Bár az AI Factories egyelőre kevésbé ismert projekt, kétségtelen, hogy Európa új irányt szab vele a mesterséges intelligencia forgalmának, és már eddig is több ismert eredmény köthető hozzá.
Erről az Egyesült Királyságban kifejlesztett rugalmas, nyújtható akkumulátorról például, amit hordható eszközökhöz, agyimplantátumokhoz és puha robotikai eszközökhöz terveztek, már annak köszönhetően számolhattunk be, hogy létezik az AI Factories. Ugyanígy ennek a programnak hála alkottak Cambridge-ben olyan hidrogéleket, amelyek önjavító akkumulátorok alkatrészei lehetnek.
Az ún. Európai Közös Szuperszámítógép Vállalkozás (EuroHPC) új célja az AI Factories-szel az, hogy Európa versenyképesebbé és innovatívabbá váljon a mesterséges intelligencia területén. A stratégia létrejöttét az EU 2024/1732 szabályozásának életbe lépése tette lehetővé, hiszen az kibővítette az EuroHPC mandátumát, hogy mesterséges intelligenciára optimalizált szuperszámítógépeket szerezzen be és üzemeltessen. A küldetés az, hogy startupok, kis- és középvállalkozások, ipari szereplők, egyetemek és a közszféra számára is elérhetővé váljanak ezek a rendszerek – emlékeztet a The Register.
Az Európai Bizottság szerint az AI Factories műhelyek dinamikus ökoszisztémaként működnek majd, összekapcsolva minden szükséges elemet (számítási kapacitást, adatokat és szakértelmet), hogy megalkossák a generatív mesterséges intelligencia új modelljeit. Ahogy a Bizottság fogalmaz: „nem csak arról van szó, hogy szuperszámítógépet biztosítunk, és megmondjuk az embereknek, hogy dolgozzanak rajta”; a végső cél olyan központok kialakítása, amelyek képesek előmozdítani az AI fejlődését, olyan szegmensekben, mint az egészségügy, az energiaipar vagy éppen a meteorológia.
A EuroHPC egyablakos rendszert akar létrehozni startupok, illetve kutatók számára, hogy biztosítsa a szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a készségek fejlesztését és persze a támogatást. A kétlépcsős stratégia első része szeptemberben indul: pályázati felhívásokat tesznek majd közzé szuperszámítógépek fogadására és üzemeltetésére, majd a második lépés azoknak a szervezeteknek szól, amelyek már rendelkeznek EuroHPC szuperszámítógéppel. Utóbbiak már nagy méretű, általános célú AI modellek és alkalmazások fejlesztéséhez kaphatnak további támogatást.
Az EU 2024-ben 400 millió eurót (158 milliárd forintot) szán új vagy felújított EuroHPC AI-szuperszámítógépek beszerzésére, de 2027-ig akár 800 millió eurót (316 milliárd forintot) is elkölthet erre a célra, a Digital Europe program keretében.
Jegyezzük meg: nem csak Európa lát fantáziát az AI Factories-hez hasonló programokban. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója nemrég úgy nyilatkozott, hogy „az ipari forradalom következő szakasza megkezdődött. A vállalatok és országok az Nvidia-val együttműködve átállíthatják a hagyományos adatközpontokat gyorsított számítástechnikára, és megépíthetik az új típusú adatközpontokat (AI Factories) mesterséges intelligencia előállítására”.
A főoldali kép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.