BAMOSZ: közel 2 százalékkal nőtt októberben a befektetési alapokban kezelt vagyon

2024. 11. 16., 17:16

A befektetési alapokban kezelt vagyon októberben 1,9 százalékkal, 325 milliárd forinttal nőtt, a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 17 214 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapoktól 5 milliárd forintnyi tőke távozott, ami csaknem a vagyon 1 százaléka. A hozamok ezt a kiáramlást majdnem teljes egészében ledolgozták, így összességében csak 0,1 százalékkal csökkent a kategória vagyona októberben.

A kötvényalapokhoz összesen 56 milliárd forint áramlott be. A rövid futamidejű kötvények esetében a tőkebeáramlás 18,7 milliárd forint, a hosszú futamidejű kötvényalapok esetében 31 milliárd forint volt, a szabad futamidejű kötvényalapokhoz 6,3 milliárd érkezett. A hozamok is pozitívan alakultak, így a nettó eszközérték 1,6 százalékkal nőtt. A várakozásoknak megfelelően a kategória vagyona ezzel átlépte a 6 ezer milliárdos határt.

A vegyes alapokhoz 64,8 milliárdnyi tőke áramlott, ami a második legmagasabb érték a hónapban. A kategória vagyonát tovább növelték a hozamok, így összességében 3,2 százalékos volt a vagyonnövekedés októberben.

A részvényalapokhoz 5,3 milliárd forint érkezett, ráadásul a negatív hangulatban is sikerült az alapoknak a pozitív tartományba kapaszkodni, így kategória vagyona az elmúlt hónapban 1,4 százalékkal nőtt.

A tőkevédett alapokhoz 10,4 milliárdnyi tőke érkezett a hónap során. A hozamok is hozzá tudtak tenni a gyarapodáshoz, így a kategória vagyona 2,8 százalékkal nőtt októberben.

Az abszolút hozamú alapok esetében 69,9 milliárd forint áll az értékesítési soron, ami a legtöbb a kategóriák között. A hozamok is hozzá tudtak tenni az eredményhez, így 4,6 százalékos növekedés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során; ez pontosan megegyezik az előző hónap teljesítményével.

A származtatott alapoktól 3,9 milliárdnyi tőke távozott, ami teljes egészében két lejáró alap számlájára írható. A hozamok érdemben nem tudták a vagyonváltozást befolyásolni, így 30,9 százalékkal csökkent az alapok vagyona októberben; ez azt jelenti, hogy tovább marginalizálódott a kategória.

Az ingatlanalapokból 23,5 milliárdnyi tőke áramlott ki a hónap során, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,3 százalékkal csökkent.

Az árupiaci alapok esetében 7,1 milliárdnyi tőke érkezett, a nettó eszközértéket a hozamok is növelni tudták, a vagyonváltozás mindennek köszönhetően plusz 10,2 százalék lett a hónapban.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokhoz az elmúlt hónapban 15,2 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezúttal nem segítették a növekedést, a vagyon csak 0,9 százalékkal nőtt októberben.

A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség, 24 tagja összesen 22 600 milliárd forint vagyont kezel. (MTI)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS