2023. november 16. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 11. 16., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

125 ezer éve 2023 volt a legmelegebb év a Föld bolygón

Már most biztos, hogy a világon a 2023-as év volt a legmelegebb, nem csak azóta, hogy mérik, hanem a számítások szerint hosszú évezredek óta. Sok negatív rekord megdőlt, a klímaváltozás ránk rúgta az ajtót.

Év végi adóoptimalizálási lehetőségek

Az RSM Hungary összegyűjtött néhány olyan adónemet (tao, áfa, kiva), illetve munkavállalói juttatást, amelyet érdemes a következendő hetekben megvizsgálni adózás szempontjából.

Áfabevallás: új korszak kezdődik 2024-ben

„Érdemes most lépni, és az új megoldás mielőbbi megismerésével, illetve használatával előnybe kerülni!”

Egyszerűsíti az áfabevallást a NAV

A NAV 2024-ben indítja el az eÁFA-rendszert, az áfabevallások elektronikus úton történő összeállításának és benyújtásának további támogatására, ami jelentősen átalakítja a ma ismert folyamatot.

Főleg a bevételek csökkenésétől tartanak a magyar vállalkozók

A magyar vállalkozók a bevételek csökkenésétől tartanak a leginkább, és nagy kihívásának tekintik, hogy előteremtsék a működési költségeket.

Visa: az Alfa lesz a legvállalkozóbb szellemű generáció

Az Alfa generációs gyerekek (a 2010 és 2025 között születettek vagy születendők) sokkal zökkenőmentesebb, kényelmesebb világot képzelnek el, amely átalakíthatja a helyi közösségeket, megváltoztathatja a városok és gazdaságok működését – mutat rá a Visa kutatása.

Magyar kastélyszállodákat díjaztak Salzburgban

Idén negyedik alkalommal hirdették ki a Heritage Hotels of Europe győzteseit.

RajtUp – Üzlettámogatási és fejlődési program

2023. november 24-én indul a SEED Alapítvány „RajtUp – Lépj az Elérem a céljaimat mezőre” néven újabb üzlettámogatási programja.

Magyar Innovációs Nagydíj: február 5-ig lehet pályázni

A Magyar Innovációs Szövetség meghirdeti a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot.

Már lehet pályázni a Zöld Béka Díjra

A Deloitte Magyarország idén 23. alkalommal hirdette meg a Zöld Béka Díjat, amellyel a vállalatok környezetvédelmi és társadalmi felelősségvállalásban elért kiemelkedő teljesítményét, és az ezen területen elért eredményeket tükröző beszámolókat ismeri el.

A kormány szigorítja a gyárakat érintő környezetvédelmi előírásokat

Az Energiaügyi Minisztérium szigorítja az ipari létesítmények kibocsátására vonatkozó határértékeket. Erről egyeztetést kezdeményez az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, illetve társadalmi egyeztetésre bocsájtotta az erről szóló rendelettervezetet.

Agglomerációs ingatlanpiac: Fóton még nem tették ki a megtelt táblát

A fővárosi agglomeráció legolcsóbb szektora lett idén az északi, ahol az átlagos négyzetméterár 12 százalékos csökkenést mutat tavalyhoz képest a Duna House közreműködésével zárult eladások alapján. Az érdeklődők kedvelt célpontja Fót.

LIFE: 171 új európai projekt kap közel 400 millió eurónyi támogatást

Az Európai Bizottság 171 új projektet hagyott jóvá a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai programkeretében, amelyek összértéke meghaladja a 396 millió eurót.

Ipari termelés: uniós átlagban nagyobb volt a szeptemberi visszaesés, mint Magyarországon

6,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól az ipari termelés volumene az Európai Unióban 2023. szeptemberben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS