Az űrtechnológiák teljesen átalakíthatják az internetezést, ami az évtized végére várhatóan alig fog hasonlítani arra, ahogy ma ismerjük. Az égből érkező adatforgalommal és egy okostelefonnal szó szerint bárhol online maradhatunk.
A kínai válaszreakció kapcsán korábban az Üzletem.hu-n is bemutatott Starlink roaming szolgáltatás mellett az önálló mobilinternet is bekerülhet az űrinternetes cég portfoliójába, és hamarabb mint gondolnánk. A vállalat a T-mobile-lal karöltve kezdi meg a technológia tesztelését, várhatóan már ebben az évben – hangzott el a héten zajló Satellite 2023 (SATShow) konferencián az Engadget szerint.
A nagy előrelépésről a Starlink értékesítésért felelős SpaceX-alelnök Jonathan Hofeller árult el részleteket. Az iDirect, az Iridium és a Lynk Globel vezetőinek társaságában zajló panelbeszélgetés alapján mind a Starlink, mind pedig a partnercége (akit itt nem nevezett meg, de korábbi bejelentésekben a T-mobile-t emlegették) készen áll a megoldás kiterjesztésére.
A konferenciáról a CNBC-t tudósító Michael Sheetz a Twitteren osztotta meg, hogy
a Starlink már bőven túllépte az egymillió felhasználós álomhatárt, míg a SpaceX hat darab következő generációs műholdat és ezer darab ügyfélterminált gyárt le, naponta.
Mivel az űripari vállalatok a nagyon közeli jövőben további tízezer szatellitet állítanak alacsony Föld körüli pályára (a már fent keringő 3-4 ezer mellé), ebben az évben megindulhat a közvetlen műhold-okostelefon szolgáltatás tesztelése. A műholdaknak egyébként még csak egy részére kerül olyan hardver, ami képes a földfelszíni okostelefonok kiszolgálására, és egyelőre olyan területeken várható a próbája, ahol más módon nem létesíthető mobil adatforgalom. Ilyenek a világ hegyvidéki, sivatagos, vagy civilizációtól távol eső régiói, ahová anno a műholdas otthoni internetet is szánta a Starlink. De azóta jócskán továbblépett és lassan az egész világon elérhetővé válik.
A bejelentés egybecseng Elon Musk eredeti elképzelésével, amiben a T-Mobile-lal közösen valósítaná meg az űrből érkező mobilinternetet. A milliárdos tavaly augusztusban ígérte meg, hogy 2023-ban elindul a Starlink V2 program, ami már „közvetlenül a mobiltelefonokra fog adatokat továbbítani, világszerte megszüntetve a holt zónákat”. Akkor a T-Mobile azt mondta, hogy a szolgáltatás „majdnem teljes” lefedettséget fog biztosítani számukra, egyelőre az Egyesült Államok nemzeti parkjaiban, sivatagjaiban és például hegyvonulatok között, vagy más távoli helyeken.
Akárhogy is, a panelbeszélgetés többi résztvevője is optimistának tűnt a műhold-alapú technológia jövőjét illetően. Charles Miller, a Lynk Global vezérigazgatója úgy vélte, a műholdas cellás szolgáltatás „a legnagyobb műholdas áttörés” lehet, míg Matt Desch, az Iridium vezérigazgatója szerint ez még csak a kezdet: „a műholdnak mindenhol mindent össze kell kötniük”, a számítógépektől és más eszközöktől a járművekig.
Gábor János
Főoldali kép: Michael Sheetz
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.