Négymilliárd forintos érvágás a szállodáknak a húsvéti forgalom kiesése

2021. 04. 01., 15:15

Hagyományosan a húsvéti hosszú hétvége jelenti a tavaszi szezon igazi kezdetét a szállodaiparban. A zárva tartó hotelek csak ebben a néhány napos időszakban több, mint 4 milliárd forintos összesített bevételkiesést kénytelenek elszenvedni – mutat rá a Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég, hozzátéve: továbbra is reális az esélye egy erős nyári turisztikai szezonnak.

Bár a piaci szereplők egy része még egy hónappal ezelőtt is reális forgatókönyvként kezelte a húsvéti szállodanyitást, a járványhelyzet alakulása keresztülhúzta ezt a számítást. A pandémia előtti évtizedben a húsvéti hosszú hétvégéken nem csupán a turisztikai célpontok szálláshelyei, hanem a külföldről és belföldről érkező családtagok látogatásai miatt a turisztikailag nem kiemelkedő nagyvárosok szállodái és éttermei is teltházzal működtek.

A kiesés azért különösen fájó a szállodaipari szereplőknek, mert szabadidős vendégkört kiszolgáló szállodák és egyéb turisztikai vállalkozások számára a húsvét jelenti a tavaszi szezon valódi kezdetét. Az MSZÉSZ (Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége) által kiadott 2019 márciusi és áprilisi szállodai teljesítményeket vizsgáló trendriportokban világosan látszik a húsvét felhajtó hatása: míg márciusban az országos szállodai átlagkihasználtság pontosan 50 százalék volt, addig ez a mutató áprilisban, nagyrészt a húsvéti hosszú hétvége hatására 61,4 százalékra ugrott fel.

„A karácsonyi-szilveszteri időszakot követően a szállodákban először húsvétkor ugrik meg a vendégforgalom. A nehezebb, évkezdő hónapok után kiemelten fontos likviditási injekció lenne ez minden szereplő részére – mondta Takács Márton, a Moore Hotel és Turizmus Tanácsadás üzletágának vezetője. – A nyáron legnépszerűbb úticélok kínálati szereplői ekkor tartanak „főpróbát” a kora tavaszi felkészülésük után a szezonra, a hirtelen megélénkült forgalom pedig remek tesztje az üzemeltetőknek szezon előtti önellenőrzésre is. Az ilyenkor termelődő árbevétel lehet a nyarat megelőző munkaerőtoborzás forrása is.”

A Moore Hungary tanácsadó cég szakértői becslése alapján a szállodák országosan több mint 4 milliárd forintnyi árbevételtől esnek el a péntektől hétfőig tartó időszakban. A kalkuláció csak a szállodai tartózkodásokat veszi figyelembe, egyéb szálláshelytípusokat és önálló éttermek árbevétel-becslését nem tartalmazza.

A Moore Hungary arra számít, hogy a vakcináció üteme, a lakosság egyre jelentősebb oltottsági aránya lehetővé teszi, hogy júniusban legalább a belföldi vendégek számára normál üzemben működhessenek a szállodák, éttermek, attrakciók, és a vendégek fokozatos visszatérésével egy erős főszezont zárjon idén az iparág.

Addig is tulajdonosi oldalon a felszínen maradást a munkavállalók után esedékes szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás, illetve rehabilitációs hozzájárulás adófizetési könnyítése, valamint a jelen állapot szerint 2021. június 30-ig fenntartott hitelmoratórium biztosíthatja.

„Várakozásunk szerint a következő hetekben megnő azoknak az iparági szereplőknek a száma, akik helyzetük átmeneti kiegyensúlyozása érdekében a Magyar Fejlesztési Bank által bonyolított újraindítási gyorskölcsön hitelprogramhoz csatlakoznak” – tette hozzá Takács Márton.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 12. 05., 10:10
Nálunk nem csupán a szavak szintjén érvényes az, hogy egy hajóban evezünk, hanem tényleg közösen, csapatként jutunk át egyik partról a másikra – mondta az Üzletemnek Csuhay Attila, az ingatlanprojektek menedzselésével foglalkozó GPM Kft. ügyvezető igazgatója.
2023-12-11 16:10:00
Míg a „scoring” csak bizonyos feltételek mellett megengedett, a fennálló tartozás elengedésére vonatkozó információk huzamos ideig történő tárolása ellentétes az általános adatvédelmi rendelettel– mondta ki ítéleteiben az Európai Unió Bírósága.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  Rovathírek: GUSTO

Elkészült a magyar fejlesztésű, kézzel készült borospohár, amely teljesen új, kifinomult arcát mutatja meg a világ egyik legjobb édes borának, az aszúnak. Megérkezett az ASZÚGLASS!

  Rovathírek: ATOMBUSINESS