2023. április 17. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 04. 17., 08:21

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hol bukkanhatnak fel a NAV revizorai a 16. héten?

Az ADÓtraffipax friss bejegyzéseiből kiderül, hol és kik számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre az április 17-én kezdődő héten.

Februári szálláshelymérleg: 1,4 millió vendégéjszaka, 30 milliárd forint

2023 februárjában a kereskedelmi szálláshelyeken 552 ezer vendég 1,4 millió vendégéjszakát töltött el; a vendégek száma 1,0, a vendégéjszakáké 0,4 százalékkal mérséklődött 2022 februárjához viszonyítva.

Jóváhagyta az Európai Bizottság a 379 milliárd forintos energiaköltség-támogatási programot

Az Európai Bizottság jóváhagyta az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben megemelkedett energiaköltségekkel szembesülő vállalkozások támogatására irányuló 1 milliárd euró összegű magyar programot.

A magyar kormány június 30-ig megtiltja a mezőgazdasági termékek behozatalát Ukrajnából

A kormány, Lengyelországhoz hasonlóan, átmeneti jelleggel megtiltja az Ukrajnából származó vagy onnan érkező gabona és olajosmagvak, valamint több más mezőgazdasági termék Magyarországra történő importálását.

Május 31-ig lehet felhasználni a SZÉP-kártyán lévő összegeket

A SZÉP-kártyán 2022. október 15-ig jóváírt összegeket 2023. május 31-ig lehetséges teljes összegben felhasználni, ezt követően 15 százalékos díj terheli a „bennragadt” összegeket – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

Könnyítenének a csok és falusi csok igénylők dolgán

Több könnyítést is bevezet a kormány a csok és a falusi csok lakástámogatásoknál a közzétett jogszabálytervezet szerint. Plusz egy év lesz a lakásfelújításra, megszűnik egy bejelentési kötelezettség, és enyhülnek a bentlakás feltételei is.

A gáz- és az áramfogyasztás is csökkent 2023 első hónapjaiban

2023. márciusban a megelőző év azonos időszakához képest 25,8 százalékkal kevesebb földgázt használt fel Magyarország, és tovább folytatódott az áramfogyasztás tizenegy hónapja tartó csökkenése, amelynek mértéke ezúttal 7,9 százalékos volt.

Stagnál az új építésű lakások négyzetméterára Budapest legnépszerűbb peremkerületében

A négyzetméterárak 2022 első negyedéve óta stagnálnak, 900 ezer forint körüli áron juthatnak a vásárlók korszerű, energiahatékony, újépítésű ingatlanhoz Budapest XVIII. kerületében.

Kriptoügyletek jövedelmének bevallása: kérdések és válaszok a 2022-es szja-bevalláshoz

A leggyakrabban felmerülő kérdéseket a NAV szakértői gyűjtötték össze és válaszolták meg.

Ehető és újratölthető akkumulátort fejlesztettek élelmiszerekből

Olasz kutatók élelmiszereket használtak fel arra, hogy elfogyasztható, újratölthető akkumulátort hozzanak létre, puha robotikai és gyógyászati technológiai eszközök számára.

Amikor a falnak tényleg füle van: akusztikai adatgyűjtéssel a fenntarthatóságért

A német Fraunhofer IDMT tudósai rájöttek, hogy hogyan lehet az az energiahatékonyság, a biztonság és a közlekedés szolgálatába állítani a hálózatba kapcsolt épületekben és városokban gyűjtött akusztikus adatokat.

Új beruházással megduplázza kapacitását a Herbavit

270 millió forintos beruházással bővítette kapacitását a nyílászárók, épületvasalatok nagykereskedelmével, beépítésével foglalkozó bonyhádi cég.

Egymilliárd forinttal támogatta a kormány a Merkbau Zrt. kiskunhalasi beruházását

A beruházást a kormány 1 milliárd forinttal segítette a nagyvállalati beruházási támogatási programban – mondta el Varga Mihály pénzügyminiszter a 2,5 milliárd forintból megvalósult asztalos- és ácsüzem átadó ünnepségén, Kiskunhalason.

Pakson járt a WANO munkacsoportja

Pakson tartotta tanácskozását az Atomerőmű Üzemeltetők Világszövetsége új blokkok létesítését támogató munkacsoportja; a résztvevők megtekintették az új blokkok építési területét is.

Bemutatták Békés vármegye TOP 100 vállalkozását

Békés vármegye vállalkozásai jól teljesítettek tavaly, a térség különösen a beruházások területén került az élmezőnybe országos szinten – derül ki a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara TOP100 kiadványából, amelyben a 2022-es év adatait összesítették.

Mintaszerű együttműködés a projektgazda és a kivitelező vállalkozó között egy EU-s pályázatban

Sokat hallani a különböző európai uniós projektek esetében a megvalósítás közbeni nehézségekről. Egy hátrányos helyzetűeket támogató, komplex program azonban megmutatta, mi a titka a sikeres pályázatnak. Egy mintegy 600 fős település, Kőkút község EU-s fejlesztését néztük meg.

Az otthon dolgozók közel harmada több feladatot old meg, mint az irodában

A hibrid-, illetve távmunkavégzés mára hívószó lett a munkavállalókért folytatott harcban. A tagadhatatlan előnyök ellenére azonban a cégek részéről továbbra is bizonyos fokú ellenállás tapasztalható, különösen Magyarországon.

Új alapokra kell helyezni a munkáról és a munkavállalókról alkotott elképzeléseket

Hogyan gondolkodnak az első számú üzleti vezetők a jelen és a jövő kihívásairól a munkaerő-piacon? Milyen alapvető, koncepcionális változtatásokra lenne szükség? A kérdésekre a Deloitte Globális Humán Erőforrás Trendek 2023 kutatásában keresték a választ.

A mesterséges intelligenciára fókuszálnak idén a Trust Summit konferencián

„Urald a változást!” – ez a Trust Summit konferencia idei szlogenje.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS