Annyira előrehaladott állapotban van a globális felmelegedés, hogy a pontos hőségriasztás a mindennapok részévé válik. A legnagyobb keresőmotort üzemeltető cég hamarosan be is indít rá egy hasznos alkalmazást.
A Google friss blogbejegyzésben osztotta meg, hogy a keresőben új figyelmeztetéseket fog megjeleníteni, köztük elsősorban olyan szélsőséges időjárási eseményekre, mint a hőség. A cél az, hogy a felhasználók minden fontos információt megtaláljanak a régiójukban uralkodó szélsőséges hőmérsékletről, amikor olyan releváns kifejezésekre keresnek rá, mint a „hőhullám”.
A riasztások hőhullám-előrejelzések lesznek: pontosan fel fogják vázolni, hogy egy adott területen mikor kezdődik a hőség és meddig tart. A kereső persze az eseményről szóló helyi híreket és a biztonságos tartózkodáshoz ajánlott lokális intézkedéseket is megjeleníti a felhasználóknak.
Hema Budaraju, a Google Search egészségügyi és társadalmi hatásért felelős termékigazgatója szerint a funkció várhatóan az év második felében lesz elérhető az Egyesült Államokban és még„számos országban”, köztük Európa egyes részein.
„Nagy felelősségérzettel folytatjuk az ilyen típusú riasztásokra épülő munkánkat - fűzte hozzá a bejelentéshez kapcsolódó sajtótájékoztatón Budaraju. Az éghajlatváltozás generációnk meghatározó kihívása, ami új és szélsőséges időjárási eseményeket okoz. Ezekhez sokan közülünk még csak most tanulnak alkalmazkodni.”
A terv a vállalat korábbi próbálkozásaira épül, amikor adott területeken pusztító árvizekről, vagy erdőtüzekről értesítették a helyieket. A Google-nek jó ideje van is egy erdőtüzeket nyomon követő eszköze, ami több országban is elérhető a Maps alkalmazásból, és van még egy eszköz, a FloodHub, ami 20 országban oszt meg árvizekkel kapcsolatos információkat.
A szélsőséges hőség egy ezeken felül is riasztást igénylő katasztrófahelyzet, sőt, egyre inkább az, hiszen súlyosbítja a helyzetet a klímaváltozás. A Google szerint ez a keresési statisztikákban is világosan látszik: a hőhullámok iránti érdeklődés 2022 júliusában például világszerte rekordot döntött. Abban a hónapban az Egyesült Királyságban sosem látott hőhullám tombolt: a szigetország – és a hivatalos mérések – történetében először fordult elő, hogy a hőmérséklet egyes régiókban 40 Celsius-fok fölé emelkedett. A tudósok szerint az ember okozta éghajlatváltozás nélkül gyakorlatilag lehetetlen lett volna, hogy a hűvös Nagy-Britanniában ekkora hőség tomboljon, és ez felkészületlenül is érte az embereket: a forró nyár végére Angliában és Walesben több mint 3200 többlethalálozást regisztráltak.
Évente több százezer ember hal meg világszerte a hőség okozta körülményekkel összefüggésben. Ezek a halálesetek és rosszullétek ugyanakkor megelőzhetők, ha az emberek időben tudnak a veszélyről és megtalálják a védekezés módjait.
Ebben a figyelmeztető rendszerek döntő szerepet játszhatnak, és néhány szószóló azt szorgalmazza, hogy a kormányok kezdjék el ugyanúgy kezelni a hőhullámokat, mint a súlyos viharokat, amelyekre az embereknek előre fel kell készülni. Az Egyesült Államok először lépett: tavaly elindítottak egy szövetségi weboldalt (Heat.gov), amelyen térkép mutatta, hogy az ország mely részein van hőségriadó, és tippeket is megosztottak rajta a védekezéshez. A Google globális szolgáltatása ennél összetettebb megoldást kínál, hiszen a helyi önkormányzatok és nonprofit szervezetek szélsőséges időjárással kapcsolatos munkájáról is közölni fog frissítéseket.
A Google azt is bejelentette, hogy a World Resources Institute (WRI) nonprofit szervezet lett a 30 millió dolláros összdíjazású Google.org Impact Challenge pályázat első kedvezményezettje. A WRI 5 millió dollárt kap egy olyan projektre, amely „érzékelőket, műholdképeket és mesterséges intelligenciát használ az adathiányok megszüntetésére, valamint a levegő hőmérsékletének és páratartalmának, a felszíni visszaverő képességnek, a fával borítottságnak és a hőségnek való kitettségnek a modellezésére” – olvasható a Google blogbejegyzésében.
Gábor János
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.