Az fDi Intelligence – a Financial Times Ltd. csoport tagja – évente teszi közzé „A jövő európai városai és régiói” rangsorát; a 2024-es listákon két magyar város is szerepel, Budapest és Debrecen.
„A jövő európai városai és régiói 2024” rangsor kontinensszerte a legígéretesebb befektetési helyszíneket vetette össze egymással – olvasható a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség közleményében.
Mintegy 330 európai város értékelésére került sor, amelyeket népességméret alapján öt csoportba soroltak (metropoliszok, illetve nagy-, közepes-, kis- és mikrovárosok), 141 európai régiót pedig három csoportra osztottak (nagy-, közepes- és kisrégiók).
Az értékelt helyszínek teljesítménye alapján öt alkategória szerint alakult a rangsor: a gazdasági potenciál, a vállalkozásbarát környezet, a konnektivitás, az emberi erőforrás és élhetőség, valamint a költséghatékonyság szempontjait vették figyelembe.
A magyar befektetésösztönzési erőfeszítések a korábbi rekord volumen megduplázásában öltöttek testet, és elérték a 13 milliárd eurós határt, a mértékadó rangsorban pedig ezúttal két magyar városnak sikerült az fDi Intelligence ranglistájára felkerülni.
Budapest vonzerejét az európai metropoliszok között a költséghatékonyság okán díjazták. A magyar főváros a nyolcadik helyen végzett, közvetlenül Prága és Zágráb előtt.
Az fDi Intelligence „A jövő európai városai és régiói 2024” idei díjazottjait a globális FDI szcéna vezető szakembereiből álló bíráló bizottság választotta ki. A bírák a beruházásösztönzéssel foglalkozó ügynökségek által felterjesztett 64 különböző méretű európai várost értékeltek. Ez volt az egyetlen kvalitatív kategória az egyébként adatvezérelt alapokon nyugvó rangsorban.
Debrecent a jövő európai kisvárosai között részesítették elismerésben. A kelet-magyarországi városnak a tavalyi ötödikről a negyedik sikerült feltornásznia magát, miközben továbbra is két egyesült királyságbeli helyszín, Derby és Doncaster közé ékelődik.
Debrecen 2023-ban is egy sor beruházásbejelentést ünnepelhetett, ami feltétlenül hozzájárult sikeréhez. Példaként érdemes felidézni, hogy a kínai akkumulátorgyártó óriás, az Eve Power megaprojekt megvalósítását vállalta, az IT rendszerintegrátor, a Delaware Consulting több tucat számítástechnikussal bővíti állományát, nem beszélve a németországi központú technológiai vállalatcsoportról, a ZF-ről, amely 62,5 millió eurót fektet be, hogy elektromos autókhoz gyárthasson nagyobb kapacitással alkatrészeket, részben Debrecenben.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.