Az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal emelkedett, így – a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az egy évvel korábbit 3,6 százalékkal haladta meg a kiskereskedelmi forgalom volumene 2024 októberében.
A statisztikai hivatal tájékoztatása szerint 2024. októberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el; a forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 4,8 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,1, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,9 százalékkal növekedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,3 százalékkal bővült. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 9,4, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 4,8, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 1,7, a használtcikk-üzletekben 0,3 százalékkal nőtt, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben lényegében nem változott.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene lényegében nem változott.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és gépjárműalkatrész-üzletek eladásai 4,4 százalékkal nőttek.
„A szeptemberben az árvíz miatt bekövetkezett visszaesés októberben korrigálódott. Mindent egybevetve a kilábalás fokozatosan folytatódhat, elsősorban a közel kétszámjegyű, pozitív reálbérváltozás eredményeként” – írja kommentárjában Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. A szakember szerint a folyamatot lassítja a külföldi webáruházak egyre népszerűbbé válása és a hazai üzletek számának évek óta tartó csökkenése is.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.