Tanulmányi szerződés: a legfontosabb tudnivalók

2021. 02. 10., 17:00

Tanulmányi szerződést kötni látszólag egyszerű, a Munka törvénykönyve meghatározza ehhez a kereteket. Meg kell állapodni, hogy a munkavállaló részt vesz egy képzésen, amelyet a munkáltató támogat. Cserébe a munkavállaló egy előre meghatározott ideig nem szünteti meg munkaviszonyát. De mire érdemes még ezen kívül is figyelni? A legfontosabb tudnivalókat az RSM Legal foglalta össze.

A Munka Törvénykönyve (Mt.) számos kérdés eldöntését a felekre hagyja és jó esetben is csak keretet határoz meg a tanulmányi szerződés feltételeire vonatkozóan. Kellemetlen, ha a munkáltató és a munkavállaló akkor szembesül egy képzéshez kapcsolódóan a megkötött tanulmányi szerződés hiányosságaival, ha már jogokat kell érvényesíteni – kezdi friss bejegyzését dr. Vakulya Csaba, az RSM Legal jogi szakértője. Ezért a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk a fontosabb pontokat, amelyek felett tapasztalataink szerint, jellemzően átsiklanak a munkaadók és alkalmazottak amikor tanulmányi szerződést kötnek.

Az alábbiakra figyeljen, ha tanulmányi szerződést köt!

1. Tanulmányi szerződés és a tanulmányok időtartama

Egy tanulmányi szerződésben meghatározott képzettség megszerzését követő elköteleződés időtartama nem kell, hogy megegyezzen a tanulmányok időtartamával. A Munka Törvénykönyve mindössze annyit rögzít, hogy a munkavállalónak a támogatás időtartamával arányos ideig kell fenntartania a munkaszerződést, feltéve, hogy az nem hosszabb, mint 5 év.

2. A munkáltató nem csak pénzzel támogathatja a képzés megszerzését

A munkáltató által a tanulmányi szerződés keretében nyújtandó támogatás nem feltétlenül jelent anyagi támogatást. Támogatás lehet a szabadság vagy valamilyen erőforráshoz való hozzáférés biztosítása is.

3. Munkáltató által előírt képzésre nem köthető tanulmányi szerződés

Viszonylag köztudott tény, de érdemes felhívnunk a figyelmet arra is, hogy ha a munkáltató kötelezi a munkavállalót a képzés elvégzésére, akkor nem csak tanulmányi szerződés nem köthető, de minden a képzéssel kapcsolatban felmerült költséget is meg kell téríteni a munkavállaló részére.

4. A tanulmányi szerződés betartásához kapcsolódó biztosítékok

A tanulmányi szerződés betartását nem csak a nyújtott támogatás visszakövetelésével lehet nyomatékosabbá tenni, hanem kötbér kikötésével is. Erről azonban a munkáltatónak és a munkavállalónak kifejezetten meg kell állapodnia, ennek hiányában a kötbér nem lesz a szerződés része.

5. Milyen időszakot kell figyelembe venni? 

Problémát okozhat, ha a felek nem állapodnak meg arról, hogy a tanulmányi szerződés keretében milyen időszakokat kell a munkaviszony fenntartása során figyelembe venni. Könnyen előfordulhat, hogy a munkavállaló a végzettség megszerzését követően szülési szabadságra megy vagy hosszabb ideig keresőképtelen. Ezek a periódusok megfelelő rendelkezések hiányában mind beletartozhatnak abba az időszakba, amikor a munkaviszonyt fenn kell tartani.

6. Határozott idejű munkaviszony melletti tanulmányi szerződés

Amikor a munkáltató olyan munkavállalóval köt munkaszerződést, akinek határozott idejű munkaviszonya van, akkor érdemes kiszámolni, hogy mikor várható a képzettség megszerzése. Előfordulhat, hogy a tanulmányi szerződésben meghatározott „munkaviszony fenntartási időszak” alatt a munkaviszony megszűnik, különösen, ha a munkavállaló a képzés befejezésével valamilyen ok miatt késlekedik. Ezek a helyzetek azonban előre tervezéssel elkerülhetőek.

7. Tanulmányi szerződés munkaviszony nélkül?

Esetenként felmerül, hogy a felek valamilyen időtényező miatt már a munkaviszony előtt tanulmányi szerződést kötnének. Erre azonban a magyar munkajog keretein belül nincs lehetőség. Nem kizárt azonban, hogy az egymással munkaviszonyban nem álló felek a jogrendszer lehetőségeit kihasználva egy a tanulmányi szerződéshez hasonló jogviszonyt létesítsenek.

8. Tanulmányi szerződés gyakorlat megszerzésére, betanításra is köthető

A bírói gyakorlat szerint tanulmányi szerződés gyakorlat megszerzésére, betanításra is köthető, nem csak egy jól körülhatárolható képzés elvégzéséhez. Bár ezzel a lehetőséggel nem árt óvatosnak lenni, mert az ilyen típusú tapasztalat megszerzése csak bizonyos körülmények fennállása esetén lehet tárgya egy tanulmányi szerződésnek.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS