2023 második negyedévében átlagosan 5,0 százalékkal emelkedett a munkaerőköltség az Európai Unióban az előző év azonos negyedévéhez képest – tájékoztatott az Eurostat.
A munkaerőköltség két fő összetevője: a bérköltségek és a béren kívüli költségek. Az EU egészét tekintve 2023 második negyedévében az előbbi kategóriában 5,1 százalékos, az utóbbiban 4,4 százalékos volt az éves emelkedés. A versenyszférán kívül a munkaerőköltség uniós átlagban 4,7 százalékkal, a versenyszférában pedig 5,0 százalékkal nőtt, ezen belül az iparban 4,7 százalékkal, az építőiparban 4,8 százalékkal, a szolgáltatások területén pedig 5,2 százalékkal.
2023 második negyedévében a gazdaság egészét tekintve az előző év azonos negyedévéhez képest a legnagyobb mértékben Magyarországon (+17,3 százalék), Horvátországban és Szlovéniában (egyaránt +14,5 százalék), Romániában (+14,4 százalék) és Bulgáriában (+14,2 százalék) nőtt a munkabérköltség. További négy uniós tagállamban regisztráltak 10 százalék feletti növekedést: Lengyelországban (+13,3 százalék), Észtországban (+13,1 százalék), Litvániában (+12,4 százalék) és Lettországban (+12,3 százalék).
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.