A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők

A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők
2022. 09. 29., 16:12

A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka érzékeli is a mindennapokban. Mivel a változások komplexen érintik a szervezeteket, a pénzügyi vezetőknek egyre sokrétűbb kérdésekben kell együttműködniük a belső vállalati érdekeltekkel is.

Szélesedő szerepkör, növekvő elvárások

A külső szabályozói elvárások közül a pénzügyi területért felelős vezetők az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) témaköréhez (46 százalék), valamint a globális társasági minimumadóhoz (54 százalék) kapcsolódó új feladatokat és lehetőségeket emelték ki. Nagy a konszenzus a tekintetben, hogy a CFO-k (Chief Financial Officer, pénzügyi vezető) pontosan értik, kik a terület „vevői” a cégen belül, illetve azt, hogy hogyan tudják számukra a legnagyobb értéket adni.

A felmérésben részt vevő CFO-k 78 százaléka fordít kiemelt figyelmet a területével kapcsolatban felmerülő igényekre és elvárásokra. Azonban csak 35 százalékuk érzi úgy, hogy a többi felső vezető jól érti a pénzügyi terület működését, illetve a benne rejlő lehetőségeket, így erre a jövőben komoly energiákat szükséges összpontosítani mindkét oldalról” – hangsúlyozza Balogh Roland, a PwC Magyarország tőkepiacokért és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője.

2022 nyarán a PwC szakemberei 100 magyarországi pénzügyi vezetőt kerestek fel annak érdekében, hogy egy online kérdőív segítségével osszák meg véleményüket, várakozásaikat a kihívásaikról, csapatuk létszámának alakulásáról, munkatársaik digitális készségeiről és az automatizáció terjedéséről az egyes területeken. A felmérésben a pénzügyi szektort leszámítva minden iparág képviseltette magát. A kutatás negyedik alkalommal készült el Magyarországon.

A kockázatok maradtak, a félelem erősödött

„A következő egy év kihívásaival kapcsolatban olyan képet látunk, amilyet a felmérésünk történetében eddig még soha. A pénzügyi vezetők ugyanazokat a kihívásokat prognosztizálják a jövő évre, amelyek az elmúlt 12 hónapban is jelen voltak; ugyanakkor szinte az összes kihívástól átlagosan 15-20 százalékkal többen tartanak” – mutat rá Balázs Gábor, a PwC Magyarország cégtársa.

Már egy évvel korábban is sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó akadályokat, mostanra gyakorlatilag nincs olyan CFO, aki ne tartana ezektől (96 százalék). Emellett második helyen egyértelműen a megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását emelték ki a válaszadók. A kockázatok között idén „dobogóra” került a szervezet lassú reakcióideje, ami az emberi tényező mellett a másik leggyakoribb akadálya a változásoknak és az alkalmazkodásnak.

Automatizáció vs. szakemberek fejlesztése

A CFO csapatának jelenlegi képességeit nézve az látszik, hogy továbbra is a klasszikus számviteli és adózási témák esetén a legnagyobb a tudás. Amivel azonban egyelőre a legkevésbé elégedettek a pénzügyi vezetők: az innováció, illetve változáskezelés; a projektmenedzsment és az informatikai tudás. Az előző évhez képest ezeken a területeken nem történt szignifikáns fejlődés, így itt bőven van teendője a területért felelős vezetőknek és csapataiknak.

A felmérés eredményeire reflektálva a PwC szakértői megállapítják, hogy szükségessé vált a CFO csapatának átalakítása. Számvitel és pénzügy területen a válaszadók 35 százaléka számít létszámcsökkenésre, eközben pedig jelentősen megnőtt az előző évhez képest azok aránya, akik növekedésre számítanak a kontrolling, tervezés/előrejelzés és kockázatkezelési területeken. Az átrendeződés okaként a pénzügyi vezetők jellemzően az automatizációt (69 százalék), az új képességek megszerzésének szükségességét (59 százalék), valamint a költségcsökkentési elvárásokat (58 százalék) jelölték meg.

A megkérdezettek válaszaiból kirajzolódik, hogy sok cég érzi úgy (83 százalék), hogy fejlődött az automatizáció és digitalizáció terén. A kérdés, hogy ez hogyan segít a bizonytalan környezet által teremtett kihívások leküzdésében, valamint a pénzügyi terület céljainak elérésében.

Balogh Roland szerint a bizonytalan környezet miatt az egyik legjelentősebb feladat a CFO-k számára a tervezés, előrejelzés. Ennek megfelelően évek óta folyamatosan nő a tervezési folyamatok integráltsága, a táblázatok használata ugyanakkor továbbra is nagyon jellemző. Kevés cég alkalmaz erre valamilyen célzott eszközt, szoftvert (23 százalék), és elhanyagolható azon válaszadók száma (8 százalék), akik már jelentős részben automatizálták a tervezési, előrejelzési folyamataikat. Ez egy olyan következő lépcsőfok lehet, amit várhatóan sok cég meg fog lépni az előrejelzések komplexitása miatt, illetve a gyorsaságra vonatkozó elvárások teljesítése érdekében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 20:10:44
Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS