Tovább drágulnak a lakáshitelek

2024. 07. 15., 14:10

Már a K&H is átlépte a június végéig élő önkéntes, 7,3 százalékos THM-plafont a jelzálogkölcsönei egy részénél. A bankok egymást követő emelései után főként az alacsonyabb jövedelműeknek lesz egyre nehezebb olcsóbb lakáshitelt találni – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Miután június végével véget ért az önkéntes kamatplafon, a kölcsönfelvételt tervezők rögtön megtapasztalhatják, hogy az infláció és az alapkamat csökkenése ellenére a lakáshitelek még drágulnak is. Az OTP már július elején lépett, július 11-től pedig egy másik nagybank, a K&H is csatlakozott hozzá, és megemelte a lakáshitelei kamatát, aminek hatására több esetben már a 7,3 százalékos plafon fölötti THM-mel kínálja a lakáscélú jelzálogkölcsöneit. (A kamatplafon valójában nem a kamatra, hanem a minden költséget tartalmazó teljes hiteldíj mutatóra, THM-re vonatkozott). A K&H módosításai az alacsonyabb jövedelmű igénylőket érintik hátrányosabban, számukra jobban nőttek a kamatok, ahogyan azoknak is, akik a futamidő alatt végig fix kamatot szeretnének fizetni.

Továbbra sincs tartós csökkenés a referenciakamatoknál

A K&H most valójában csak beállt a korábban elkezdődött kamatemelési sorba. A CIB Bank májustól már visszaemelte a kamatait a januári szintjükre, bizonyos esetekben jóval a THM-plafon fölé, de az igénylők túlnyomó része még 7,3 százalék alatti ajánlatokkal találkozhatott nála. Rajta kívül is volt már ekkor is olyan nagybank, amelynek a kínálatában voltak kamatplafon feletti lakáshitelek. Őket követte aztán július elején az OTP, amely a többi pénzintézethez hasonlóan eltérő mértékben emelte meg a kamatait, így ugyan a lakáshitelei a korábbi kamatplafon fölé kerültek, de a magasabb jövedelmű, kevésbé kockázatos ügyfelek számára kisebb volt a növelés.

A kölcsönök drágulásának a Bank360.hu szakértői szerint az a legfőbb oka, hogy hiába csökkenti folyamatosan a jegybank az alapkamatot, a sok éves vagy akár több évtizedes futamidejű jelzáloghitelek árazását meghatározó referenciakamatok 2024 eleje óta még nőttek is, és tartósan 6 százalék fölötti szintén rekedtek. A kamatokat többek között befolyásoló BIRS szintje például még úgy is magasabban van, mint 2024 elején, hogy az elmúlt hetekben valamelyest csökkenni tudtak az értékei. Az 5 éves BIRS július 12-én 5,97 százalékon, a 10 éves 6,23 százalékon, a 20 éves BIRS pedig 6,30 százalékon állt.

A nagybankok lépései ellenére a Bank360 lakáshitel kalkulátora szerint azért találhatnak még az ügyfelek akár 7 százalék alatti THM-mel is ajánlatokat, de egyre kevesebbet, főleg akkor, ha alacsony a jövedelmük.

A most változtató K&H-nál az emelés után 10 millió forintos jelzálogkölcsönt 20 éves futamidőre, 5 éves kamatperiódussal, 150 ezer forint igazolt jövedelemmel 7,19 százalékos kamattal vehetnek fel az igénylők, a THM azonban már 7,62 százalék. A havi törlesztőrészlet 78 674 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 19 061 280 forint. Ugyanezt a kölcsönt havi 250 ezer forintos jövedelemmel 6,89 százalékos kamattal adja a bank, a THM így éppen 7,30 százalék. A havi törlesztőrészlet 76 871 forint, a teljes visszafizetendő összeg 18 628 560 forint. Ha az igazolt nettó jövedelmünk eléri az 500 ezer forintot, akkor a THM jóval a korábbi plafon alatt marad, 7,09 százalék lesz. A havi törlesztőrészlet 75 680 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 18 342 720 forint.

A K&H Bank részletes kamatmódosításai

A K&H Bank az 5 és 10 éves kamatperiódusú, illetve a futamidő végéig fix kamatozású lakáshitelek árazását is módosította. Az 5 éves kamatperiódusú hitelek esetében 

  • 150 ezer forintos jövedelem mellett 0,30 százalékpontos emelés történt, 6,89 százalékról 7,19 százalékra módosult a kamat,
  • 500 ezer forintos jövedelem mellett, legfeljebb 20 millió forint felvétele esetén 0,20 százalékpontot csökkent a K&H, 6,89 százalékról 6,69 százalékra,
  • ugyanekkora jövedelemnél 20 millió forint hitelösszeg felett 0,10 százalékpontot csökkent a kamat, 6,79 százalékról 6,69 százalékra.

A 10 éves kamatperiódusú hiteleknél

  • 150 ezer forintos jövedelemnél fél százalékpontos emelés történt, 6,89 százalékról 7,39 százalékra,
  • 250 ezer forintos jövedelem igazolása mellett 0,20 százalékpont volt az emelés, 6,89 százalékról 7,09 százalékra.

Futamidő végéig fix kamatozásnál

  • 61-120 hónapos futamidőt választva, 150 ezer forintos jövedelem mellett fél százalékponttal emelkedett, a kamat, 6,89 százalékról 7,39 százalékra,
  • ugyanennél a futamidőnél, 250 ezer forintos jövedelemmel 0,20 százalékpont volt az emelés mértéke, 6,89 százalékról 7,09 százalékra módosult a kamat,
  • 121-240 hónapos futamidőt választva 0,80 százalékpontos volt az emelés, 6,89 százalékról 7,69 százalékra.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS