BAMOSZ: közel 2 százalékkal nőtt októberben a befektetési alapokban kezelt vagyon

2024. 11. 16., 17:16

A befektetési alapokban kezelt vagyon októberben 1,9 százalékkal, 325 milliárd forinttal nőtt, a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 17 214 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapoktól 5 milliárd forintnyi tőke távozott, ami csaknem a vagyon 1 százaléka. A hozamok ezt a kiáramlást majdnem teljes egészében ledolgozták, így összességében csak 0,1 százalékkal csökkent a kategória vagyona októberben.

A kötvényalapokhoz összesen 56 milliárd forint áramlott be. A rövid futamidejű kötvények esetében a tőkebeáramlás 18,7 milliárd forint, a hosszú futamidejű kötvényalapok esetében 31 milliárd forint volt, a szabad futamidejű kötvényalapokhoz 6,3 milliárd érkezett. A hozamok is pozitívan alakultak, így a nettó eszközérték 1,6 százalékkal nőtt. A várakozásoknak megfelelően a kategória vagyona ezzel átlépte a 6 ezer milliárdos határt.

A vegyes alapokhoz 64,8 milliárdnyi tőke áramlott, ami a második legmagasabb érték a hónapban. A kategória vagyonát tovább növelték a hozamok, így összességében 3,2 százalékos volt a vagyonnövekedés októberben.

A részvényalapokhoz 5,3 milliárd forint érkezett, ráadásul a negatív hangulatban is sikerült az alapoknak a pozitív tartományba kapaszkodni, így kategória vagyona az elmúlt hónapban 1,4 százalékkal nőtt.

A tőkevédett alapokhoz 10,4 milliárdnyi tőke érkezett a hónap során. A hozamok is hozzá tudtak tenni a gyarapodáshoz, így a kategória vagyona 2,8 százalékkal nőtt októberben.

Az abszolút hozamú alapok esetében 69,9 milliárd forint áll az értékesítési soron, ami a legtöbb a kategóriák között. A hozamok is hozzá tudtak tenni az eredményhez, így 4,6 százalékos növekedés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során; ez pontosan megegyezik az előző hónap teljesítményével.

A származtatott alapoktól 3,9 milliárdnyi tőke távozott, ami teljes egészében két lejáró alap számlájára írható. A hozamok érdemben nem tudták a vagyonváltozást befolyásolni, így 30,9 százalékkal csökkent az alapok vagyona októberben; ez azt jelenti, hogy tovább marginalizálódott a kategória.

Az ingatlanalapokból 23,5 milliárdnyi tőke áramlott ki a hónap során, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,3 százalékkal csökkent.

Az árupiaci alapok esetében 7,1 milliárdnyi tőke érkezett, a nettó eszközértéket a hozamok is növelni tudták, a vagyonváltozás mindennek köszönhetően plusz 10,2 százalék lett a hónapban.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokhoz az elmúlt hónapban 15,2 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezúttal nem segítették a növekedést, a vagyon csak 0,9 százalékkal nőtt októberben.

A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség, 24 tagja összesen 22 600 milliárd forint vagyont kezel. (MTI)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS