2023. február 24. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 02. 24., 07:43

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Kereken félmillió forint volt 2022-ben a bruttó átlagkereset

2022-ben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a munkáltatók teljes körében – 500 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 344 800 forint volt, előbbi 17,4 százalékkal, utóbbi 18,1 százalékkal több, mint egy évvel korábban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

A magyar dolgozók fele számít fizetésemelésre 2023-ban

Tavaly a munkavállalók 63 százaléka kapott fizetésemelést, vagy valamilyen extra juttatást a megnőtt kiadásai miatt, idén már csak alig több mint felük számít hasonlóra. A legtöbben úgy gondolják, hogy az emelés értéke elmarad majd az elvárásuktól.

Infláció: az EU-átlag több mint két és félszerese a januári magyar adat

A decemberi 10,4 százalék után 2023 januárjában 10,0 százalékos volt az átlagos éves infláció az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.

Jön a négynapos munkahét? – Biztatóak a kísérlet eredményei

Az Egyesült Királyságban elvégzett nagyszabású teszt olyan jól sikerült, hogy csaknem minden résztvevő vállalat folytatja a gyakorlatot.

A magyar felsővezető inkább magányos hős, mint csapatember

A magyar vezető nem alkot tudatosan stratégiát, a hierarchiában hisz, inkább magányos hős, mint csapatember – derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetének csütörtökön ismertetett felméréséből.

Kőszegi András: A misszióm és az értékeim határoznak meg

Nem nekem kell lefölöznöm a kollégáim napi sikereit, amelyekért ők dolgoztak meg – mondta az Üzletemnek Kőszegi András márkatanácsadó.

Áfaalanyok Közösségen belüli magáncélú beszerzései: sokan „elfelejtenek” adót fizetni

Ha a belföldi adóalany az EU más tagállamaiból a közösségi adószám megadásával terméket szerez be, akkor a beszerzés után, a céltól függetlenül adót kell fizetnie – figyelmeztetet a NAV.

K&H: a kártyás költéseken is nyomot hagyott az élelmiszerek durva drágulása

Jól látható a több évtizedes csúcsra gyorsuló infláció, ezen belül a több mint 40 százalékos élelmiszer-drágulás a kártyás költéseken is – derül ki a K&H összefoglalójából.

Meghaladta 2 millió forintot a termőföld hektáronkénti átlagára 2022-ben

A korábbi évekhez hasonló mértékben, 11 százalékkal emelkedett 2022-ben a termőföld hektáronkénti átlagára, és ezzel átlépte a 2 millió forintos lélektani határt – tájékoztatott az Agrotax Kft.

Az autózáson is spórolnak a magyarok

A közlekedés terén is összehúzták a nadrágszíjat a magyarok: a válaszadók 61 százaléka ült autóba jóval ritkábban az elmúlt időszakban. Az elektromos vagy hidrid modelleket főként a 18-29 év közöttiek keresik – derül ki a Generali Biztosító kutatásából.

Hatalmas profitot értek el a háborús évben a magyar brókercégek

Óriási nyereséget értek el a háborús évben a hazai brókercégek, amelyek a tranzakciós illetéket ugyan megkapták, de az extraprofitadót eddig teljesen megúszták.

Együttműködött a Samsung a GVH-val, megszűnt az eljárás

A GVH elfogadta a Samsung önkéntes kötelezettségvállalását, amely szerint a jövőben részletesebben tájékoztatja a fogyasztókat az okostévéinek menürendszerébe épített reklámfelület működéséről.

Megnyílt a 45. Utazás kiállítás és 31. Budapest Boat Show

Megnyílt a 45. Utazás kiállítás és 31. Budapest Boat Show a Hungexpo Budapest Kiállítási és Kongresszusi Központban csütörtökön.

Híres cukrászséf nyitott desszertműhelyt Nagykanizsán

A vidéki gasztronómiát erősíti francia desszertekkel és újragondolt magyar süteményvariációkkal.

Két éves a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz, az EU zöld és digitális átalakulásának motorja

„A tagállamok nemzeti helyreállítási tervein keresztül megvalósuló reformok kulcsfontosságúak az Európai Unió korszerűsítéséhez és megerősítéséhez.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS