Jogszerű az Amazon támogatása Luxemburgban? – Kokott főtanácsnok szerint tévedett az Európai Bizottság

Jogszerű az Amazon támogatása Luxemburgban? – Kokott főtanácsnok szerint tévedett az Európai Bizottság
2023. 06. 12., 16:22

Kokott főtanácsnok álláspontja szerint a Bizottság tévesen állapította meg, hogy Luxemburg adóelőnyök formájában jogellenes állami támogatást nyújtott az Amazonnak. A Bizottság a szelektív adóelőny fennállásának vizsgálata során téves referenciarendszert alkalmazott, vagyis a luxemburgi jog helyett az OECD transzferár irányelveket vette alapul.

A Bizottság 2017. október 4-i határozatában megállapította, hogy Luxemburg egy 2003-ban kibocsátott feltételes adómegállapítási határozat révén jogellenes állami támogatást nyújtott az Amazonnak.

A luxemburgi adóhatóság e feltételes adómegállapításban az Amazon-csoport két luxemburgi leányvállalata közötti jogdíj megfelelő mértékét illetően foglalt állást. E jogdíj mértéke hatással van a luxemburgi székhelyű Amazon EU S.à.r.l. társaságiadó-kötelezettségére. Minél magasabb a jogdíj, annál kevesebb társasági adó fizetendő Luxemburgban.

A megfelelő jogdíj meghatározása érdekében Luxemburg és az Amazon.com egy konkrét módszer alapulvételében állapodott meg. A Bizottság e transzferár-megállapodást támogatásnak tekintette, mivel az szerinte nem felelt meg az OECD szokásos piaci ár elvének. A Bizottság más módszer alapján saját maga is kiszámította a jogdíj megfelelő mértékét, ami alacsonyabb jogdíjat eredményezett. Mivel ez magasabb társaságiadó-terhet eredményezett volna, a Bizottság szerint a feltételes adómegállapítás szelektív előnyt biztosított a jogdíjat fizető leányvállalatnak.

Luxemburg és az Amazon e határozattal szemben megsemmisítés iránti keresetet nyújtott be az Európai Unió Törvényszékéhez. Ez utóbbi 2021. május 12-i ítéletében1 a Bizottság határozatát megsemmisítette. A Törvényszék az OECD-irányelvek alapján nem tudta megállapítani, hogy tévesen határozták volna meg a transzferárakat. Szerinte a Bizottság nem bizonyította, hogy az adóterhet a jogdíj túlértékelése miatt mesterségesen csökkentették. A Törvényszék előtt nem képezte vita tárgyát az a kérdés, hogy a jelen ügyben az állami támogatások ellenőrzése keretében az OECD szokásos piaci ár elve jelentheti-e egyáltalán a megfelelő referenciarendszert.

A Bizottság a Törvényszék ezen ítéletével szemben fellebbezést nyújtott be a Bírósághoz.

Június 8-án ismertetett indítványában Juliane Kokott főtanácsnok azt javasolja a Bíróságnak, hogy a Bizottság fellebbezését utasítsa el, következésképpen a Törvényszéknek a Bizottság határozatát megsemmisítő ítéletét – ugyan nem annak indokolását, hanem érdemét tekintve – hagyja helyben.

Mivel a szelektív előny fennállásának kérdése elválaszthatatlanul összefügg azzal a kérdéssel, hogy helyesen határozták-e meg a referenciarendszert, ez utóbbi kérdést a jelen fellebbezés keretében annak ellenére meg kell vizsgálni, hogy azt Luxemburg és az Amazon a Törvényszék előtt nem vetette fel, a Törvényszék pedig nem vizsgálta meg. E tekintetben a Bíróság a Fiat Chrysler ítéletében2 nemrég kimondta, hogy a szelektív adóelőny fennállásának vizsgálata során és az általában a vállalkozásra nehezedő adóteher megállapítása céljából nem vehetők figyelembe a szóban forgó nemzeti adórendszeren kívüli paraméterek és szabályok, kivéve ha azokra a nemzeti adórendszer kifejezetten hivatkozik.

A Bizottság a jogdíj megfelelő mértékének felülvizsgálata során azonban kizárólag az OECD transzferár irányelvekre támaszkodott, noha a luxemburgi jog a feltételes adómegállapítás kibocsátásának időpontjában ezen irányelvekre nem utalt. A Bizottság a szelektív előnyre vonatkozó vizsgálata keretében a releváns referenciarendszerként így tévesen nem a luxemburgi nemzeti jogot vette alapul. E hiba miatt a bizottsági határozat valamennyi további megállapítása is téves jogalkalmazáson alapul. Ennélfogva a Törvényszék a szelektív előny bizonyításának hiánya miatt – bár más indokok alapján – helyesen semmisítette meg a határozatot. A Bíróságnak nem feladata eldönteni, hogy ezen egyéb indokok – amelyeket a Bizottság a fellebbezésében kifejezetten támad – megalapozottak-e.

Még ha a Bíróság abból indulna is ki, hogy a Bíróságot köti a referenciarendszer (az OECD transzferár irányelvek) téves megválasztása, a Bizottság fellebbezése mindenképpen megalapozatlan. A főtanácsnok szerint ugyanis a luxemburgi feltételes adómegállapításban választott módszer nem volt – még az OECD transzferár irányelvek alkalmazása esetén sem – nyilvánvalóan téves módszer, és azt nem is alkalmazták nyilvánvalóan tévesen. A tagállamok adóztatási autonómiájára tekintettel azonban csak az adóalany számára kedvező, nyilvánvalóan téves feltételes adómegállapítás minősülhet szelektív előnynek. A Bizottság ezen okból sem tudta a határozatában bizonyítani, hogy a feltételes adómegállapítás szelektív előnyt nyújtott az Amazon javára.

A főtanácsnok indítványa nem köti a Bíróságot. A főtanácsnok feladata, hogy teljesen pártatlanul és függetlenül eljárva a rábízott ügy jogi megoldására vonatkozó javaslatot terjesszen a Bíróság elé. A Bíróság bírái most kezdik meg a tanácskozást a jelen ügyben. Az ítéletet későbbi időpontban hozzák meg – olvasható az Európai Unió Bíróságának közleményében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS