2022. szeptember 30. – Információk, hírek vállalkozóknak

2022. 09. 30., 08:22

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Közel 4 ezer építőipari egyéni vállalkozó bezárta a boltot augusztusban

Az új kata-szabályok hatálybalépése az építőipart sem hagyták érintetlenül. Már a hatálybalépés előtti hónapban 3740 építőipari egyéni vállalkozó szűntette meg tevékenységét, ami a szektorban működő egyéni vállalkozók 5 százaléka.

ÉVOSZ: az építőipari vállalkozások 45 százaléka számít árbevétele növekedésére, jövőre már csak 14 százalékuk

Idén az építőipari vállalkozások 45 százaléka számít árbevétele növekedésére, jövőre azonban már csak 14 százalékuk; a cégek továbbra is a szakemberhiányt tartják a tevékenységüket leginkább akadályozó tényezőnek – tájékoztatott az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

A versenyszféra munkavállalóinak fele elégedetlen a fizetésével

A gazdasági nehézségek munkaerő-piacra gyakorolt hatásai csak fokozatosan, késleltetve mutatkoznak. A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 49 százaléka elégedetlen a fizetésével, 52 százalékuk egy éven belül munkahely-váltást is tervez – derült ki a Trenkwalder szeptember közepén elvégzett kutatásából.

A benzin és a gázolaj is drágább lesz péntektől a magyar kutakon

A benzin és a gázolaj ára is emelkedik szeptember 30-án.

KGFB: a díjak 4, a kárráfordítások 17 százalékkal emelkedtek a II. negyedévben

Az idei II. negyedévben a személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításainál (folytatva az eddigi trendet) éves összevetésben 17 százalékkal nőttek a kárráfordítások. Az állománydíjak – hosszabb stagnálás, csökkenés után – 4 százalékkal emelkedtek 2021 azonos időszakához képest – olvasható az MNB friss KGFB-indexében.

Szja 1 százalék: fontos határidőre figyelmeztet a NAV

Letölthető a NAV honlapjáról a 22EGYREG jelű adatlap, amit azoknak a civilszervezeteknek kell beadniuk, amelyek 2023-tól igényt tartanak magánszemélyek 1 százalékos felajánlására, és korábban még nem regisztráltak.

A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők

A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka érzékeli is a mindennapokban.

Magyarország történetének legnagyobb űripari beruházására készül a REMRED

Űrtechnológiai központ létrehozását kezdte meg Magyarország egyik vezető űripari magánvállalata, a REMRED Kft., amelyben komplett kisműholdak és az azokat működtető rendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik majd.

Végre kevesebb élelmiszert dobunk ki

A mintegy 300 háztartás részvételével lezajlott mérés eredményei szerint fejenként 25,2 kg élelmiszert dobunk feleslegesen a szemétbe évente, a leggyakrabban elpazarolt élelmiszerek toplistáját pedig továbbra is az ételmaradékok vezetik.

A régió egyik legnagyobb magvető befektetését zárta az osztrák-magyar egészségdigitalizációs startup

Amerikai és brit csúcsbefektetők vezetésével összesen 6 millió euró értékű befektetési kört zárt a bécsi és budapesti központokkal működő egészségügyi technológiai startup, a XUND.

Egyéni önfoglalkoztatók: új uniós iránymutatás a kollektív szerződésekről

Az Európai Bizottság iránymutatást fogadott el az uniós versenyjognak az egyéni önfoglalkoztatók munkafeltételeire vonatkozó kollektív szerződésekre történő alkalmazásáról.

Mesterséges intelligencia: a termékfelelősségi szabályok összehangolását javasolja az Európai Bizottság

Az egységes szabályozás megkönnyítené a mesterséges intelligencia okozta károk károsultjai számára, hogy kártérítést kapjanak.

Azbesztmentes jövő: új intézkedéscsomagot fogadott el az Európai Bizottság

Az azbeszt rendkívül veszélyes, rákkeltő anyag, amely a mai napig sok épületben megtalálható, és számos olyan halálesetért felelős az EU-ban, amely elkerülhető lenne.

Az európai uniós foglalkoztatás csaknem 12 százalékát design-intenzív iparágak adják

A Budapest Design Week október 7. és 16. között a design gazdasági vonatkozásait, valamint a designipari vállalkozások üzleti lehetőségeit több workshop és prezentáció keretén belül vizsgálja.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS