Hat cégvezető, illetve egyéni vállalkozó az áfafizetési kötelezettségüket csökkentő valótlan költségszámláikat a hetedik társuk érdekkörébe tartozó cégtől szerezték be.
A vádirat szerint a hat cégvezető, illetőleg egyéni vállalkozó olyan területeken – így jellemzően épülettakarítás terén, illetőleg az építőiparban – végeztek gazdasági tevékenységet, ahol a felmerült költségeiket igazoló számlákkal nem rendelkeztek. A vádlottak azért, hogy az áfafizetési kötelezettségüket jogellenesen csökkentsék, felvették a kapcsolatot az ötvenes éveiben járó, Pest vármegyében élő férfival. ő vállalta, hogy a cége, illetőleg az alá szervezett cégpiramis révén olyan szolgáltatásokról állít ki a fizetendő áfát csökkentő, költségként elszámolható számlákat, amelyeket valójában nem az ő, hanem az adófizetést elkerülni szándékozó vádlottak cégei végeztek el – összegezi a tényállást a Somogy Vármegyei Főügyészség közleménye.
A két legnagyobb – összesen 116 és 119 millió forint összegű – vagyoni hátrányt okozó cég ügyvezetője ezen kívül a munkavállalóikat a számlázási láncolatban alsóbb szinten elhelyezkedő gazdasági társaságokba jelentették be úgy, hogy a munkavállalókat átlagosan 6 havonta újabb és újabb „bukó” céghez jelentették be, bár munkaviszonyukban ténylegesen semmilyen változás nem történt. Ezzel a vádlottak a munkabéreket terhelő adók és járulékok megfizetése körében is adóbevétel kiesést okoztak az állami költségvetésnek.
A szervezett keretek között, összehangoltan működő elkövetői csoport a számlázási láncolat kiépítésével, és a valótlan tartalmú számlák befogadásával, illetőleg a munkáltatással összefüggő adóterhek törvénysértő elkerülése révén összesen 360 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.
A Somogy Vármegyei Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Budapest Környéki Törvényszéken. A főügyészség valamennyi vádlottal szemben börtönbüntetés, közügyektől eltiltás, pénzbüntetés és a gazdálkodó szervezet vezetői foglalkozástól eltiltás kiszabására tett indítványt. (A fiktív számlákat kiállító céget vezető vádlott az eljárás során ismeretlen helyre távozott, de ez nem volt akadálya annak, hogy a főügyészség vele szemben távollévő terheltként vádat emeljen.)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.