A nemzetközi piacokon jól ismert biztosítást is köthetnek a magyar vállalatok

2021. 11. 18., 17:52

A nemzetközi piacokon már jól ismert, Magyarországon azonban még ritkán alkalmazott biztosítástípussal, a W&I-jal, vagyis szavatossági és jótállási igények biztosításával bővült a Hungarikum Alkusz Cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. termékportfóliója. Az elsősorban vállalatfelvásárlásoknál és ingatlantranzakcióknál alkalmazott biztosítás létjogosultságát mutatja, hogy a magyar M&A tranzakciók összértéke 2020-ban gyakorlatilag megduplázódott az előző évhez képest.

A magyar vállalatok nemzetközi akvizíciós tevékenységét, a külföldi porondra való kilépést is segítheti az a biztosítás típus, amit a Hungarikum Biztosítási Alkusz Cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. tett elérhetővé termékportfóliójában.

A vállalatfelvásárlásoknál, ingatlanügyleteknél alkalmazott W&I biztosítás (szavatossági és jótállási igények biztosítása) egy olyan pénzügyi felelősségbiztosítás, amely a felvásárlási folyamat lezárultát követően lép az eladó helyére a vevő esetleges igényei, követelései alkalmával. Tranzakciós szerepét, működési elvét tekintve hasonlít a letét vagy a garancia alkalmazására, de rugalmasabb konstrukció, ami a felek érdekeit jobban figyelembe veszi.

Magyarországi fellendülés, globális csökkenés

A W&I biztosítás rendkívül jókor érkezik a magyar piacra, hiszen a hazai vállalatfelvásárlások értéke a Mergermarket adatai szerint 2020-ban az egy évvel korábbi adatokhoz képest megduplázódott, 2021 első félévében pedig 122,2 millió euróra nőtt, pedig a globális M&A piac a tavalyi évben 8-9 százalékos visszaesést produkált.

W&I biztosítások tekintetében szintén érintett kereskedelmi ingatlanok befektetési forgalma ugyan az MNB 2021. áprilisi adatai szerint a tavalyi évben majdnem a felére, 41 százalékkal csökkent, ezek azonban nem elmaradt, csak elhalasztott befektetések. Értékük többszáz millió euró is lehet, melyek realizálódását az előrejelzések szerint az idei év végére, jövő év elejére várják.

Amikor a W&I biztosítás üzletet menthet

Egy vállalat vagy ingatlan adásvételi folyamata, az átvilágítás, kockázatok feltárása, magának a vételárnak a megállapítása hosszú hónapokba, akár fél évbe is telhet. Ilyenkor minden olyan eredményt, körülményt, éppen elérhető információt feltárnak a felek, amelyek a cég értékét befolyásolják. Az alapos feltárás ellenére is előfordulhat olyan tényező, ami a szerződéskötés pillanatában még nem látható, éppen ezért a vételárba nem beszámítható, a szerződéskötést követően azonban jelentős pénzügyi nehézséget okozhat a vevő számára. Ilyen lehet például egy későbbi adóvizsgálat, ami az eladást megelőző években tár fel hiányosságokat és az adóhivatal olyan szankciókat vet ki, amiket már az új tulajdonosnak kell teljesítenie.

„A HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. első megkötött W&I biztosítása egy budapesti hotel eladásához kapcsolódott. A spanyol befektető budapesti ingatlanát egy magyar tulajdonú ingatlanbefektetőnek értékesítette, a szerződés részeként pedig a HUNInsurance közbenjárásával W&I biztosítást használtak, hogy a spanyol befektető magyar piacról való távozása után se jelentsen problémát a később esetlegesen felmerülő problémák rendezése. Ez W&I biztosítási szempontból egy tipikus felállás egyébként: amikor egy befektető kivonul egy adott piacról, sokkal egyszerűbb utána a biztosítónak benyújtani követeléseket, mint egy külföldi cég felé, a W&I biztosítás bevonása tehát ilyen esetben is mindkét fél számára megnyugtató” – mondta Kárpáti Gábor, a HUNInsurace Biztosítási Alkusz Kft. ügyvezető igazgatója.

Nagyértékű tranzakciók nagyértékű biztosítása

Akár vevői, akár eladói oldalról kerül a szerződés kiegészítésébe a W&I biztosítás, mindkét fél számára jelentős előnyöket jelenthet. Hiszen az eladó a tranzakció zárását követően pénzügyileg mentesül az így biztosított, későbbi károk felelőssége alól, a vevő pedig egy tőkeerős biztosító felé támaszthat igényeket. Éppen ezért a biztosítási díjat az esetek többségében az eladó és a vevő megosztva fizetik, de nem a tranzakció teljes összegére, csak annak egyedileg meghatározott részére. Összességben elmondható, hogy W&I biztosítást elsősorban 5-10 millió eurót (1,8 – 3,6 milliárd forint) meghaladó értékű ügyletek esetében érdemes kötni. A biztosítási díj általában a vállalt felelősségi limit 1-2 százaléka körül mozog, a biztosítási minimum díj pedig 50-100 ezer euró (18-36 millió forint).

A W&I biztosítást olyan magánszemélyek, vagy pénzügyi gondokkal küzdő vállalkozások is igénybe vehetik, akik maguk nem akarnak, vagy nem tudnak semmilyen pénzügyi garanciát nyújtani egy tranzakciót követően.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS