2023. január 1-jétől indul az új, továbbfejlesztett e-VÁM

2023. január 1-jétől indul az új, továbbfejlesztett e-VÁM
2022. 10. 21., 18:23

Az Uniós Vámkódex munkaprogramjának megfelelően, a nemzeti importrendszer korszerűsítésnek eredményeképpen, a jövő évtől kezdődően a vám-árunyilatkozatokat feldolgozó rendszer (CDPS) behozatali vám-árunyilatkozatokat kezelő modulját felváltja a továbbfejlesztett e-VÁM, amelyet eddig csak az e-kereskedelemben beérkező áruk vám-árunyilatkozatainak feldolgozása során használtak.

A fejlesztés eredményeképpen minden behozatali irányú vámkezelést a továbbfejlesztett e-VÁM rendszer fog feldolgozni, várhatóan 2023. január 1-től. Ugyanakkor a kiviteli irányú vámkezelésekhez kapcsolódóan továbbra is a CDPS-t kell alkalmazni, várhatóan 2023. november 30-ig.

Bár a behozatali irányú vámkezeléseket várhatóan 2023. január 1-től már az e-VÁM rendszerben kell bejelenti, a 2022. december 31-ig benyújtott behozatali irányú vám-árunyilatkozatok utólagos módosítása még a CDPS rendszert fogja érinteni.

Az új e-VÁM rendszer alkalmazásával kapcsolatos főbb változások az alábbiak lesznek:

– Január 1-től megszűnik az egységes vámokmány (EV), innentől kezdve a vámhatóság felé az árunyilatkozatokat és a kiegészítő árunyilatkozatokat is az új e-VÁM rendszeren keresztül kell benyújtani, papíralapú benyújtásra már nem lesz lehetőség. 

– Amennyiben a gazdálkodók által alkalmazott vámszoftver jelenleg más rendszerekkel (pl. vállalatirányítási rendszer, szállítási rendszer stb.) is összeköttetésben áll, akkor ezen rendszerek kapcsolatait érdemes minél hamarabb felülvizsgálni. Azon esetekben, amikor nem kerül sor vám és import áfa fizetésére (pl. 0 százalékos vámtétel és import áfa önadózói engedély esetén) a vámhatósági határozat megszűnik.

Azon gazdálkodóknak, akik a könyveléseiket a vámhatározat alapján végzik, a könyvelési folyamataikat is át kell nézniük, hogy e tekintetben is alkalmazkodni tudjanak az új rendszerekhez.

A fentiek tükrében a PwC szakértői azt javasolják a gazdálkodóknak, hogy vegyék fel mielőbb a kapcsolatot a vámszoftverüket fejlesztő szoftverházzal.

A PwC információi szerint a NAV a közelmúltban az új e-VÁM rendszer bevezetésével kapcsolatban halasztási kérelmet nyújtott be az Európai Bizottság részére annak érdekében, hogy kellő idő álljon a gazdálkodók rendelkezésre a tesztelésre és a bevezetésre. Tekintettel arra, hogy több európai uniós ország is nyújtott be derogációs kérelmet, könnyen elképzelhető, hogy a tervezett 2023. január 1-jei hatálybalépés későbbi időpontra fog módosulni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.
2025-06-19 18:05:00
A balatoni régió ingatlanpiaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül. A Duna House siófoki szakértője szerint a korábban elsősorban szezonális használatra vásárolt ingatlanok manapság teljes értékű második otthonként funkcionálnak, aminek következtében nemcsak az árak stabilizálódtak, de a balatoni szezon is kitolódott. Egész évre.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS