Szálláshelyek augusztusban: 7 millió vendégéjszaka, 140 milliárd forint bevétel

2024. 09. 30., 09:30

2024 augusztusában 2,6 millió vendég 7,0 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken, amelyek összes bruttó árbevétele megközelítette a 140 milliárd forintot – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

2024. augusztusban a vendégek száma összességében 11, a vendégéjszakáké 3,6 százalékkal emelkedett a turisztikai szálláshelyeken. A vendégéjszakák 62 százaléka kötődött a kereskedelmi szálláshelyekhez, ahol a forgalom 1,5 százalékkal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 7,2 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.

A hónap folyamán összesen 37 333 turisztikai szálláshely, ezen belül 2972 kereskedelmi, illetve 34 361 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 1014 szálloda és 1169 panzió volt nyitva augusztus egy részében vagy egészében. A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel közel 140 milliárd forint volt, folyó áron 8,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 14 százalékkal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Belföldi vendégek

Az 1,4 millió belföldi vendég 3,9 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 915 ezer vendéget és 2,4 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek száma 9,2, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,7 százalékkal magasabb volt az előző év azonos havinál. Utóbbiak 61 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 5,5 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 6,1 százalékkal meghaladta a 2023. augusztusit. A belföldivendég-éjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (12 százalékkal), illetve a Pécs–Villány turisztikai térségben2 csökkent a leginkább (7,2 százalékkal) az előző év azonos időszakához képest. Budapesten 7,3, a Balatonnál 5,6 százalékkal több volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.

Külföldi vendégek

A turisztikai szálláshelyekre érkezett közel 1,2 millió külföldi vendég 3,0 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 786 ezer vendéget és 1,9 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. A külföldi vendégek száma 14, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Utóbbiak 69 százaléka szállodákhoz kötődött, ahol a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 4,7 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 8,8 százalékkal nőtt 2023 augusztusához mérten. A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Gyulán és térségében emelkedett (12 százalékkal), a leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (14 százalékkal) az előző év azonos időszakához viszonyítva. Budapesten 9,2 százalékkal nőtt, a Balatonnál 1,4 százalékkal csökkent a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS