Bank360: tovább nőtt a hitelállomány

2020. 02. 10., 16:45

A hiteligénylési kedv 2019-ben is felülmúlta az előző évet – ezt nemcsak az MNB statisztikái támasztják alá, hanem a Bank360.hu pénzügyi szakportálon elvégzett kalkulációk is.

  • A hiteligénylési kedv 2019-ben is felülmúlta az előző évet – ezt nemcsak az MNB statisztikái támasztják alá, hanem a Bank360.hu pénzügyi szakportálon elvégzett kalkulációk is.

Közel kétszer annyian keresték a legkedvezőbb személyi kölcsön ajánlatot a szakportál hitelkalkulátorával, mint 2018-ban, ezenkívül az átlagosan kalkulált hitelösszeg is nőtt.

Rekordösszegű hitelt folyósítottak a bankok 2019-ben

A lakosság által felvett fogyasztási, lakáscélú és egyéb hitelek összege 2019. december végéig több mint 780 milliárd forinttal haladta meg a 2018-as értéket, ami 48 százalékos növekedést jelent. Ez elsősorban a babaváró hitel indulásának köszönhető, az eredményhez azonban a személyi kölcsönök és lakáshitelek népszerűsége is hozzátett. 

Személyi kölcsönből több mint 100 milliárd forinttal vettünk fel többet, mint 2018-ban, ezzel a hitelállomány 883 milliárd forintra bővült - ez 12,42 százaléka az össz hitelállománynak. A lakáshitel kihelyezés is nőtt az előző évhez képest, 850,35 milliárdról 909,87 milliárd forintra. A törlesztéseket is figyelembe véve a lakáshitelek állománya 3645 milliárd forintra emelkedett, ami 9 százalékos növekedés az előző évhez képest. Az összes hitelállomány 51,28 százalékát teszik ki a lakáshitelek.

A hiteligénylési kedv szárnyalása részben a babaváró hitelnek is köszönhető. Az állami támogatással igényelhető, 10 millió forintos ingyenhitelből júliustól decemberig összesen 470,24 milliárd forintot folyósítottak a bankok – többet, mint ugyanebben az időszakban személyi kölcsönből vagy lakáshitelből. A tetőpont augusztusban volt (114 milliárd forint), azóta folyamatosan csökken a kihelyezett hitelösszeg – decemberben már csak 56,73 milliárd forintot folyósítottak a bankok.

A háztartási szektor részére nyújtott hitelek állománya 2019 végén összesen 7107 milliárd forint volt, ami a 2018 év végi értékhez képest majdnem 1000 milliárd forintos növekedést jelent. A hitelállományt tekintve ez 15,6 százalékos növekedést jelent a háztartási szektorban.

Nem a hitelfelvevők száma, hanem a felvett hitel növekszik 

A magyarok hiteléhsége a Bank360.hu oldalán elvégzett kalkulációkon is megmutatkozik – derül ki a szakportál éves elemzéséből. A látogatók havonta több tízezer összehasonlítást végeznek a kalkulátorokkal, legtöbben a kedvező személyi kölcsönök iránt érdeklődnek - árulta el Veres Patrik, a pénzügyi portál szakértője. A 2018-as és a 2019-es adatokat összehasonlítva elmondható, hogy az átlagos hitelösszeg és a futamidő is nőtt a kalkulációknál. 2018-ban az átlagos kalkulált hitelösszeg 1,96 millió forint volt, 2019-ben pedig már 2,12 millió forint. Az átlagos futamidő is nőtt a kalkulációknál, 57 hónapról 59-re. 

A lakáshiteleknél hasonló a tendencia, mint a személyi kölcsönöknél. A látogatók átlagosan 12,27 millió forintos lakáshitel összeggel kalkuláltak – ugyanez a szám 2018-ban még csak 10,84 millió forint volt. Az emelkedő hitelösszeg ellenére az átlagos futamidő alig változott, sőt 202 hónapról 201-re csökkent. A legalacsonyabb jövedelem, amellyel a látogatók lakáshitelt kerestek, 80 000 forint, a legmagasabb pedig 1 millió forint volt. A Bank360.hu kalkulátorával kamatperiódus szerint is szűrhetjük a lakáshitel ajánlatokat; ezt a funkciót figyelembe véve az látszik, hogy a kalkulációk 23 százalékánál 5 éves vagy annál hosszabb kamatperiódussal számolnak a látogatók. A kalkulációk négyötöde azonban egy éves vagy annál is rövidebb kamatperiódusra keresi a kedvező lakáshiteleket. 

A Bank360.hu fenti adatai is alátámasztják tehát: nem a hitelfelvevők száma nőtt számottevően a tavalyi évvel, hanem az átlagosan igényelt hitelösszegek növekednek, azaz az embereknek egyre több hitelre van szükségük, legyen szó akár szabad felhasználásról vagy lakáscélról. 

Babaváró hitelnél a látogatók többsége a 10 millió forintos maximum felvehető összegre kalkulált, az átlag 9,4 millió forintos hitelösszeg és 18,83 éves futamidő volt - az adatokat a Bank360.hu babaváró hitel kalkulátor indulásától (június) 2019 év végéig mérte. A babaváró hitel kalkulátor oldal forgalma a Bank360.hu oldalán tükrözi a hitel népszerűségét. Az indulás hónapjában a kalkulációk fele a babaváró hitellel kapcsolatos volt, decemberre viszont ez az arány 37 százalékra csökkent.

A fővárosból veszik fel a legtöbb hitelt

A kalkuláló látogatók nagy része Budapestről kerül ki, arányuk 2018-ról 2019-re még nőtt is. Annak ellenére, hogy a lakosság körülbelül 20 százaléka él a fővárosban, 2019-ben a személyi kölcsön iránt érdeklődők 44 százaléka került ki innen. 2018-hoz képest 5 százalékkal nőtt a budapesti érdeklődők aránya. A vidéki városok közül Várpalota áll az élen (4,85 százalék), őket Siófok (4,54 százalék), Baja (1,87 százalék), Debrecen (1,85 százalék), Miskolc (1,77 százalék) és Székesfehérvár (1,42 százalék) követi.

A lakáshiteleknél is nőtt a budapestiek aránya, 45 százalékról 47 százalékra, a vidéki városok közül pedig Várpalota (3,34 százalék) és Debrecen (2,51 százalék) állhatott fel a képzeletbeli dobogó harmadik fokára. Hasonló arányt tapasztalt a szakportál a babaváró hitelnél végzett kalkulációknál is, a fővárosból került ki az érdeklődők 45 százaléka.

A látogatók egy része külföldről érkezett a pénzügyi szakportálhoz; Németországban, Angliában és Ausztriában is több ezren keresték a kedvező hitelajánlatokat. Legtöbben a babaváró hitel kalkulátorra voltak kíváncsiak, a látogatók több mint 4 százaléka nem Magyarországon hasonlította össze a bankok ajánlatait.

Egyre tudatosabban állunk hozzá a hiteligényléshez 

A kalkulációk száma jelentősen nőtt az előző évben, a kedvező személyi kölcsönökre közel kétszer annyian voltak kíváncsiak, mint 2018-ban – de a többi pénzügyi terméknél is növekvő érdeklődés tapasztalható. Ez azt jelenti, hogy egyre többen tudatosak a pénzügyeikben és hasonlítják össze a banki termékeket, mielőtt meghozzák a nagyobb döntéseket, mint a hiteligénylés vagy a bankszámlaváltás – mutat rá a Bank360.hu szakértője.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS