A különböző befektetési eszközök közötti kockázatmegosztás az erőteljes és kiszámíthatatlan árfolyamingadozások legjobb ellenszere – tanácsolja a K&H Alapkezelő.
A megtakarítók – kortól, élethelyzettől, kockázati besorolástól és gazdasági ciklustól függetlenül – mindig azt szeretnék tudni, hogy mi a tuti befektetés, miben érdemes tartani pénzüket. Márpedig, ha visszanézzük, hogy a különböző befektetési eszközök teljesítménye hogyan alakult az elmúlt 10 évben, a tanulság egyértelmű: egyszer fent, egyszer lent. „Folyamatosan, évről évre változik, hogy éppen milyen eszközök teljesítenek jól vagy rosszabbul. A jelenleg jellemző erősen változékony piaci környezetben ez még inkább igaz, hiszen nemcsak a piacok teljesítménye változik, de ezen belül az árfolyamingadozások is erőteljesebbek. Ebben a helyzetben van, aki nagyobb kockázatot vállal, mások inkább a hosszú távú megoldásokra koncentrálnak – egy dolog azonban szinte megkerülhetetlen a sikerhez: a portfólióépítés” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő vezető portfólió-menedzsere.
„A világ egyik leghíresebb közgazdásza és egyben közgazdasági Nobel-emlékdíjjal elismert Harry Markowitz által kidolgozott modern portfólióelméletet szerint ugyanis soha nem szabad egy eszközben tartani megtakarításunkat, hanem diverzifikálni kell, azaz megosztani a befektetésünket a különböző kockázatú eszközök között” – tette hozzá Kovács Mátyás.
Hogyan lesz az elméletből nyereséges portfólió?
A befektetőkre általánosságban jellemző, hogy az érzelmeikre alapozva és a múltbéli hozamok alapján döntenek. Ilyenkor azonban csak egy-egy elemet vagy piacot néznek, nem a teljes képet. „Az egyes eszközök bruttó éves hozamának ingadozása jól mutatja, hogy az egyik évben még legjobban teljesítő eszköz a következő évben könnyen a sereghajtók közé kerülhet. A kockázat és a várható hozam által meghatározott »hatékony portfólió görbe« alapján azonban olyan portfóliót lehet összeállítani, amely eltérő súlyokkal tartalmaz pénzpiaci, kötvény- és a részvényelemeket. Így mindenki megtalálhatja magának azt a portfóliót, amelyik megfelel a kockázatviselő képességének, és a változékony piaci környezetben is nyereséget tud elérni, hosszabb távon” – javasolja a befektetési szakember.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.