Több mint 2000-rel csökkent a hazai cégállomány 2025 elején

2025. 03. 21., 15:10

A cégmegszűnések száma nem nőtt februárban, a cégeljárások adatai azt mutatják, hogy lassulhat a vállalkozások számának csökkenése – derül ki az OPTEN elemzéséből.

Február végére az OPTEN adatai szerint több mint 1200 vállalkozás tűnt el a piacról, így az év eleje óta a cégállomány már több mint kétezerrel csökkent. A cégalapítások száma változóan alakult, januárban közel 2000 új cég jött létre, ami 500-zal több, mint egy évvel korábban, februárban azonban már 700-zal kevesebb új vállalkozás alakult, mint 2024 februárjában.

A megszűnések száma stagnálni látszik, februárban kb. 3200 cég fejezte be működését. Az év első két hónapjában ez 600-zal kevesebb megszűnést jelentett, mint egy évvel korábban, de az új cégalapítások száma továbbra sem ellensúlyozza a piacról eltűnő vállalkozásokat.

A vállalkozások számának csökkenése mögött több tényező is állhat. A magas kamatkörnyezet korlátozza az új beruházásokat, a fogyasztási szokások átalakulása pedig kihívások elé állítja a piacra lépő vállalkozásokat. Az adózási és jogszabályi változások szintén befolyásolhatják a vállalkozói döntéseket.

A februári cégeljárások számai kedvezőbb képet festenek, mint tavaly ilyenkor: kevesebb felszámolás, kényszertörlés és végelszámolás történt. Januárban kiugróan magas volt az eljárások száma (közel ötezer), februárban azonban már nem érte el a 3,5 ezret sem, ami a „tisztulási folyamat” lassulását jelezheti. „Ha ez a tendencia folytatódik, a vállalkozások számának csökkenése mérséklődhet” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Összességében a vállalkozói szektor átalakulása folytatódik: a megszűnések száma nem nő, de az új cégbejegyzések sem tudják pótolni a piacról eltűnő vállalkozásokat. A következő hónapokban meghatározó lesz, hogy a gazdasági stabilizáció és a vállalkozói bizalom erősödése valóban kedvezőbb feltételeket teremt-e a cégalapítások számára – vélik az OPTEN szakértői.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 25., 16:35
Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1001 és 2000 fő közötti hazai településeken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel rendelkező italüzletei.
2025-04-25 15:55:00
Az április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére Nagy István agrárminiszter. A rendkívüli helyzettel kapcsolatos kérelmeket az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a Magyar Államkincstárnak.
2025-04-24 20:05:00
A fenntarthatósági szempontok ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A „Social” pillér ugyanolyan kulcsfontosságú: a vállalatok felelőssége nemcsak a környezeti hatások csökkentése, hanem az igazságos, befogadó és támogató munkahelyi kultúra megteremtése is. A sokszínűség és befogadás már nem csupán egy HR-trend – írja Bohács Bernadette, az RSM Hungary HR Üzletágának vezetője.
2025-04-24 18:25:00
A világ legkiválóbb mesterséges intelligencia kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A háromnapos „AI Symposium 2025” a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és aAI Symposium 2025 szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében valósul meg.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.