Európa szintet lép: elindítja az AI Factories programot, hogy versenyben maradjon a világpiacon

Európa szintet lép: elindítja az AI Factories programot, hogy versenyben maradjon a világpiacon
Gábor János  |  2024. 08. 15., 14:10

Bár az AI Factories egyelőre kevésbé ismert projekt, kétségtelen, hogy Európa új irányt szab vele a mesterséges intelligencia forgalmának, és már eddig is több ismert eredmény köthető hozzá.

Erről az Egyesült Királyságban kifejlesztett rugalmas, nyújtható akkumulátorról például, amit hordható eszközökhöz, agyimplantátumokhoz és puha robotikai eszközökhöz terveztek, már annak köszönhetően számolhattunk be, hogy létezik az AI Factories. Ugyanígy ennek a programnak hála alkottak Cambridge-ben olyan hidrogéleket, amelyek önjavító akkumulátorok alkatrészei lehetnek.

De hogyan kapcsolódik mindez Európa új, ambiciózus stratégiájához?

Az ún. Európai Közös Szuperszámítógép Vállalkozás (EuroHPC) új célja az AI Factories-szel az, hogy Európa versenyképesebbé és innovatívabbá váljon a mesterséges intelligencia területén. A stratégia létrejöttét az EU 2024/1732 szabályozásának életbe lépése tette lehetővé, hiszen az kibővítette az EuroHPC mandátumát, hogy mesterséges intelligenciára optimalizált szuperszámítógépeket szerezzen be és üzemeltessen. A küldetés az, hogy startupok, kis- és középvállalkozások, ipari szereplők, egyetemek és a közszféra számára is elérhetővé váljanak ezek a rendszerek – emlékeztet a The Register.

Az Európai Bizottság szerint az AI Factories műhelyek dinamikus ökoszisztémaként működnek majd, összekapcsolva minden szükséges elemet (számítási kapacitást, adatokat és szakértelmet), hogy megalkossák a generatív mesterséges intelligencia új modelljeit. Ahogy a Bizottság fogalmaz: „nem csak arról van szó, hogy szuperszámítógépet biztosítunk, és megmondjuk az embereknek, hogy dolgozzanak rajta”; a végső cél olyan központok kialakítása, amelyek képesek előmozdítani az AI fejlődését, olyan szegmensekben, mint az egészségügy, az energiaipar vagy éppen a meteorológia.

Így működik az AI Factories program

A EuroHPC egyablakos rendszert akar létrehozni startupok, illetve kutatók számára, hogy biztosítsa a szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a készségek fejlesztését és persze a támogatást. A kétlépcsős stratégia első része szeptemberben indul: pályázati felhívásokat tesznek majd közzé szuperszámítógépek fogadására és üzemeltetésére, majd a második lépés azoknak a szervezeteknek szól, amelyek már rendelkeznek EuroHPC szuperszámítógéppel. Utóbbiak már nagy méretű, általános célú AI modellek és alkalmazások fejlesztéséhez kaphatnak további támogatást.

Az EU 2024-ben 400 millió eurót (158 milliárd forintot) szán új vagy felújított EuroHPC AI-szuperszámítógépek beszerzésére, de 2027-ig akár 800 millió eurót (316 milliárd forintot) is elkölthet erre a célra, a Digital Europe program keretében.

Jegyezzük meg: nem csak Európa lát fantáziát az AI Factories-hez hasonló  programokban. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója nemrég úgy nyilatkozott, hogy „az ipari forradalom következő szakasza megkezdődött. A vállalatok és országok az Nvidia-val együttműködve átállíthatják a hagyományos adatközpontokat gyorsított számítástechnikára, és megépíthetik az új típusú adatközpontokat (AI Factories) mesterséges intelligencia előállítására”.

A főoldali kép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS