Jelentős értékesítési csatornává nőtte ki magát a livestream vásárlás

2022. 03. 09., 13:41

2021 legnagyobb e-kereskedelmi befektetései a videó vásárlási piacon történtek. A vezető digitális piacterek és közösségi platformok is jelentős összegeket fektetnek videókereskedelembe.

A Glami.hu online divatkereső platform legfrissebb iparági jelentése szerint a koronavírus-járvány példátlan növekedést és új trendek felfutását hozta a globális e-kereskedelemben. Ezek közül is kiemelkedik a livestream vásárlás, amely digitális platformokon elérhető videótartalmakat használ a termékek és szolgáltatások valós idejű reklámozására és értékesítésére.  
 
A livestream vásárlás, vagy másnéven élő kereskedelem, Kínában kevesebb mint öt év leforgása alatt fejlődött az e-kereskedelem fontos értékesítési csatornájává. A piac értéke 2017 és 2020 között eltelt három évben több mint 280 százalékos összetett éves növekedési rátával (CAGR) nőtt, és 2020-ban elérte a 171 milliárd dollárt.  A Covid-19 világjárvány tovább fokozta a növekedés sebességét, 2022-ben az eladások értéke a 423 milliárd dollárt is elérhetik.
 
Kína példáját követve a nyugati divat- és szépségipari márkák, kereskedők és piacterek is gyorsan elindították élő kereskedelmi projektjeiket és rendezvényeiket. Az Egyesült Államokban az élő vásárlási események a becslések szerint 2020-ban 5,6 milliárd dollár értékű forgalmat generáltak, és 2026-ra az e-kereskedelem akár 20 százalékát is kitehetik majd a szegmensből származó bevételek.
 
A livestream vásárlás legkorábbi alkalmazói jellemzően divatmárkák és szépségipari cégek voltak, amelyek hetente akár több bemutatót, workshopot, influenszerekkel folytatott beszélgetéseket közvetítenek. Az élő programok Észak-Amerikában és Európárában is népszerűek, 2020 augusztusában egy élő showműsort 14 millió néző követett, és két perc alatt 1300 kapucnis pulóver kelt el.  Az élő közvetítés jellemzően Youtube-on, Facebookon és Instagramon történik, de egyre több vállalat használja a TikTok-ot is divatesemények élő közvetítésére.

A vállalatok jelentései szerint élőben közvetített vásárlási események során a konverziós arány akár tízszer magasabb lehet, mint a hagyományos e-kereskedelemben, a vásárlók sokkal kisebb valószínűséggel küldik vissza a termékeket, valamint hatékony megoldás lehet az innovatív vásárlási formákra nyitott fiatalok megszólítására.
 
Az élő vásárlási alkalmak során leggyakrabban bemutatott termékkategóriák 36 százalékos részesedéssel a ruházati és a divatcikkek, ezt követik 7-7 százalékkal a szépségápolási termékek és az élelmiszerek, a szórakoztató elektronikai cikkek (5 százalék) és a lakberendezési cikkek (4 százalék).
 
Az élő kereskedelem nem csak a márkáknak és kiskereskedőknek kínál új csatornát, de a digitális piacterek számára is óriási lehetőségeket jelent az értékteremtésre. Ennek megfelelően a tavalyi év legnagyobb e-kereskedelmi befektetései közül több is a videóvásárlási piacon történt: a 1,5 milliárd dollárra értékelt Whatnot videó aukciós platform 150 millió dolláros, a Ntwrk videós vásárlási oldal 50 millió dolláros tőkeinjekciót kapott, a Klarna pedig becslések szerint 160 millió dollárért vásárolta meg a Hero nevű platformot.

Eközben a nagy technológiai szereplők, köztük az Instagram, a Tiktok, a Snapchat, a Facebook, a Pinterest, a Youtube és az Amazon is jelentős összegeket fektet videókereskedelembe.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS