Űrtechnológiai központ létrehozását kezdte meg Magyarország egyik vezető űripari magánvállalata, a REMRED Kft., amelyben komplett kisműholdak és az azokat működtető rendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik majd.
A 10 milliárd forintos befektetést igénylő REMTECH névre keresztelt központ 70 új, magas hozzáadott értékkel rendelkező munkahelyet teremt és olyan speciális technológiai hátteret biztosít majd a szakemberek számára, amely megfelel a legszigorúbb űripari szabványoknak.
A beruházással a REMRED célja, hogy betöltsön egy hiányt a hazai, de egyben régiós űrszektorban, és olyan képességhez jusson, amelynek segítségével a kisműhold- és rendszerintegráció európai piacának egyik kiemelkedő szereplőjévé váljon.
A tervek szerint 2025. első negyedévében, Martonvásáron megvalósuló technológiai központ 3.200 négyzetméter munkaterülettel fog rendelkezni, amiből a speciális laboratóriumi terület, az úgynevezett tisztatér területe 1500 négyzetméter lesz. Ebben helyet kapnak ISO 8-as és ISO 5-ös minősítésű tisztatéri helyiségek is, továbbá az űripari szabványoknak megfelelő rezgés-, sokk-, termo-vákuum-, anyagtechnológiai-, EMC-, és akusztikus tesztekhez szükséges eszközök is.
Az űrtechnológiai központ által nyújtott új, a régióban egyedülálló képességekkel komplett kisműholdak (100-400 kg között) és rendszerek hazai integrációja is lehetővé válik, beleértve az ilyen típusú űrrendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését is.
A REMRED jelenleg tárgyalásokat folytat a lehetséges nemzetközi és magyar partnerekkel a beruházásról.
„Magyarország űripari fejlődése szempontjából elengedhetetlen egy olyan magyar űripari rendszerintegrátor cég létrehozása, mely képes összefogni a nemzeti űrszektort és versenyképes lehet az Európai Űrügynökség meglehetősen zárt piacán. A REMRED-ben minden szükséges tudás adott egy ilyen ambiciózus terv megvalósításához köszönhetően a közel 50 éves űrkutatási múltunknak” – mondta Zábori Balázs, a REMRED műszaki igazgatója.
„Fontos hangsúlyozni, hogy a mai válságokkal teli világunkban az innováció, a magas hozzáadott érték, továbbá a válságálló szektorokban való aktív részvétel jelenthetik a megoldást. Ez az űripari beruházás ezt a lehetőséget kínálja. A REMTECH által jelentősen bővülnek a képességeink, megerősítve a magyar űripar pozícióját és a beszállítói értékláncokon keresztül elősegítheti a gazdaság egészének stabilitását. Még több együttműködési lehetőség nyílik meg a polgári és/vagy védelmi célú eszközök fejlesztésében és tesztelésében is” – emelte ki dr. Sárhegyi István, a REMRED igazgatóságának elnöke.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.