A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők

A bizonytalan környezetben is állják a sarat a magyarországi pénzügyi vezetők
2022. 09. 29., 16:12

A gazdasági, geopolitikai, technológiai változások hatására mind a külső szabályozás, mind a belső érdekelt felek egyre nagyobb elvárást támasztanak a pénzügyi vezetőkkel szemben. Ezt a jelentősen növekvő szerepet a PwC szakértői által megkérdezett pénzügyi vezetők 73 százaléka érzékeli is a mindennapokban. Mivel a változások komplexen érintik a szervezeteket, a pénzügyi vezetőknek egyre sokrétűbb kérdésekben kell együttműködniük a belső vállalati érdekeltekkel is.

Szélesedő szerepkör, növekvő elvárások

A külső szabályozói elvárások közül a pénzügyi területért felelős vezetők az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) témaköréhez (46 százalék), valamint a globális társasági minimumadóhoz (54 százalék) kapcsolódó új feladatokat és lehetőségeket emelték ki. Nagy a konszenzus a tekintetben, hogy a CFO-k (Chief Financial Officer, pénzügyi vezető) pontosan értik, kik a terület „vevői” a cégen belül, illetve azt, hogy hogyan tudják számukra a legnagyobb értéket adni.

A felmérésben részt vevő CFO-k 78 százaléka fordít kiemelt figyelmet a területével kapcsolatban felmerülő igényekre és elvárásokra. Azonban csak 35 százalékuk érzi úgy, hogy a többi felső vezető jól érti a pénzügyi terület működését, illetve a benne rejlő lehetőségeket, így erre a jövőben komoly energiákat szükséges összpontosítani mindkét oldalról” – hangsúlyozza Balogh Roland, a PwC Magyarország tőkepiacokért és számviteli tanácsadásért felelős igazgatója, a felmérés vezetője.

2022 nyarán a PwC szakemberei 100 magyarországi pénzügyi vezetőt kerestek fel annak érdekében, hogy egy online kérdőív segítségével osszák meg véleményüket, várakozásaikat a kihívásaikról, csapatuk létszámának alakulásáról, munkatársaik digitális készségeiről és az automatizáció terjedéséről az egyes területeken. A felmérésben a pénzügyi szektort leszámítva minden iparág képviseltette magát. A kutatás negyedik alkalommal készült el Magyarországon.

A kockázatok maradtak, a félelem erősödött

„A következő egy év kihívásaival kapcsolatban olyan képet látunk, amilyet a felmérésünk történetében eddig még soha. A pénzügyi vezetők ugyanazokat a kihívásokat prognosztizálják a jövő évre, amelyek az elmúlt 12 hónapban is jelen voltak; ugyanakkor szinte az összes kihívástól átlagosan 15-20 százalékkal többen tartanak” – mutat rá Balázs Gábor, a PwC Magyarország cégtársa.

Már egy évvel korábban is sokan említették a bizonytalan gazdasági környezetből fakadó akadályokat, mostanra gyakorlatilag nincs olyan CFO, aki ne tartana ezektől (96 százalék). Emellett második helyen egyértelműen a megfelelően képzett szakemberek rendelkezésre állását emelték ki a válaszadók. A kockázatok között idén „dobogóra” került a szervezet lassú reakcióideje, ami az emberi tényező mellett a másik leggyakoribb akadálya a változásoknak és az alkalmazkodásnak.

Automatizáció vs. szakemberek fejlesztése

A CFO csapatának jelenlegi képességeit nézve az látszik, hogy továbbra is a klasszikus számviteli és adózási témák esetén a legnagyobb a tudás. Amivel azonban egyelőre a legkevésbé elégedettek a pénzügyi vezetők: az innováció, illetve változáskezelés; a projektmenedzsment és az informatikai tudás. Az előző évhez képest ezeken a területeken nem történt szignifikáns fejlődés, így itt bőven van teendője a területért felelős vezetőknek és csapataiknak.

A felmérés eredményeire reflektálva a PwC szakértői megállapítják, hogy szükségessé vált a CFO csapatának átalakítása. Számvitel és pénzügy területen a válaszadók 35 százaléka számít létszámcsökkenésre, eközben pedig jelentősen megnőtt az előző évhez képest azok aránya, akik növekedésre számítanak a kontrolling, tervezés/előrejelzés és kockázatkezelési területeken. Az átrendeződés okaként a pénzügyi vezetők jellemzően az automatizációt (69 százalék), az új képességek megszerzésének szükségességét (59 százalék), valamint a költségcsökkentési elvárásokat (58 százalék) jelölték meg.

A megkérdezettek válaszaiból kirajzolódik, hogy sok cég érzi úgy (83 százalék), hogy fejlődött az automatizáció és digitalizáció terén. A kérdés, hogy ez hogyan segít a bizonytalan környezet által teremtett kihívások leküzdésében, valamint a pénzügyi terület céljainak elérésében.

Balogh Roland szerint a bizonytalan környezet miatt az egyik legjelentősebb feladat a CFO-k számára a tervezés, előrejelzés. Ennek megfelelően évek óta folyamatosan nő a tervezési folyamatok integráltsága, a táblázatok használata ugyanakkor továbbra is nagyon jellemző. Kevés cég alkalmaz erre valamilyen célzott eszközt, szoftvert (23 százalék), és elhanyagolható azon válaszadók száma (8 százalék), akik már jelentős részben automatizálták a tervezési, előrejelzési folyamataikat. Ez egy olyan következő lépcsőfok lehet, amit várhatóan sok cég meg fog lépni az előrejelzések komplexitása miatt, illetve a gyorsaságra vonatkozó elvárások teljesítése érdekében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-02 11:20:00
2023 III. negyedévében hazánkban a helyközi személyszállítás teljesítménye 8,4 százalékkal nőtt, az áruszállításé 11 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2023-12-01 18:40:00
Az MNB összesen 15 millió forint bírságot szabott ki a K&H Biztosító Zrt.-re, többek között a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések állománykezelésével összefüggő, egyes élet- és nem-életbiztosítási termékek biztosítási feltételeihez kapcsolódó informatikai biztonsági, illetve a vállalatirányítási területet érintő hiányosságok miatt.
2023-12-01 17:55:00
„Az AI rendszerek kiváló eszközök lehetnek az auditori munka során, mivel segíthetnek a hatékonyabb kommunikációban, információgyűjtésben és problémamegoldásban – a szakértő könnyvizsgálót azonban nem tudják helyettesíteni.”

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS