A régió egyik legnagyobb magvető befektetését zárta az osztrák-magyar egészségdigitalizációs startup

A régió egyik legnagyobb magvető befektetését zárta az osztrák-magyar egészségdigitalizációs startup
2022. 09. 29., 18:12

Amerikai és brit csúcsbefektetők vezetésével összesen 6 millió euró értékű befektetési kört zárt a bécsi és budapesti központokkal működő egészségügyi technológiai startup, a XUND. A cég mesterséges intelligencia alapú applikációja az egyetlen olyan szoftveres megoldás, amelyet a saját területén az új szigorú európai MDR jogszabály szerint regisztráltak orvostechnikai eszközként. A két nemzetközi alapkezelő, az MMC Ventures és a MassMutual Ventures által vezetett, most lezárt befektetési kör az eddigi egyik legnagyobb magvető befektetés Ausztriában és Magyarországon.

Az osztrák-magyar alapítású XUND megoldása mesterséges intelligencia felhasználásával automatikusan dolgoz fel több millió orvosi publikációt, majd a tüneteket, személyes kockázati tényezőket és a páciensek demográfiai adatait figyelembe véve külső beavatkozás nélkül azonosítja a betegségeket. A rendszer alapjául szolgáló algoritmus több éves kutatás és fejlesztés eredménye, nem csak több mint 4000 ismert betegség és egészségügyi állapot azonosítására képes, de megoldást is kínál a betegeknek és az egészségügyi szakembereknek a betegségek megelőzésére és kezelésére.

A XUND 2018-as alapítása óta a termékfejlesztésen túl egy tanúsítási folyamaton is átesett, amelynek köszönhetően a technológiát IIa kategóriájú orvosi segédeszközként tartják nyilván az Európai Unióban. A cég operatív irányítását és a növekedést segítő feladatokat Bécsből végzik, míg a csapat másik fele Budapesten főként a technológiai fejlesztésért és az orvosszakmai támogatásért felel.

A most lezárult finanszírozási kört a globális tech piacon aktív brit befektetési társaság, az MMC Ventures és a világ egyik legnagyobb, összesen 460 milliárd dolláros kezelt vagyonnal rendelkező életbiztosítójának kockázati-tőke ágazata, az amerikai MassMutual Ventures vezették. Melléjük csatlakozott a svájci Roche Csoporthoz tartozó német RoX Health és az osztrák Lana Ventures. A XUND korábbi támogatói – a Peak Pride, a Tyrolean Business Angel GmbH és a Schütz Family Office – Is részt vettek a mostani befektetési körben, jelezve ezzel a cég innovációja melletti hosszútávú elkötelezettségüket.

„A XUND tanúsított API-ja lehetővé teszi az egészségügyi szolgáltatók és biztosítók számára, hogy saját tünetértékelési és betegnavigációs megoldásokat építsenek ki anélkül, hogy ők maguk orvostechnikai eszközök gyártóivá váljanak. Támogatjuk a XUND csapatát ezen az úton, az egészségügyi rendszer digitalizációjának felgyorsításában”– mondta Charlotte Barttelot, az MMC Ventures befektetője.

„A XUND üzleti modellje piacvezető a digitális egészségügy területén, amely jelenleg óriási növekedési potenciállal rendelkezik. Izgatottan várjuk, hogy együtt átalakíthassuk az egészségügy jövőjét” –tette hozzá Ryan Collins, a MassMutual Venturesügyvezető igazgatója.

A mostani, saját kategóriájában Ausztriában és Magyarországon is rekordösszegnek számító befektetést a cég menedzsmentje a növekedési tervek támogatására és a DACH-régió fejlesztésén túl új piacok nyitására tervezi felhasználni, elsősorban a Nagy-Britanniában  és Franciaországban. Középtávú cél az Egyesült Államokban való terjeszkedés, az amerikai egészségügyi hatóságnál (FDA) elindított tanúsítási folyamattal már el is indult a piacralépés előkészítése.

„A tőke és a befeketői háttér megkönnyíti és felgyorsítja belépésünket az angolszász piacokra, ezt bizonyítja az is, hogy a héten megnyitottuk londoni irodánkat”jegyezte meg Petrovics Tamás, a XUND társalapítója és ügyvezetője, hozzátéve: „Különleges lehetőséget kaptunk, hogy mi alkossuk meg a jövő digitális betegútjának infrastruktúráját és egy lépéssel közelebb kerüljünk küldetésünkhöz, hogy globálisan javítsuk az egészségügyi ellátás minőségét és minél szélesebb körű hozzáférhetőségét.”

(A fotón: Tarabó Zoltán, Petrovics Tamás és Lucas Seper, a XUND alapítói)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS