A mesterséges nanoanyagok munkahelyi kezelésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és teendőket az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség foglalta össze.
Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) 2018–2019 folyamán egész Európát átfogó kampányt bonyolít le, amelynek célja, hogy a kockázatok és megelőzésük hatékony módszereinek tudatosításával csökkentse a munkahelyeken előforduló veszélyes anyagokat és az exponáltak létszámát. A kampány részeként állította össze az ügynökség a „Mesterséges nanoanyagok munkahelyi kezelése” című „kisokost”, amely (magyarul) itt is elérhető.
A tájékoztató fő témái:
A mesterséges nanoanyagok olyan anyagok, amelyekben a részecskék legalább 50 százaléka egy vagy több, 1 nm és 100 nm közötti dimenzióval rendelkezik. A legkisebb nanorészecskék méretüket tekintve az atomokhoz és molekulákhoz hasonlítanak.
A nanoanyagok egészségi hatásai a tulajdonságaiktól függnek, például attól, hogy milyen anyagból állnak, milyen a részecskék mérete, alakja és oldhatósága, illetve milyen felületi tulajdonságokkal rendelkeznek. Általánosságban a nanoanyagoknak ugyanolyan egészségi hatásai vannak, mint az ugyanabból az anyagból álló durvább részecskéknek, de előfordulhatnak más hatások is.
A nanoanyagokra vonatkozó fő expozíciós utak: a belélegzés és a bőrrel való érintkezés. A nanoanyagoknak való expozíciót kezelni kell, valamint az expozíciókat jóval a (nagyobb részecskékből álló, de nanorészecskéket is tartalmazható) határértékek alatt kell tartani, az elővigyázatosság elvét alkalmazva.
Az ipari folyamatokban előnynek számít, ha a nanoanyagokat zagy vagy paszta formájában kezelik, vagy zárt helyeken tárolják azért, hogy csökkentsék a kibocsátást, illetve a munkavállalók nanoanyagok okozta expozícióját. Összetettebb helyzetekben tanácsos szakember segítségét kérni.
A nanotechnológia gyorsan fejlődik, ugyanúgy, mint a kapcsolódó kockázatok ismerete. Ezért a munkahelyükön nanorészecskékkel foglalkozó munkavállalóknak, a munkaadóknak, valamint a biztonsági és egészségvédelmi szakembereknek a fejleményeket illetően naprakészeknek kell lenniük.
Rendkívüli eredménnyel zárult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Budapest Borfesztivál közös jótékonysági borárverése.
Az épülő blokkok menetrend-követési képességéről beszélt a Portfolio Energy Investment Forum 2024. konferencián Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.