Blaskovics Dávid: Több tízezer fiatal vállalkozó fejlődését segítettük már

Szerdahelyi Csaba  |  2019. 04. 02., 09:30

Újabb és újabb ötletekkel keresnek meg, azonban nagyon megszűröm, hogy mivel foglalkozom, mert az igazi kihívások érdekelnek – mondja az Üzletemnek Blaskovics Dávid. A FIVOSZ alelnökét kifejezetten bosszantja, ha nem rak bele mindenki apait-anyait a közös munkába.

Blaskovics Dávid büszke lehet rá, hogy a Fiatal Vállalkozók Hetét birtokló cég ügyvezetője, hiszen sok ezer érdeklődőt vonzanak az események Budapesten és több vidéki városban. A legutóbbiról az Üzletem is tudósított: ezrek olvasták a cikkeket Andy Vajnáról, Gazsi Attiláról, Krisán Lászlóról vagy éppen Majkáról. Dávid nem csak a bizniszben szereti az igazi kihívásokat. Hogy még mi mindenben? Megtudja, ha elolvassa az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának legújabb interjúját!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– Azt, hogy a Fiatal Vállalkozók Hete brand piacvezetővé vált a b2b események terén, 10 000 résztvevővel minden év novemberében, az érdeklődők száma évről évre folyamatosan növekszik. A brand jogait birtokló cégnek vagyok az ügyvezetője, így minden területen látom a fejlődést, ez nagyon inspirál.

Milyen távra tervez?

– Üzleti tervben 1 év, vízióban hosszútáv.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Felépíteni egy erős b2b közép-európai brandet.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a baráti társaságom is sikeres vállalkozókból áll. Így egyértelműen tőlük.

A szakmájában hol lát nagyobb fejlődési lehetőséget: Magyarországon vagy külföldön?

– Magyarországon és Közép-Európában – is-is. Még nagyon sok kiaknázatlan terület van a vállalkozóknak hazánkban, szerintem ez Európa gyöngyszeme és egyben legszebb országa.

Mibe fektetne? Gondolkodik új vállalkozáson?

– Szerintem a legjobb befektetés önmagunk és a saját vállalkozásunk. Folyamatosan vannak új megkeresések, azonban nagyon megszűröm, hogy mivel foglalkozom, a kihívások érdekelnek. Legutóbb például decemberben szálltam be egy cégbe társtulajdonosként: befektetést kerestek (Flyingfreelance.com), amely a business aviaton szegmens munkaerő problémájára ad megoldást (azaz private jetekhez pilótát, cabin crew-t és repülőmérnököt) akár 1 perc alatt. A pár hónapos működés alatt sikerült elérni, hogy 1612 regisztráltunk legyen a rendszerben.

Milyen módszerekkel fejleszti üzleti kapcsolatait?

– A havi FIVOSZ Esteken, ahová nagyon pozitív vállalkozók jönnek el.

Mire sajnálja az idejét?

– Az üres beszélgetésekre.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Személyes és céges fejlődésre, marketingre.

Mivel lehet felbosszantani?

– Ha nem rak bele mindenki apait-anyait a közös munkába.

Milyen területen vállalna önkéntes munkát?

– A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének alelnöki pozíciója önkéntes munka, az elmúlt években több tízezer fiatal vállalkozó fejlődéséhez járultunk hozzá, ebben élem ki magam. Úgy gondolom, ezzel nagyban hozzájárulok, hozzájárulunk a vállalkozói szféra fejlődéséhez.

Mivel töltődik fel? Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Edzés, túrázás, könyvolvasás. Minden hónapban csinálok legalább 1 új dolgot, amit addig még nem próbáltam. Most például körbe rollereztem a velencei tavat, elektromos rollert béreltünk. Ez nagyon kikapcsolt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!
Ha lemaradt volna erről:

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS