A nemzetközi piacokon jól ismert biztosítást is köthetnek a magyar vállalatok

2021. 11. 18., 17:52

A nemzetközi piacokon már jól ismert, Magyarországon azonban még ritkán alkalmazott biztosítástípussal, a W&I-jal, vagyis szavatossági és jótállási igények biztosításával bővült a Hungarikum Alkusz Cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. termékportfóliója. Az elsősorban vállalatfelvásárlásoknál és ingatlantranzakcióknál alkalmazott biztosítás létjogosultságát mutatja, hogy a magyar M&A tranzakciók összértéke 2020-ban gyakorlatilag megduplázódott az előző évhez képest.

A magyar vállalatok nemzetközi akvizíciós tevékenységét, a külföldi porondra való kilépést is segítheti az a biztosítás típus, amit a Hungarikum Biztosítási Alkusz Cégcsoporthoz tartozó HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. tett elérhetővé termékportfóliójában.

A vállalatfelvásárlásoknál, ingatlanügyleteknél alkalmazott W&I biztosítás (szavatossági és jótállási igények biztosítása) egy olyan pénzügyi felelősségbiztosítás, amely a felvásárlási folyamat lezárultát követően lép az eladó helyére a vevő esetleges igényei, követelései alkalmával. Tranzakciós szerepét, működési elvét tekintve hasonlít a letét vagy a garancia alkalmazására, de rugalmasabb konstrukció, ami a felek érdekeit jobban figyelembe veszi.

Magyarországi fellendülés, globális csökkenés

A W&I biztosítás rendkívül jókor érkezik a magyar piacra, hiszen a hazai vállalatfelvásárlások értéke a Mergermarket adatai szerint 2020-ban az egy évvel korábbi adatokhoz képest megduplázódott, 2021 első félévében pedig 122,2 millió euróra nőtt, pedig a globális M&A piac a tavalyi évben 8-9 százalékos visszaesést produkált.

W&I biztosítások tekintetében szintén érintett kereskedelmi ingatlanok befektetési forgalma ugyan az MNB 2021. áprilisi adatai szerint a tavalyi évben majdnem a felére, 41 százalékkal csökkent, ezek azonban nem elmaradt, csak elhalasztott befektetések. Értékük többszáz millió euró is lehet, melyek realizálódását az előrejelzések szerint az idei év végére, jövő év elejére várják.

Amikor a W&I biztosítás üzletet menthet

Egy vállalat vagy ingatlan adásvételi folyamata, az átvilágítás, kockázatok feltárása, magának a vételárnak a megállapítása hosszú hónapokba, akár fél évbe is telhet. Ilyenkor minden olyan eredményt, körülményt, éppen elérhető információt feltárnak a felek, amelyek a cég értékét befolyásolják. Az alapos feltárás ellenére is előfordulhat olyan tényező, ami a szerződéskötés pillanatában még nem látható, éppen ezért a vételárba nem beszámítható, a szerződéskötést követően azonban jelentős pénzügyi nehézséget okozhat a vevő számára. Ilyen lehet például egy későbbi adóvizsgálat, ami az eladást megelőző években tár fel hiányosságokat és az adóhivatal olyan szankciókat vet ki, amiket már az új tulajdonosnak kell teljesítenie.

„A HUNInsurance Biztosítási Alkusz Kft. első megkötött W&I biztosítása egy budapesti hotel eladásához kapcsolódott. A spanyol befektető budapesti ingatlanát egy magyar tulajdonú ingatlanbefektetőnek értékesítette, a szerződés részeként pedig a HUNInsurance közbenjárásával W&I biztosítást használtak, hogy a spanyol befektető magyar piacról való távozása után se jelentsen problémát a később esetlegesen felmerülő problémák rendezése. Ez W&I biztosítási szempontból egy tipikus felállás egyébként: amikor egy befektető kivonul egy adott piacról, sokkal egyszerűbb utána a biztosítónak benyújtani követeléseket, mint egy külföldi cég felé, a W&I biztosítás bevonása tehát ilyen esetben is mindkét fél számára megnyugtató” – mondta Kárpáti Gábor, a HUNInsurace Biztosítási Alkusz Kft. ügyvezető igazgatója.

Nagyértékű tranzakciók nagyértékű biztosítása

Akár vevői, akár eladói oldalról kerül a szerződés kiegészítésébe a W&I biztosítás, mindkét fél számára jelentős előnyöket jelenthet. Hiszen az eladó a tranzakció zárását követően pénzügyileg mentesül az így biztosított, későbbi károk felelőssége alól, a vevő pedig egy tőkeerős biztosító felé támaszthat igényeket. Éppen ezért a biztosítási díjat az esetek többségében az eladó és a vevő megosztva fizetik, de nem a tranzakció teljes összegére, csak annak egyedileg meghatározott részére. Összességben elmondható, hogy W&I biztosítást elsősorban 5-10 millió eurót (1,8 – 3,6 milliárd forint) meghaladó értékű ügyletek esetében érdemes kötni. A biztosítási díj általában a vállalt felelősségi limit 1-2 százaléka körül mozog, a biztosítási minimum díj pedig 50-100 ezer euró (18-36 millió forint).

A W&I biztosítást olyan magánszemélyek, vagy pénzügyi gondokkal küzdő vállalkozások is igénybe vehetik, akik maguk nem akarnak, vagy nem tudnak semmilyen pénzügyi garanciát nyújtani egy tranzakciót követően.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 09., 16:25
A CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértői, dr. Priskin Boglárka ügyvéd és dr. Baumgartner Máté ügyvédjelölt összefoglalják a legfrissebb fejleményeket és iránymutatásokat, amelyek nem csupán a videójáték-ipar szereplői, hanem más digitális piacokon működő vállalkozások számára is hasznos tanulságokkal szolgálhatnak.
2025. 04. 09., 14:25
Bár továbbra is emelkednek az eladó lakások és házak árai országszerte és a fővárosban, a drágulás üteme mindkét porondon lassult havi összevetésben és kezd kiegyensúlyozottabbá válni a lakáspiaci növekedés – derül ki az ingatlan.com márciusi lakásárindexéből.
2025-04-10 16:20:55
A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát – írják a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.