Magyarországi helyszínek az fDi Intelligence 2024-es befektetési rangsorának legjobbjai között

Magyarországi helyszínek az fDi Intelligence 2024-es befektetési rangsorának legjobbjai között
2024. 03. 07., 15:10

Az fDi Intelligence – a Financial Times Ltd. csoport tagja – évente teszi közzé „A jövő európai városai és régiói” rangsorát; a 2024-es listákon két magyar város is szerepel, Budapest és Debrecen.

„A jövő európai városai és régiói 2024” rangsor kontinensszerte a legígéretesebb befektetési helyszíneket vetette össze egymással – olvasható a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség közleményében.

Mintegy 330 európai város értékelésére került sor, amelyeket népességméret alapján öt csoportba soroltak (metropoliszok, illetve nagy-, közepes-, kis- és mikrovárosok), 141 európai régiót pedig három csoportra osztottak (nagy-, közepes- és kisrégiók).

Az értékelt helyszínek teljesítménye alapján öt alkategória szerint alakult a rangsor: a gazdasági potenciál, a vállalkozásbarát környezet, a konnektivitás, az emberi erőforrás és élhetőség, valamint a költséghatékonyság szempontjait vették figyelembe.

A magyar befektetésösztönzési erőfeszítések a korábbi rekord volumen megduplázásában öltöttek testet, és elérték a 13 milliárd eurós határt, a mértékadó rangsorban pedig ezúttal két magyar városnak sikerült az fDi Intelligence ranglistájára felkerülni.

Budapest vonzerejét az európai metropoliszok között a költséghatékonyság okán díjazták. A magyar főváros a nyolcadik helyen végzett, közvetlenül Prága és Zágráb előtt.

Reflektorfényben az FDI stratégia

Az fDi Intelligence „A jövő európai városai és régiói 2024” idei díjazottjait a globális FDI szcéna vezető szakembereiből álló bíráló bizottság választotta ki. A bírák a beruházásösztönzéssel foglalkozó ügynökségek által felterjesztett 64 különböző méretű európai várost értékeltek. Ez volt az egyetlen kvalitatív kategória az egyébként adatvezérelt alapokon nyugvó rangsorban.

Debrecent a jövő európai kisvárosai között részesítették elismerésben. A kelet-magyarországi városnak a tavalyi ötödikről a negyedik sikerült feltornásznia magát, miközben továbbra is két egyesült királyságbeli helyszín, Derby és Doncaster közé ékelődik.

Debrecen 2023-ban is egy sor beruházásbejelentést ünnepelhetett, ami feltétlenül hozzájárult sikeréhez. Példaként érdemes felidézni, hogy a kínai akkumulátorgyártó óriás, az Eve Power megaprojekt megvalósítását vállalta, az IT rendszerintegrátor, a Delaware Consulting több tucat számítástechnikussal bővíti állományát, nem beszélve a németországi központú technológiai vállalatcsoportról, a ZF-ről, amely 62,5 millió eurót fektet be, hogy elektromos autókhoz gyárthasson nagyobb kapacitással alkatrészeket, részben Debrecenben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS