Az Uniós Vámkódex munkaprogramjának megfelelően, a nemzeti importrendszer korszerűsítésnek eredményeképpen, a jövő évtől kezdődően a vám-árunyilatkozatokat feldolgozó rendszer (CDPS) behozatali vám-árunyilatkozatokat kezelő modulját felváltja a továbbfejlesztett e-VÁM, amelyet eddig csak az e-kereskedelemben beérkező áruk vám-árunyilatkozatainak feldolgozása során használtak.
A fejlesztés eredményeképpen minden behozatali irányú vámkezelést a továbbfejlesztett e-VÁM rendszer fog feldolgozni, várhatóan 2023. január 1-től. Ugyanakkor a kiviteli irányú vámkezelésekhez kapcsolódóan továbbra is a CDPS-t kell alkalmazni, várhatóan 2023. november 30-ig.
Bár a behozatali irányú vámkezeléseket várhatóan 2023. január 1-től már az e-VÁM rendszerben kell bejelenti, a 2022. december 31-ig benyújtott behozatali irányú vám-árunyilatkozatok utólagos módosítása még a CDPS rendszert fogja érinteni.
Az új e-VÁM rendszer alkalmazásával kapcsolatos főbb változások az alábbiak lesznek:
– Január 1-től megszűnik az egységes vámokmány (EV), innentől kezdve a vámhatóság felé az árunyilatkozatokat és a kiegészítő árunyilatkozatokat is az új e-VÁM rendszeren keresztül kell benyújtani, papíralapú benyújtásra már nem lesz lehetőség.
– Amennyiben a gazdálkodók által alkalmazott vámszoftver jelenleg más rendszerekkel (pl. vállalatirányítási rendszer, szállítási rendszer stb.) is összeköttetésben áll, akkor ezen rendszerek kapcsolatait érdemes minél hamarabb felülvizsgálni. Azon esetekben, amikor nem kerül sor vám és import áfa fizetésére (pl. 0 százalékos vámtétel és import áfa önadózói engedély esetén) a vámhatósági határozat megszűnik.
Azon gazdálkodóknak, akik a könyveléseiket a vámhatározat alapján végzik, a könyvelési folyamataikat is át kell nézniük, hogy e tekintetben is alkalmazkodni tudjanak az új rendszerekhez.
A fentiek tükrében a PwC szakértői azt javasolják a gazdálkodóknak, hogy vegyék fel mielőbb a kapcsolatot a vámszoftverüket fejlesztő szoftverházzal.
A PwC információi szerint a NAV a közelmúltban az új e-VÁM rendszer bevezetésével kapcsolatban halasztási kérelmet nyújtott be az Európai Bizottság részére annak érdekében, hogy kellő idő álljon a gazdálkodók rendelkezésre a tesztelésre és a bevezetésre. Tekintettel arra, hogy több európai uniós ország is nyújtott be derogációs kérelmet, könnyen elképzelhető, hogy a tervezett 2023. január 1-jei hatálybalépés későbbi időpontra fog módosulni.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.