A fogyasztóvédelem első alkalommal ellenőrizte a kereskedelmi forgalomban kapható robotporszívók és -fűnyírók termékbiztonsági megfelelőségét. Az ellenőrzés alá vont kilenc készülék mindegyike megfelelt a követelményeknek, hatósági intézkedésre nem volt szükség.
Az iparban már széles körben elterjedt önvezérlő eszközök a háztartásokban jelenleg leginkább a talajszinten szorgoskodnak. A Nemzetközi Robotikai Szövetség adatösszesítése szerint tavaly világszerte 18,5 millió otthoni használatra szánt robot kelt el. Az értékesített eszközök túlnyomó hányadát a több mint 17 millió porszívó vagy egyéb padlótisztító gép adta. A szakmai szervezet a robotfűnyírók forgalmában a következő időszakra kétszámjegyű éves növekedést prognosztizál.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriuma öt robotporszívót és négy robotfűnyírót vizsgált meg. Az eszközök sok időigényes munkától kímélhetik meg gazdáikat. Borsos áruk mellett térfoglalásukat lassítja, hogy használatuknak a tágasabb szobák, zsebkendőnyinél jóval nagyobb gyepszőnyeg ad értelmet. A robotporszívók a jogszabályi lehatárolás alapján háztartási villamossági terméknek, a robotfűnyírók pedig gépeknek minősülnek, ezért eltérő rendelkezésekhez, szabványokhoz kell igazodniuk
Az ellenőrzési tapasztalatok szerint a robotporszívók, hozzáférhető mozgó alkatrészeik lefogott forgórész mellett vagy felemelés után rövid időn belül leálltak. A tisztítandó felület határához, például lépcsőhöz érve megfordultak, és fennakadás nélkül működtek tovább. Az akkumulátorokat a cellák hőmérsékletét érzékelő eszközzel szerelték fel, a burkolat egyszer sem melegedett 45 °C fölé. A vizsgált készülékek tehát nem sérülés- vagy tűzveszélyesek.
A robotfűnyírók vágófelületeihez sem ujjal, sem kézzel nem lehet hozzáférni, a működés a megfelelő érzékelőknek köszönhetően egy centinyi megemelés, dőlés vagy borulás esetén leállt. A fél percen át tartó 20 kilogrammos terhelés nem okozott látható károsodást. A dokkolóegységek szigetelése, zárlat elleni védelme, melegedése is megfelelőnek bizonyult, egyik esetében sem merült fel az áramütés vagy a kigyulladás kockázata. A vizsgált termékek tételes listája a Fogyasztóvédelmi portálon érthető el.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: „Az Innovációs és Technológiai Minisztérium folyamatosan új területekre terjeszti ki termékbiztonsági vizsgálatait. A kereskedelmi kínálatban megjelenő árucikkekhez igazodva korábban például az elektromos rollerek vagy párásítók ellenőrzését végeztettük el. Jövőre a tervek szerint a powerbankok és a kapszulás kávéfőzők kerülhetnek sorra.” (ITM)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.