A jövő éttermi és otthoni konyháinak egyik legfontosabb vívmánya lehet a nemrég bemutatott AI-vezérelt sütő, amiben hőszenzor sincs, mégis pontosan – és önállóan – tudja, hogy a behelyezett élelmiszert hogyan kell tökéletesen elkészíteni. Ezzel megelőz ételmérgezéseket és tűzeseteket is.
A nem megfelelően átsütött élelmiszerekből eredő ételmérgezések, valamint a konyhai tűzesetek kockázatát is lenullázhatja az a mesterséges intelligenciával vezérelt légkeveréses sütő, amit a Las Vegasban rendezett CES-en mutatott be a Chef AI. Az amerikai startup már idén forgalomba akarja hozni a hőszenzorok nélkül is tökéletes ételt készítő eszközt, aminek a gasztronómiai élvezet mellett az a legfontosabb küldetése, hogy megelőzze az akár éttermi, akár otthoni konyhákban bekövetkező tűzeseteket. Ezek, a statisztikák szerint, nagyobb problémát jelentenek, mint elsőre gondolnánk.
Az USA Nemzeti Tűzvédelmi Szövetségének nyilvántartása azt mutatja, hogy a főzéssel kapcsolatos lakástüzek közel négy százalékáért és a tűzesetből eredő halálozások egy százalékért mikrohullámú sütők a felelősek. Még rosszabb az arány, ha a konyhai munkák egészét nézzük: a New York Times elemzése arra jutott, hogy a főzés következtében kitört tüzek 62 százalékát okozzák meghibásodott konyhai eszközök, amelyek így az összes halálos tűzeset 89 százalékát okozzák.
Elég hatásos számok ahhoz, hogy komolyan vegyünk egy tűzveszélyt AI-segítséggel kiiktató, automata sütőt, amiből a maga nemében az elsőt mutatta be a Chef AI. Dean Khormaei társalapító-vezérigazgató szerint a berendezés nem követeli meg a felhasználótól, hogy ő maga állítsa be az étel sütéséhez szükséges időzítőt vagy hőmérsékletet, hiszen ezt önállóan megállapítja és el is végzi.
A sütőbe egy olyan mélytanulási modellen alapuló AI-chipet integráltak, ami képes pontosan megjósolni, hogy egy adott étel mennyi idő alatt készül el, így a rendszerben lévő érzékelők automatikusan leállítják a sütőt, amikor az ételkészítés befejeződött.
Khormaei hangsúlyozta: a megoldásuk azért egyedülálló, mert amíg a versenytársak hőszenzorokat építenek be a készülékeikbe, addig a Chef AI főzőelektronikájának erre nincs szüksége. „Újraépítettünk olyan képzési modelleket, amelyek már gyűjtöttek és összesítettek adatokat, így pontosan megértettük, hogy hogyan viselkednek bizonyos méretű és formájú élelmiszerek” – idézi a cégtulajdonost az Interesting Engineering.
A technológia célja az, hogy a sütés közben ne kelljen találgatni: vajon meddig és milyen hőfokon készüljön az adott étel. Ezzel pedig megakadályozható a túl- vagy alulsütés, sőt, kiküszöbölhető a hagyományos légkeveréses és mikrosütőkben felejtett ételekből származó tűzveszély. A légsütőhöz egy olyan alkalmazás is tartozik, amivel a fogyasztók a személyes ízlésükre szabhatják a sütés folyamatát, például aszerint, hogy egy-egy étel mennyire legyen ropogósra vagy átsütve. Az applikációban megadott adatok alapján még tovább javíthatják a főzési folyamatokat - vezette le Khormaei. A cégvezető elárulta: a megbízhatósági tesztek még folyamatban vannak, de szerinte felül fogják múlni a sütőkre vonatkozó iparági szabványokat.
A kaliforniai Mountain View-ban működő startup azt tervezi, hogy a technológiát különböző konyhai eszközökbe, például mikrohullámú sütőkbe és sütőkbe is integrálja. A Chef-AI várhatóan 2024 szeptemberében indítja be a sütő gyártását, és bár először az amerikai piacon jelennek meg vele, feltett szándékuk a mihamarabbi terjeszkedés, a világ más régiói felé.
Gábor János
Főoldali kép: Chef AI
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.