Mi ma a „tuti befektetés”?

2018. 12. 04., 12:32

A különböző befektetési eszközök közötti kockázatmegosztás az erőteljes és kiszámíthatatlan árfolyamingadozások legjobb ellenszere – tanácsolja a K&H Alapkezelő.

A megtakarítók – kortól, élethelyzettől, kockázati besorolástól és gazdasági ciklustól függetlenül – mindig azt szeretnék tudni, hogy mi a tuti befektetés, miben érdemes tartani pénzüket. Márpedig, ha visszanézzük, hogy a különböző befektetési eszközök teljesítménye hogyan alakult az elmúlt 10 évben, a tanulság egyértelmű: egyszer fent, egyszer lent. „Folyamatosan, évről évre változik, hogy éppen milyen eszközök teljesítenek jól vagy rosszabbul. A jelenleg jellemző erősen változékony piaci környezetben ez még inkább igaz, hiszen nemcsak a piacok teljesítménye változik, de ezen belül az árfolyamingadozások is erőteljesebbek. Ebben a helyzetben van, aki nagyobb kockázatot vállal, mások inkább a hosszú távú megoldásokra koncentrálnak – egy dolog azonban szinte megkerülhetetlen a sikerhez: a portfólióépítés” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő vezető portfólió-menedzsere.

A világ egyik leghíresebb közgazdásza és egyben közgazdasági Nobel-emlékdíjjal elismert Harry Markowitz által kidolgozott modern portfólióelméletet szerint ugyanis soha nem szabad egy eszközben tartani megtakarításunkat, hanem diverzifikálni kell, azaz megosztani a befektetésünket a különböző kockázatú eszközök között” – tette hozzá Kovács Mátyás.

Hogyan lesz az elméletből nyereséges portfólió?

A befektetőkre általánosságban jellemző, hogy az érzelmeikre alapozva és a múltbéli hozamok alapján döntenek. Ilyenkor azonban csak egy-egy elemet vagy piacot néznek, nem a teljes képet. „Az egyes eszközök bruttó éves hozamának ingadozása jól mutatja, hogy az egyik évben még legjobban teljesítő eszköz a következő évben könnyen a sereghajtók közé kerülhet. A kockázat és a várható hozam által meghatározott »hatékony portfólió görbe« alapján azonban olyan portfóliót lehet összeállítani, amely eltérő súlyokkal tartalmaz pénzpiaci, kötvény- és a részvényelemeket. Így mindenki megtalálhatja magának azt a portfóliót, amelyik megfelel a kockázatviselő képességének, és a változékony piaci környezetben is nyereséget tud elérni, hosszabb távon” – javasolja a befektetési szakember.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-14 05:14:00
A munkaadók többsége bizakodó a jövő évvel kapcsolatban, gazdasági stabilizálódásra számítanak, és a vállalat létszámát tekintve is többen kalkulálnak bővüléssel, mint ahányan csökkenéssel. Minden második cég tervez béremelést, a cafeteria keretösszegét pedig minden ötödik emelné jövőre – derül ki a Profession.hu szeptemberi felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS