Az ágazat éllovasa az öreg kontinensen kétségkívül Nagy-Britannia, ahol évről évre nagyságrendekkel nő a felvett szakemberek száma, illetve most már a pénzforgalom is. Egy év alatt egymilliárd fonttal bővültek.
Az Egyesült Királyság űriparának méretéről és állapotáról szóló legfrissebb jelentés szerint az Egyesült Királyságban azonosított űrszervezetek száma 2020-21-ben 1293-ról 1590-re emelkedett, és a cégek ugyanezen idő alatt 1772 új munkahelyet teremtettek. Az ágazat jelenleg valamivel kevesebb mint 48.800 embert foglalkoztat, de
a tágabb ellátási láncon további kb. 126.800 brit dolgozik be az űriparba, ami a vizsgált időszakban egyetlen év alatt egymilliárd fonttal, 16,5-ről 17,5 milliárd fontra (7.525 milliárd forintra) növelte a forgalmát.
Az ágazat jövedelmének legnagyobb arányú növekedése Nyugat-Midlandsben, Kelet-Angliában és Walesben volt tapasztalható, míg a legnagyobb arányban Észak-Írországban, Yorkshire-ben és Humberben, valamint Északkelet-Angliában nőtt az űrszervezetek száma. A foglalkoztatás legnagyobb arányban Északnyugat- és Kelet-Angliában nőtt.
A szegmensben kifizetett jövedelmek 5,1 százalékos emelkedése a szigetországban nagyobb növekedési ütemet mutat, mint a globális űriparé, ahol azonos időszakban csak 1,6 százalékkal nőttek a bérek. Még érdekesebb adat, hogy az Egyesült Királyság űripara úgy tud egyre többet adni a munkatársainak (vagy egyre több kollégát felvenni), hogy az állam gazdasága közben 7,6 százalékkal zsugorodott.
A jelentésből kiderül, hogy az űripar továbbra is sokféle befektetőt vonz, többségében (89 százalékban) a magánszektorból. A Crunchbase 2022-re vonatkozó adatai azt mutatják, hogy 34 azonosított ügyleten keresztül kb. 635 millió fontot fektettek be brit központú űrkutatási vállalatokba, és a teljes befektetési érték háromnegyedét felvásárlások tették ki.
Dr. Paul Bate, az Egyesült Királyság Űrügynökségének vezérigazgatója szerint az 1 milliárd fontos növekedés és a brit vállalatok által generált 635 millió fontos befektetés jól példázza az ágazatba vetett bizalmat.
„Az Egyesült Királyság Űrügynöksége továbbra is ösztönözni fogja a beruházásokat, hogy fenntartsa a növekedést, és további előnyöket biztosítson az Egyesült Királyság gazdasága, a tudományos közösség és a bolygó egésze számára – fűzte hozzá a vezető. – A világszínvonalú műholdgyártási, tudományos és technológiai szakértelem biztosítja, hogy az Egyesült Királyság kulcsszerepet játsszon a nagy nemzetközi küldetésekben, és egy gyorsan növekvő területeken növeljük a gazdasági képességeinket.”
„Az űrkutatás a nemzetközi szintű versengés eszközéből, amellyel a nemzetek demonstrálják technikai képességeiket és tudásukat, komoly kereskedelmi vállalkozássá vált, és új vállalkozások számára kínál lehetőségeket, illetve javítja a mindennapi életet – foglalta összes Paul Kostek, az IEEE vezetőségi tagja és az Air Direct Solutions LLC rendszermérnöke. – Ez magában foglalja az internet-hozzáférés fokozását, valamint az időjárás és a környezeti kockázatok megfigyelését. A nagy kihívás azonban az együttműködés lesz – az individualizmus és a verseny akadályozhatja a fejlődést.”
Gábor János
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.