Hihetetlen, de az OpenAI új videóiban egyetlen valós képkocka sincs

Hihetetlen, de az OpenAI új videóiban egyetlen valós képkocka sincs
2024. 02. 21., 13:10

A ChatGPT-vel nagyot robbantó vállalat legújabb fejlesztése a Sora, egy olyan mesterséges intelligencia modell, ami minden korábbinál valósághűbb videókat generál, csupán a bevitt szöveg alapján.

Az elmúlt napok legforróbb AI témáját ismét a ChatGPT-t alkotó OpenAI szolgáltatta, ezúttal viszont nem a nyelvi modell újabb fejlesztésével, hanem egy teljesen új mesterséges intelligencia bejelentésével. A Sora névre keresztelt text-to-video AI egyperces kisfilmeket hoz létre, de olyan vizualitással, mintha azt egy profi stáb forgatta volna, valós helyszínen. Az egyelőre csak tesztelők szűk köre számára elérhető AI alkalmazással az OpenAI azt a célt tűzte ki, hogy megtanítsa a gépnek a fizikai világ megértését, majd e szerinti szimulálását.

Az amerikai vállalat közölte: a Sorát nem csak a benne rejlő kockázatokat felmérő tesztelők, hanem olyan szakemberek számára is rendelkezésre bocsátotta, akik vizuális művészként és tervezőként vagy filmkészítőként adnak visszajelzést, majd tesznek javaslatot az AI fejlesztésének további irányára. Fontos, hogy ők is részt vegyenek az előzetes vizsgálatban, mert a videó generáló újdonság a jövőben pont a kreatív szakembereket célozza meg.

„Idejekorán megosztjuk a kutatásunkat OpenAI-n kívüli emberekkel, hogy visszajelzést kérjünk tőlük, illetve bemutassuk a nyilvánosságnak, hogy milyen mesterséges intelligencia képességek vannak láthatáron” - írja az OpenAI. A közleményük alapján a Sora képes összetett jeleneteket generálni több szereplővel, meghatározott típusú mozgásokkal, valamint a téma és a háttér pontos részleteivel. A modell nemcsak azt érti meg, hogy a felhasználó mit kért a promptban (bevitt leírásban), hanem azt is, hogy ezek a dolgok hogyan léteznek a fizikai valóság szintjén. „A modell mélyen érti a nyelvet, így képes pontosan értelmezni az utasításokat, és lenyűgöző, élénk érzelmeket kifejező karaktereket generálni. A Sora egyetlen generált videón belül több felvételt is képes létrehozni, amelyek pontosan követik a karaktereket és a vizuális stílust.”

Az OpenAI szerint még nem tökéletes a Sora

A Sorának egyelőre megvannak a maga gyengeségei is - vallja be az OpenAI, arra utalva, hogy a modell nehezen tudja pontosan szimulálni egy összetett jelenet fizikáját, és nem érti az ok-okozati összefüggések konkrét eseteit. Példaként kiemelik: „egy személy [a videóban] beleharaphat egy sütibe, de utána a sütin nem biztos, hogy látszik a harapásnyom”. Mint írják, a modell összekeverheti a felszólítás térbeli részleteit is (pl. bal vagy jobb oldal), és nehézségekbe ütközhet az időben lezajló események pontos leírásával kapcsolatban, mondjuk egy adott kamerapálya követésével.

A világ, és különösen az AI-fejlesztésben konkurens Kína egyszerre figyeli csodálattal és aggodalommal az OpenAI legújabb innovációját. A shenzheni genomikai óriásvállalat vezérigazgatója, Yin Ye például „az AI-fejlesztés newtoni pillanatának” nevezi a Sorát, mivel az már képes összekapcsolni a fizika törvényeit a digitális valósággal. A South China Morning Post idézi a játékfejlesztő és -kiadó Kunlun Tech vezetőjét, Fang Hant is, aki már kicsit szkeptikusabb a technológiával kapcsolatban. Mint mondta: a Sora demó videói nem győzték meg arról, hogy a valóság megértésében nagy áttörést értek volna el. Igaza lehet, tekintve, hogy a közzétett kisfilmeken gondos takarásban (pl. napszemüveg mögé rejtve) maradnak az emberi tekintetek, amelyek, ha láthatóvá tennék őket, sokat ronthatnának a fotorealisztikus illúzión, és ha jobban megnézzük, az utcán sétáló lány talpa alatt bizony „csúszik” a talaj. Ettől függetlenül persze lenyűgöző, hogy ebben a videóban egyetlen valós képkocka sincs:

 

Az OpenAI leszögezte: a Sora fejlesztésével egyidőben rengeteg biztonsági intézkedést alkalmaznak. Együtt dolgoznak például egy ún. „vörös csapattal”, akik a félretájékoztatás, a gyűlöletkeltő tartalom és az elfogultság szakértői. Egyelőre náluk pattog a labda, hogy ellentmondásos promptokkal tárják fel a Sora gyengeségeit. Közben építenek eszközöket a félrevezető tartalmak felismerésére, amelyek kiszűrik, mi készült Sorával és mi nem. Ez rendkívül fontos lesz a közeljövőben, hiszen az új generatív AI-val készült felvételek jelentős részéről – hacsak nem valami abszurd dolog szerepel rajtuk – már most is nehéz megállapítani, hogy nem egy profi videós csapat, hanem egy mesterséges intelligencia készítette, csupán néhány sor szövegből. Félelmetes, de tényleg.

Gábor János

Főoldali kép: OpenAI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS