Budapesten közel 41 ezer forint, a Balatonnál 31 ezer forint volt az átlagos szállodai szobaár az első félévben

2024. 08. 15., 17:10

Az első félévben a szállodák szobafoglaltsága országos szinten 51 százalékos, az átlag bruttó szobaár pedig 34 785 forint volt – tájékoztatott a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége friss trendriportja (a KSH adatait is felhasználva) a 2024. júniusi, illetve az első félévi mutatókat foglalja össze. Az alábbiakban az első félév adataiból mutatunk be néhányat.

Országos adatok

Idén az első félévben a hazai szállodákban összesen 9,8 millió vendégéjszakát töltöttek el a vendégek, melyből 4,5 millió volt a belföldi, 5,3 millió a külföldi. Az összes vendégéjszaka 9,6 százalékkal, a belföldi vendégéjszakák száma 7,9 százalékkal, a külföldi vendégéjszakák száma pedig 11,1 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.

Június végéig a hazai szállodák összesen 326,4 milliárd forint bevételt értek el, ami éves szinten 15 százalékos növekedést jelent. Az első félévben szállodáink országos szinten 51 százalék szobafoglaltságot, 34.785 forint bruttó átlag szobaárat, 17 746 forint bruttó REVPAR-t (revenue per available room, egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel), valamint 30 010 forint bruttó TREVPAR-t (total revenue per available room, egy kiadható szobára jutó összes árbevétel) értek el. A kihasználtság 1,1 százalékponttal, az átlag szobaár 6,9 százalékkal, a bruttó REVPAR 9,4 százalékkal, a bruttó TREVPAR 9,7 százalékkal haladta meg a 2023. első félévit.

2024 első félévében országosan összesen 14,2 milliárd forint értékű SZÉP kártyát váltottak be a vendégek, ez a belföldi bruttó szállásdíjbevétel 20,5 százalékát tette ki.

Budapest

A budapesti szállodákban idén az első félévben a vendégek több mint 4 millió éjszakát töltöttek el, közöttük 600 ezer volt a belföldi, 3,5 millió a külföldi. Az összes vendégéjszaka 11,1 százalékkal, a belföldi vendégéjszakák száma 7,8 százalékkal, a külföldi vendégéjszakák száma 11,7 százalékkal nagyobb volt a 2023 évinél.

A fővárosi szállodák idén az első félévben 152 milliárd forint bevételt értek el, amely 15,8 százalékkal felülmúlta a tavalyit, és amelyből 101,4 milliárd forint volt a szállásdíjbevétel.

A budapesti szállodákban június végéig a szobafoglaltság 62 százalék, a bruttó átlag szobaár 40 627 forint, a bruttó REVPAR 25 176 forint, a bruttó TREVPAR 37 748 forint volt. A kihasználtság 2,1 százalékponttal, az átlag szobaár 7,7 százalékkal, a REVPAR 11,4 százalékkal, a TREVPAR 11,4 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.

Balaton

A Balatoni Idegenforgalmi Régió szállodáiban június végéig a vendégek 1,6 millió vendégéjszakát töltöttek el, közöttük 1,2 millió volt a belföldi, 400 ezer a külföldi. Az összes vendégéjszaka 15,1 százalékkal több volt a tavalyinál. A belföldi vendégéjszakák száma 14,5 százalékkal, a külföldieké 16,8 százalékkal múlta felül a 2023. első félévit.

Az első félévben a Balaton régió szállodái összesen 48,3 milliárd forint bruttó bevételt értek el, ami 19,9 százalékkal több a tavalyinál.

Június végéig a Balatoni Idegenforgalmi Régió szállodáinak szobafoglaltsága 42,7 százalék volt, ez 1,1 százalékpontos éves növekedést jelent. A bruttó átlag szobaár 31 103 forint volt, ami 3 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit. A bruttó REVPAR 13 275 forint, a bruttó TREVPAR 26 947 forint volt, az előbbi 5,8 százalékkal, az utóbbi 10,4 százalékkal haladta meg a 2023. első félévit.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS