Az Európai Bizottság 171 új projektet hagyott jóvá a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai programkeretében, amelyek összértéke meghaladja a 396 millió eurót.
A program társfinanszírozási igényeinek köszönhetően összesen több mint 722 millió euró beruházást mozgósít, ami 28,5 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest. Szinte valamennyi uniós ország projektjei uniós támogatásban részesülnek a következő alprogramok keretében:
– természet és biológiai sokféleség;
– körforgásos gazdaság és életminőség;
– az éghajlatváltozás mérséklése és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás;
– tiszta energiára való átállás.
A LIFE projektek hozzájárulnak az európai zöld megállapodás éghajlat-, energia- és környezetvédelmi céljainak széles körű megvalósításához, beleértve az EU azon célkitűzését is, hogy 2050-ra klímasemlegessé váljon. Támogatják a biológiai sokféleséget, javítják az európaiak életminőségét a szennyező anyagok és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése révén, erősítik a körforgásos gazdaságot és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni rezilienciát, valamint Európa-szerte felgyorsítják a tiszta energiára való átállást– olvasható a Bizottság közleményében.
31 éves fennállása alatt a LIFE program több mint 6000 környezetvédelmi és éghajlat-politikai projektet társfinanszírozott az EU-ban és a társult országokban. A most bejelentett 171 projektet több mint 751 pályázat közül választották ki, amelyeket a 2022 májusában közzétett LIFE 2022 pályázati felhívás keretében nyújtottak be.
Az Európai Bizottság a 2021–2027-es időszakban csaknem 60 százalékkal növelte a LIFE program finanszírozását, ami 5,43 milliárd eurót tett ki. A LIFE program keretében finanszírozott támogatásokat az Európai Éghajlat-politikai Infrastruktúra és Környezetvédelmi Végrehajtó Ügynökség (CINEA) kezeli.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.