Ingatlanpiaci legek 2023-ban: a 10 négyzetméteres lakástól a 3.5 milliós négyzetméterárig

2023. 12. 31., 12:10

Zuhanás, korrekció, áremelkedés és -csökkenés egyaránt előfordult ebben a rendkívül hektikus és szokatlan évben, amelyet hatalmas szélsőértékek kereteztek: a legdrágább budapesti luxusvilla 700 millióért kelt el, de a piacon lévő legöregebb, 223 éves soproni lakásban is látott egy vevő fantáziát.

Év végi összegzésükben az Otthon Centrum szakemberei arra fókuszáltak, hogy milyen szélső értékekre volt példa 2023-ban a lakásoktól a családi házakig.

Az Otthon Centrum által értékesített legkisebb lakás egy 10 négyzetméteres tatai nyaraló volt, amely 5 millió forintért kelt el. Az ingatlan fűtés nélküli és erősen felújításra szorul, viszont egy 2000 négyzetméteres telken áll.

A legalacsonyabb áron egy, a vasvári járásban található kistelepülésen értékesített ingatlan kelt el, új tulajdonosa mindössze 1 millió forintot fizetett egy 20 négyzetméteres vályog építésű tanyáért. Ennél azonban jóval többet kell majd ráköltenie, mivel az ingatlan felújítása elkerülhetetlen.

A legkisebb négyzetméteráron egy Barcsi járásban található kis faluban értékesítettek egy ingatlant, négyzetméterenként mindössze 14 ezer forintért. Ám a 300 négyzetméteres lakásra lesz mit költeni, hiszen ez is felújításra szorul.

Az Otthon Centrum hálózatában a legnagyobb ingatlant a budai agglomerációban értékesítették ebben az évben: a 450 négyzetméteres luxusvilla egy 1700 négyzetméteres telken áll, a hétszobás családi ház 350 millió forintért talált új tulajdonosra.

A legmagasabb négyzetméterár kategória idei nyertese egy II. kerületi, új építésű luxustársasházi lakás lett, a 200 négyzetméteres ingatlan fényét és árát egy 150 négyzetméteres, fővárosra néző panorámás terasz emeli: a lakás 3,59 milliós négyzetméteráron kelt el – ami nem mellékesen alacsonyabb a tavalyi rekordernél.

A legdrágább egy III. kerületi luxusvilla volt idén, a 20 éve épült 450 négyzetméteres, úszómedencés, kiváló panorámájú ingatlanért 700 millió forintot fizetett az új tulajdonos.

A leghosszabb ideig egy bajai, vegyesfalazatú családi házat árultak idén az Otthon Centrum kínálatában, amelyik több mint négy évig volt a piacon: a hosszú ideig hirdetett ingatlan eladását nehezítette a ház rossz műszaki állapota.

Ennek ellentettje egy XIII. kerületi, új építésű garzonlakás, amelyre 48 millióért még aznap lecsapott egy vevő, így az ingatlan még 24 órát sem töltött a piacon, vagyis a leggyorsabban elkelt kategória győztese.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS