A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők

A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők
2022. 09. 29., 16:12

A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka érzékeli is a mindennapokban. Mivel a változások komplexen érintik a szervezeteket, a pénzügyi vezetőknek egyre sokrétűbb kérdésekben kell együttműködniük a belső vállalati érdekeltekkel is.

Szélesedő szerepkör, növekvő elvárások

A külső szabályozói elvárások közül a pénzügyi területért felelős vezetők az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) témaköréhez (46 százalék), valamint a globális társasági minimumadóhoz (54 százalék) kapcsolódó új feladatokat és lehetőségeket emelték ki. Nagy a konszenzus a tekintetben, hogy a CFO-k (Chief Financial Officer, pénzügyi vezető) pontosan értik, kik a terület „vevői” a cégen belül, illetve azt, hogy hogyan tudják számukra a legnagyobb értéket adni.

A felmérésben részt vevő CFO-k 78 százaléka fordít kiemelt figyelmet a területével kapcsolatban felmerülő igényekre és elvárásokra. Azonban csak 35 százalékuk érzi úgy, hogy a többi felső vezető jól érti a pénzügyi terület működését, illetve a benne rejlő lehetőségeket, így erre a jövőben komoly energiákat szükséges összpontosítani mindkét oldalról” – hangsúlyozza Balogh Roland, a PwC Magyarország tőkepiacokért és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője.

2022 nyarán a PwC szakemberei 100 magyarországi pénzügyi vezetőt kerestek fel annak érdekében, hogy egy online kérdőív segítségével osszák meg véleményüket, várakozásaikat a kihívásaikról, csapatuk létszámának alakulásáról, munkatársaik digitális készségeiről és az automatizáció terjedéséről az egyes területeken. A felmérésben a pénzügyi szektort leszámítva minden iparág képviseltette magát. A kutatás negyedik alkalommal készült el Magyarországon.

A kockázatok maradtak, a félelem erősödött

„A következő egy év kihívásaival kapcsolatban olyan képet látunk, amilyet a felmérésünk történetében eddig még soha. A pénzügyi vezetők ugyanazokat a kihívásokat prognosztizálják a jövő évre, amelyek az elmúlt 12 hónapban is jelen voltak; ugyanakkor szinte az összes kihívástól átlagosan 15-20 százalékkal többen tartanak” – mutat rá Balázs Gábor, a PwC Magyarország cégtársa.

Már egy évvel korábban is sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó akadályokat, mostanra gyakorlatilag nincs olyan CFO, aki ne tartana ezektől (96 százalék). Emellett második helyen egyértelműen a megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását emelték ki a válaszadók. A kockázatok között idén „dobogóra” került a szervezet lassú reakcióideje, ami az emberi tényező mellett a másik leggyakoribb akadálya a változásoknak és az alkalmazkodásnak.

Automatizáció vs. szakemberek fejlesztése

A CFO csapatának jelenlegi képességeit nézve az látszik, hogy továbbra is a klasszikus számviteli és adózási témák esetén a legnagyobb a tudás. Amivel azonban egyelőre a legkevésbé elégedettek a pénzügyi vezetők: az innováció, illetve változáskezelés; a projektmenedzsment és az informatikai tudás. Az előző évhez képest ezeken a területeken nem történt szignifikáns fejlődés, így itt bőven van teendője a területért felelős vezetőknek és csapataiknak.

A felmérés eredményeire reflektálva a PwC szakértői megállapítják, hogy szükségessé vált a CFO csapatának átalakítása. Számvitel és pénzügy területen a válaszadók 35 százaléka számít létszámcsökkenésre, eközben pedig jelentősen megnőtt az előző évhez képest azok aránya, akik növekedésre számítanak a kontrolling, tervezés/előrejelzés és kockázatkezelési területeken. Az átrendeződés okaként a pénzügyi vezetők jellemzően az automatizációt (69 százalék), az új képességek megszerzésének szükségességét (59 százalék), valamint a költségcsökkentési elvárásokat (58 százalék) jelölték meg.

A megkérdezettek válaszaiból kirajzolódik, hogy sok cég érzi úgy (83 százalék), hogy fejlődött az automatizáció és digitalizáció terén. A kérdés, hogy ez hogyan segít a bizonytalan környezet által teremtett kihívások leküzdésében, valamint a pénzügyi terület céljainak elérésében.

Balogh Roland szerint a bizonytalan környezet miatt az egyik legjelentősebb feladat a CFO-k számára a tervezés, előrejelzés. Ennek megfelelően évek óta folyamatosan nő a tervezési folyamatok integráltsága, a táblázatok használata ugyanakkor továbbra is nagyon jellemző. Kevés cég alkalmaz erre valamilyen célzott eszközt, szoftvert (23 százalék), és elhanyagolható azon válaszadók száma (8 százalék), akik már jelentős részben automatizálták a tervezési, előrejelzési folyamataikat. Ez egy olyan következő lépcsőfok lehet, amit várhatóan sok cég meg fog lépni az előrejelzések komplexitása miatt, illetve a gyorsaságra vonatkozó elvárások teljesítése érdekében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS