A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka érzékeli is a mindennapokban. Mivel a változások komplexen érintik a szervezeteket, a pénzügyi vezetőknek egyre sokrétűbb kérdésekben kell együttműködniük a belső vállalati érdekeltekkel is.
A külső szabályozói elvárások közül a pénzügyi területért felelős vezetők az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) témaköréhez (46 százalék), valamint a globális társasági minimumadóhoz (54 százalék) kapcsolódó új feladatokat és lehetőségeket emelték ki. Nagy a konszenzus a tekintetben, hogy a CFO-k (Chief Financial Officer, pénzügyi vezető) pontosan értik, kik a terület „vevői” a cégen belül, illetve azt, hogy hogyan tudják számukra a legnagyobb értéket adni.
„A felmérésben részt vevő CFO-k 78 százaléka fordít kiemelt figyelmet a területével kapcsolatban felmerülő igényekre és elvárásokra. Azonban csak 35 százalékuk érzi úgy, hogy a többi felső vezető jól érti a pénzügyi terület működését, illetve a benne rejlő lehetőségeket, így erre a jövőben komoly energiákat szükséges összpontosítani mindkét oldalról” – hangsúlyozza Balogh Roland, a PwC Magyarország tőkepiacokért és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője.
2022 nyarán a PwC szakemberei 100 magyarországi pénzügyi vezetőt kerestek fel annak érdekében, hogy egy online kérdőív segítségével osszák meg véleményüket, várakozásaikat a kihívásaikról, csapatuk létszámának alakulásáról, munkatársaik digitális készségeiről és az automatizáció terjedéséről az egyes területeken. A felmérésben a pénzügyi szektort leszámítva minden iparág képviseltette magát. A kutatás negyedik alkalommal készült el Magyarországon.
„A következő egy év kihívásaival kapcsolatban olyan képet látunk, amilyet a felmérésünk történetében eddig még soha. A pénzügyi vezetők ugyanazokat a kihívásokat prognosztizálják a jövő évre, amelyek az elmúlt 12 hónapban is jelen voltak; ugyanakkor szinte az összes kihívástól átlagosan 15-20 százalékkal többen tartanak” – mutat rá Balázs Gábor, a PwC Magyarország cégtársa.
Már egy évvel korábban is sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó akadályokat, mostanra gyakorlatilag nincs olyan CFO, aki ne tartana ezektől (96 százalék). Emellett második helyen egyértelműen a megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását emelték ki a válaszadók. A kockázatok között idén „dobogóra” került a szervezet lassú reakcióideje, ami az emberi tényező mellett a másik leggyakoribb akadálya a változásoknak és az alkalmazkodásnak.
A CFO csapatának jelenlegi képességeit nézve az látszik, hogy továbbra is a klasszikus számviteli és adózási témák esetén a legnagyobb a tudás. Amivel azonban egyelőre a legkevésbé elégedettek a pénzügyi vezetők: az innováció, illetve változáskezelés; a projektmenedzsment és az informatikai tudás. Az előző évhez képest ezeken a területeken nem történt szignifikáns fejlődés, így itt bőven van teendője a területért felelős vezetőknek és csapataiknak.
A felmérés eredményeire reflektálva a PwC szakértői megállapítják, hogy szükségessé vált a CFO csapatának átalakítása. Számvitel és pénzügy területen a válaszadók 35 százaléka számít létszámcsökkenésre, eközben pedig jelentősen megnőtt az előző évhez képest azok aránya, akik növekedésre számítanak a kontrolling, tervezés/előrejelzés és kockázatkezelési területeken. Az átrendeződés okaként a pénzügyi vezetők jellemzően az automatizációt (69 százalék), az új képességek megszerzésének szükségességét (59 százalék), valamint a költségcsökkentési elvárásokat (58 százalék) jelölték meg.
A megkérdezettek válaszaiból kirajzolódik, hogy sok cég érzi úgy (83 százalék), hogy fejlődött az automatizáció és digitalizáció terén. A kérdés, hogy ez hogyan segít a bizonytalan környezet által teremtett kihívások leküzdésében, valamint a pénzügyi terület céljainak elérésében.
Balogh Roland szerint a bizonytalan környezet miatt az egyik legjelentősebb feladat a CFO-k számára a tervezés, előrejelzés. Ennek megfelelően évek óta folyamatosan nő a tervezési folyamatok integráltsága, a táblázatok használata ugyanakkor továbbra is nagyon jellemző. Kevés cég alkalmaz erre valamilyen célzott eszközt, szoftvert (23 százalék), és elhanyagolható azon válaszadók száma (8 százalék), akik már jelentős részben automatizálták a tervezési, előrejelzési folyamataikat. Ez egy olyan következő lépcsőfok lehet, amit várhatóan sok cég meg fog lépni az előrejelzések komplexitása miatt, illetve a gyorsaságra vonatkozó elvárások teljesítése érdekében.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.