeményezés, hisz a kampány ezúttal a fiatalabbak környezettudatos szemléletének alakítására koncentrál. A szeptemberben induló Recycling Hero elnevezésű edukációs program általános iskolai tanulók részére készült, és nem titkolt célja, hogy a gyerekeket játékosan vezesse be a szelektív hulladékgyűjtés alapjaiba. A kihívás első lépéseként az első száz regisztrált osztály Nestlé Recycling Hero Boxban részesül, ami plakátokkal, szelektív hulladékgyűjtő kukákkal és más hasznos eszközökkel segíti a szemlélet még hatékonyabb átadását és az ehhez kapcsolódó kihívás teljesítését.

Az edukációs kampány szakmai partnere az FKF Nonprofit Zrt., így a döntőbe kerülő osztályok egy félnapos kirándulás keretében ellátogathatnak az FKF XV. kerületi Szemléletformáló és Újrahasználati Központjába is, ahol komplex fenntarthatósági programon vehetnek részt.

„Az FKF nagy hangsúlyt fektet a gyerekek, fiatalok környezettudatos szemléletformálására, ennek érdekében hosszú évek óta tartunk interaktív tanórákat, előadásokat, foglalkozásokat óvodától középiskoláig, nemcsak az intézményekben, hanem a főváros két Szemléletformáló és Újrahasználati Központjában (SZÚK) is. Itt a hulladékpiramis lépcsőin haladva végigkövethetjük, hogy a hulladékgazdálkodási technológiák a környezetet leginkább terhelő lerakástól kezdve az égetésen és az újrahasznosításon át hogyan haladnak azok felé a megoldások felé, amikor szinte már nem beszélünk hulladékokról, ipari tevékenységről, hiszen az újrahasználat esetében döntünk arról, hogy az adott holmit, tárgyat mégsem dobjuk ki: jó lesz az még másnak vagy másra. A piramis csúcsán legfontosabb elérendő célként a megelőzés helyezkedik el – vagyis az a legjobb hulladék, ami nem is keletkezik” – mondta Orendi Éva, az FKF edukációs és CSR csoportvezetője.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-19 10:10:00
A munkaviszony általában határozatlan időre jön létre. A munkáltató és a munkavállaló érdeke azonban azt is diktálhatja, hogy határozott idejű munkaszerződést kössenek. Mi a teendő, ha a munkavállalóra az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig van szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS